Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 10010
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pięcioosobowa rodzina zatruła się czadem

Czwartek, 29 grudnia 2011, 13:05
Aktualizacja: 18:25
Autor: Angela
Wczoraj w nocy w mieszkaniu przy ul. Wańkowicza w Jeleniej Górze pięcioosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Cztery osoby trafiły do szpitala, w tym jedna w stanie ciężkim. Prawdopodobną przyczyną była niewłaściwa wentylacja i niesprawny junkers.

Do szpitala trafiła kobieta z trójką dzieci w wieku 4, 12 i 16 lat. Najstarszy chłopiec był w stanie ciężkim. O zdarzeniu strażaków poinformowało pogotowie ratunkowe.

– Zabezpieczono miejsca zdarzenia i zmierzono stężenie tlenku węgla w mieszkaniu, które zostało już przewietrzone przez ratowników medycznych. Wynik pomiaru to około 170 mg/m3, wartość, która wciąż zagrażała zdrowiu i życiu ludzi – powiedział kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Strażacy przypominają, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma bardzo silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

– Przypominamy, że zgodnie z prawem każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek przeglądów i czyszczenia kominów: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),dwa razy w roku w obiektach opalanych paliwem ciekłym i gazowym i co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych. Co najmniej raz w roku należy też usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych, a czynności te powinny wykonać osoby uprawnione czyli mistrzowie kominiarscy – dodaje kpt. Andrzej Ciosk.

Kiedy dojdzie już do zatrucia tlenkiem węgla, należy wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej. W przypadku istnienia takiego zagrożenia należy pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza, nawet wybijając szyby w oknie.

W każdym przypadku konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast rozpocząć reanimację. Nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu. Liczy się każda minuta więc trzeba jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.


Więcej informacji na temat czasu oraz sposób, jak chronić się przed zatruciem znajduje się na stronie http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
726
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
 
112
Wypadki drogowe – czerwiec 2025
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group