Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 12307
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Piękny jubileusz

Czwartek, 28 lutego 2019, 6:05
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2019, 14:58
Autor: Tomasz Raczyński
Kowary: Piękny jubileusz
Fot. Tomasz Raczyński
Kluby Interact na całym świecie zaangażowane są w wolontariat na różnych płaszczyznach. Już od dziesięciu lat młodzież zrzeszona w Interact Club Jelenia Góra–Cieplice niesie pomoc potrzebującym.

We wtorek (26.02) w sali rajców kowarskiego ratusza odbyła się jubileuszowa uroczystość. Działalność klubu, którego trzon stanowią uczniowie kowarskiego Lema to przede wszystkim ciągła współpraca z: Domem Pomocy Społecznej w Kowarach, Domem Dziecka im. Marii Konopnickiej w Szklarskiej Porębie, Świetlicą Przystań w kowarskim Miejskim Ośrodku Kultury, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Kowarach oraz jednorazowe akcje organizowane wraz z Ochotniczym Hufcem Pracy w Mysłakowicach.

Pomysł na powołanie pierwszego w Polsce Klubu Interact pojawił się po wizycie Rotarian i Interactorów z Izraela w 2008 roku. Wcześniej taka działalność klubów rotariańskich była w kraju w zasadzie nieznana i to właśnie goście z Izraela przekonali nas do tej idei, do tego, że warto pracować z młodzieżą - wspomina powstanie klubu Adam Czajkowski, jeden z inicjatorów pomysłu, obecnie prezydent Rotary Club Jelenia Góra-Cieplice.
Klub powstał przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kowarach z inicjatywy ówczesnego wicestarosty Zbigniewa Jakiela, który z racji zajmowanego stanowiska dobrze znał środowisko i rekomendował szkołę. Teraz po dziesięciu latach działalności widać, że to był świetny wybór. Jedną z tajemnic dobrego funkcjonowania Interact Clubu jest ścisła współpraca Rotarian z młodzieżą i gronem pedagogicznym. Tutaj od pierwszego dnia ta współpraca przebiegała wzorowo i trwa do dzisiaj. Pozostaje tylko życzyć klubowi kolejnych dziesięciu lat pracy. W ciągu tych dziesięciu lat powstało w Polsce 7-8 klubów, a nasz jest w skali kraju wzorowy, jeżeli nie najlepszy - podsumowuje działalność Adam Czajkowski.

W ciągu dziesięcioletniej działalności przez klub przewinęło się kilkudziesięciu wolontariuszy. Zapytaliśmy byłych prezydentów klubu, co im dała działalność charytatywna pod szyldem Interact Club.

Interact to współdziałanie ludzi, wspólne dążenie do realizacji jakiegoś celu, przygotowania wydarzenia, które może pomóc innym. Zakończenie sukcesem takiego przedsięwzięcia daje ogromną satysfakcję. Działalność w klubie bardzo mnie zmieniła, otworzyłam się na ludzi, na pomoc. Interact to była przygoda, która przynosi efekty w moim teraźniejszym życiu. Jestem dumna, że mogłam być częścią tego klubu – wspomina Beata Szulejko prezydent Interact Clubu w roku 2016.
Działalność w klubie to także wymiany międzynarodowe. Dzięki Interactowi zyskałem pewność siebie, podszkoliłem znajomość angielskiego, który jest teraz moim podstawowym językiem używanym w pracy zawodowej. Zyskałem wielu przyjaciół na całe życie. Działalność wolontariacka spowodowała, że inaczej spoglądam na problemy społeczeństwa, problemy ludzi niepełnosprawnych. Człowiek, idąc do sklepu, nie zawsze zwraca na to uwagę – mówił w czasie prezentacji Daniel Sabura prezydent Interact Clubu w roku 2013.
Największą przyjemność sprawiają mi wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Kowarach oraz w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Miłkowie. Te spotkania naprawdę dużo nas uczą. Starsi ludzie dają przykład, poznajemy ich historię, dostajemy rady na przyszłe życie. Nie tylko odwiedzamy ich i im pomagamy, ale także dostajemy coś w zamian. Uśmiech i świadomość, że jesteśmy potrzebni drugiej osobie, a to niezastąpione uczucie – mówiła Katarzyna Jęczmieniak obecny prezydent klubu.

Uroczystość jubileuszowa była także spotkaniem Rotary Club Jelenia Góra-Cieplice, podczas którego prezydent klubu przekazał na ręce przedstawicieli Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" darowiznę w postaci czeku o wartości 9999 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
679
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group