Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4722
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Piersi do pracy, piersi do boju

Środa, 2 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 2 maja 2007, 9:47
Autor: rylit
W Kopańcu pierwszomajowa manifestacja prawie jak za dawnych lat.

Bierz przykład z konia radzieckiego! Piersi w pracy, piersi do boju! Przed rewolucją byliśmy pastuchy – to tylko niektóre z haseł, jakie pojawiły się w trakcie pierwszomajowego pochodu w Kopańcu w gimnie Stara Kamienica.

Miejscowość, znana z niekonwencjonalnych pomysłów, od kilku lat w ten sposób nie propaguje zalet socjalizmu ponad wszystko, ale imprezą z przymrużeniem oka stara się przyciągnąć turystów, którzy w okolicy spędzają długi majowy weekend.

Pochód sformował się kopanieckim sklepem. Licznie zgromadzony aktyw gospodarski wsi oraz chętni zadeklarowali utworzenie korowodu pierwszomajowego, który miał przemaszerować przez wieś. Wszystko pośród czerwonych sztandarów z hasłami, szturmówek, w rytmie socrealistycznych pieśni i w klimacie PRL. Można było kupić kiełbaskę, oczywiście na kartki żywnościowe, oferujące także słynnego „wołciela” (dla nieuświadomionych ochłapy wołowiny z cielęciną).
Niezadowoleni, oczywiście pod nadzorem, mogli wygłaszać płomienne przemówienia. Wszystko w dekoracjach jak za dawnych lat: pośród propagandowych plakatów i szumnych haseł

Wielu starszym przypomniały się te pamiętne obchody pierwszomajowe z nie tak dawnych lat, a młodzi, którzy nie pamiętają tamtych czasów mogli zobaczyć, choć w części jak to wtedy bywało.
Zasadnicza różnica między tamtym 1Majem a obecnym jest taka, że w Kopańcu ludzie uczestniczyli w tym święcie z własnej woli z uśmiechem na twarzach i pieśnią na ustach.

Niecodzienne obchody święta 1 Maja w tej miejscowości zasłynęły już w Polsce. Przybyli na nie mieszkańcy z wielu regionów kraju, gdzie wieś odległa jedynie 18 km od Jeleniej Góry staje się coraz bardziej znana. Rzec można, że bardziej niż sama stolica Karkonoszy.
Choćby poprzez Teatr Ludowy czy Galerię na płocie i ludzi skupionych w Stowarzyszeniu Kopaniec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group