Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 3580
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Piórem w obronie słabszych, innych, odrzuconych

Czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:37
Aktualizacja: Piątek, 29 kwietnia 2011, 7:14
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Piórem w obronie słabszych, innych, odrzuconych
Fot. TEJO
Do czytania książek i spróbowania sił we własnej twórczości namawiała dziś trzecioklasistów z dwóch jeleniogórskich podstawówek Renata Piątkowska. Zwyciężczyni konkursu literackiego im. Astrid Lindgren gościła w Książnicy Karkonoskiej, gdzie młodym czytelnikom opowiedziała nie tyko o swojej pracy.

Gościa przywitała Krystyna Spólnik, kierowniczka Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej przy Książnicy Karkonoskiej. Renata Piątkowska do Jeleniej Góry przyjechała z Bielska Białej, gdzie mieszka. Pisarka jest uznaną autorką wielu książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. W swojej twórczości skupia się, między innymi na sygnalizowaniu problemów dziecięcego świata, które bywają szczególnie bolesne nie tylko w wieku dorastania.

Pisze o odrzuceniu, wyszydzaniu odmienności i słabości, o dzieciach – które przez takie właśnie cechy – nie mają przyjaciół i skarżą się na samotność.
Autorka nie stosuje jednak taniego dydaktyzmu. Jej książki pełne barwnych opisów i śmiesznych sytuacji, budują ducha nie tylko u odrzuconych bohaterów lecz także i u czytelników. Skłaniają ich przy okazji do przemyśleń i weryfikacji swojego postępowania w stosunku do młodszych, słabszych i „innych”.

Pisarka zauroczyła trzecioklasistów ze szkół podstawowych nr 2 i 10. Dziewczęta i chłopcy z uwagą wysłuchały fragmentów dwóch książek R. Piątkowskiej. „Wieloryb” – to rzecz o dziewczynce, która z powodu nadwagi musi znosić upokorzenia i docinki rówieśników. „Gdyby jajko umiało mówić” – to z kolei zbiór opowiadań tyczących rozmaitych zwyczajów i tradycji, ujętych jednak nie w sposób suchy i encyklopedyczny. Dzięki ciekawej i zabawnej pozycja może ująć także i dorosłego czytelnika. Młodzi słuchacze zasypali panią Renatę gradem pytań o sprawy różne, nawet osobiste.

Literatka zaapelowała także do młodych jeleniogórzan, aby nie odrzucali książek i starali się czytać jak najwięcej. – Otoczeni komputerami, grami i filmami, osłabiamy wyobraźnię, a dzięki lekturze – wzbogacamy ją, a jednocześnie powiększamy zasób słownictwa, które ostatnio mocno ubożeje – mówiła do dzieci Renata Piątkowska. Zachęciła także uczniów do samodzielnego pisania i chwalenia się swoją twórczością podczas różnych konkursów. Dodała, że dziecięce wiersze bywają zaskakująco dojrzałe i są znacznie bardziej szczere niż te pisane przez dorosłych ludzi pióra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group