Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8544
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: PiS apeluje do mieszkańców

Wtorek, 9 lipca 2019, 14:19
Aktualizacja: Środa, 10 lipca 2019, 11:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: PiS apeluje do mieszkańców
Fot. Przemek Kaczałko
Radny Mariusz Gierus wraz z senatorem Krzysztofem Mrozem zaapelowali do mieszkańców za pośrednictwem mediów, aby pojawili się na jutrzejszej (10.07) sesji Rady Miejskiej i wyrazili sprzeciw wobec planowanym podwyżkom cen za wywóz śmieci. Choć większość ma Koalicja Obywatelska, to politycy liczą, że presja mieszkańców pozwoli przekonać radnych Platformy Obywatelskiej i klubów koalicyjnych, aby nie pozwolili na tak drastyczny wzrost cen.

Jak zaznaczyli na wstępie politycy jeleniogórskiej opozycji, 80 procent podwyżki za śmieci segregowane oraz 116 procent za zmieszane - to drakońskie podwyżki i stanowczo im się sprzeciwiają. W trakcie konferencji Mariusz Gierus zaprezentował również ranking wydatków mieszkańców na usługi komunalne (roczne wydatki 4-osobowej rodziny na wodę, ścieki, odpady, komunikację publiczną, opłaty parkingowe, podatek od nieruchomości), w którym to Jelenia Góra (przed ostatnimi podwyżkami, bo w 2018 r.) zajmowała 330. na 339 miast w Polsce. Średnia dla miast o liczbie mieszkańców 50-100 tys. miała wynosić 2801,31 zł, a w Jeleniej Górze wyliczono 3617,66 zł. Politycy podali też przykład cen w innych miastach, na których tle Jelenia Góra wygląda na bardzo drogą do życia.

Prezydent Jerzy Łużniak zaproponował, żeby dokonać gigantycznych podwyżek cen za śmieci. Skala podwyżki w żaden sposób nie ma uzasadnienia w tym, co mówi prezydent. Znając metodę Platformy Obywatelskiej pomyśleli, że w trakcie wakacji nikt nie zauważy tych podwyżek - mówił Krzysztof Mróz. - Uważam, że Jerzy Łużniak oszukał mieszkańców startując na prezydenta, bo nie mówił w kampanii wyborczej, że zrobi tak drakońskie podwyżki śmieci, a także podwyżki cen wody, wstępu na Termy Cieplickie, a za chwilę cen biletów MZK - kontynuował senator, który ma świadomość, że Platforma Obywatelska ma większość w Radzie Miejskiej, ale liczy, że niektórzy się opamiętają i rozsądek zwycięży. - Taka skala podwyżek to działanie przeciwko mieszkańcom - dodał K. Mróz.

Z kolei radny Gierus zwrócił uwagę, że wpływ na ceny mają decyzje (a raczej ich brak) sprzed wielu lat.

Jelenia Góra nie przystąpiła do Związku Gmin Karkonoskich, który to zainwestował w KSGO w Kostrzycy. To przynosi dzisiaj swoje efekty. Legnica ma swój RIPOK i ceny dzięki temu ma znacznie niższe (9,70 zł segregowane, 17,00 zł zmieszane) - mówił radny nazywając działania władz miasta polityką zaniedbań, za co będą płacić mieszkańcy.
Mam taki apel do mieszkańców Jeleniej Góry... Władza prezydenta Łużniaka jest bardzo pewna siebie i uważają, że przez 5 lat ich rządów mogą robić, co chcą. To nie jest tak. Zachęcam wszystkim, żeby przyszli na sesję i zaprotestowali. Jak nie przyjdziecie, to będą kolejne podwyżki, które zafunduje nam prezydent Łużniak - dodał Krzysztof Mróz.

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w środę (10.07, godz.9:00) w sali nr 13 Urzędu Miasta przy ul. Sudeckiej.

Twoja reakcja na artykuł?

22
21%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
4%
Nudzi
4
4%
Smuci
19
18%
Złości
54
52%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (124)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group