Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8791
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pejzaże z zasięgu wzroku

Piątek, 12 marca 2010, 8:50
Aktualizacja: 8:50
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pejzaże z zasięgu wzroku
Fot. TEJO
Zdobiący od 1945 roku wnętrze gmachu I LO im. Żeromskiego bezcenny obraz Maxa Wislicenusa wróci do Muzeum Karkonoskiego, na którego zamówienie powstał przed II Wojną Światową. W zamian muzeum ofiaruje szkole kopię dzieła.

To jeden z akcentów udostępnionej wczoraj najnowszej wystawy MK. Składają się na nią widoki, które podziwiamy na co dzień, uwiecznione przed 1945 rokiem w ramach obrazów.

Wystawa prezentuje malarstwo karkonoskie ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Głównie są to obrazy pejzażystów śląskich. Jest okazała panorama Karkonoszy autorstwa Adolfa Dresslera, który przyczynił się bezpośrednio do zaczątków pierwszej kolonii artystycznej w Karkonoszach. Przyjeżdżał tu regularnie ze swoimi uczniami na plenery. Można zobaczyć prace Gertrud Staats, wrocławskiej malarki, która była jedną z najlepszych uczennic Dresslera. Obok wiszą obrazy takich twórców jak: Wilhelm Krauss oraz Quido Manes. Będzie też okazja, aby podziwiać dzieła artystów skupionych w Stowarzyszeniu Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie. Założyła je z inicjatywy Hansa Fechnera w 1922 r. grupa malarzy: Paul Aust, Franciszek Jackowski oraz Georg Heinrich Wichmann. Cały kącik został poświęcony twórczości jednego z najsłynniejszych pejzażystów: Paula Weimanna.

Urozmaiceniem wystawy będzie wykonywanie kopii obrazu Maxa Wislicenusa „Zima od strony Lisiej Góry”. Przed wojną obraz eksponowany był na stałej wystawie, po 1945 roku trafił do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. Obraz został namalowany specjalnie dla naszego muzeum w ramach cyklu pięciu wielkoformatowych obrazów „Cztery pory roku” w Karkonoszach.

26 kwietnia odbędzie się uroczyste przekazanie obrazu do zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Liceum zgodziło się, aby obraz wrócił do muzeum w zamian za wykonanie jego kopii. – To dzieło muzealne, które powinno być w odpowiednich warunkach przechowywane. Obraz już raz konserwowano. Cieszę się, że dyrektor I LO Paweł Domagała zgodził się na taką wymianę, tym bardziej, że dzieło Wisclicenusa pochodzi ze zbiorów tego muzeum – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor MK.

Szczęściarze będą mogli przyglądać się, jak powstaje kopia tego dzieła. Pracy tej podjął się pracownik MK Wiktor Staszak. Będzie to na pewno duża atrakcja, ponieważ rzadko mamy szansę, podpatrywać warsztat pracy malarza. Sztalugi będą rozkładane głównie w weekendy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
152
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
112
Czołówka busów w Jeżowie
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group