Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 6409
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pięcioosobowa rodzina zatruła się czadem

Czwartek, 29 grudnia 2011, 13:05
Aktualizacja: 18:25
Autor: Angela
Wczoraj w nocy w mieszkaniu przy ul. Wańkowicza w Jeleniej Górze pięcioosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Cztery osoby trafiły do szpitala, w tym jedna w stanie ciężkim. Prawdopodobną przyczyną była niewłaściwa wentylacja i niesprawny junkers.

Do szpitala trafiła kobieta z trójką dzieci w wieku 4, 12 i 16 lat. Najstarszy chłopiec był w stanie ciężkim. O zdarzeniu strażaków poinformowało pogotowie ratunkowe.

– Zabezpieczono miejsca zdarzenia i zmierzono stężenie tlenku węgla w mieszkaniu, które zostało już przewietrzone przez ratowników medycznych. Wynik pomiaru to około 170 mg/m3, wartość, która wciąż zagrażała zdrowiu i życiu ludzi – powiedział kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Strażacy przypominają, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma bardzo silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

– Przypominamy, że zgodnie z prawem każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek przeglądów i czyszczenia kominów: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),dwa razy w roku w obiektach opalanych paliwem ciekłym i gazowym i co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych. Co najmniej raz w roku należy też usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych, a czynności te powinny wykonać osoby uprawnione czyli mistrzowie kominiarscy – dodaje kpt. Andrzej Ciosk.

Kiedy dojdzie już do zatrucia tlenkiem węgla, należy wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej. W przypadku istnienia takiego zagrożenia należy pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza, nawet wybijając szyby w oknie.

W każdym przypadku konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast rozpocząć reanimację. Nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu. Liczy się każda minuta więc trzeba jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.


Więcej informacji na temat czasu oraz sposób, jak chronić się przed zatruciem znajduje się na stronie http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group