Wrześniowa powódź miała wpływ nie tylko na zniszczenie infrastruktury, dobytków ludzkich, uszkodzeniu uległy także zabytki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło nabór mający na celu zabezpieczenie zabytków, zniszczonych przez powódź w 2024 roku w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim.
W naszym regionie wsparcie otrzymały: Parafia Wang w Karpaczu, Parafia w Bukowcu, Parafia w Miłkowie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, oraz Gmina Zgorzelec na remont pałacu w Kunowie.
- Trzeba podkreślić, że na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej zabytków w skali kraju - i tu jest ważne, żebyśmy razem mogli połączyć siły. Przede wszystkim, aby zabezpieczyć to dziedzictwo kulturowe, żeby obiekty zabytkowe mogły przetrwać na kolejne lata i doczekać swojej świetności - Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Jedyny konkurs dla prywatnych właścicieli
Od stycznia do lutego 2025 roku o dotację mogły ubiegać się osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne jednostki będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru zabytków.
- Jak zobaczyłam skalę tych zniszczeń to wiedziałam, że jest to sytuacja, kiedy trzeba dołożyć wszelkich starań i pomóc wszystkim tym instytucjom, miejscom, zabytkowym obiektom, które ucierpiały w trakcie powodzi – mówi Bożena Żelazowska, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To był jedyny taki konkurs, w którym osoby prywatne również mogły otrzymać dotacje.