Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5383
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Patrioci na siłę

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arek
Wychowanie patriotyczne – to pomysł ministra edukacji Romana Giertycha. Nie tylko na nowy przedmiot, ale i na odrodzenie miłości do ojczyzny wśród młodzieży. Choć rok szkolny zbliża się ku końcowi, idea powstania nowej szkolnej dziedziny budzi niemało emocji.

Zdaniem wielu licealistów wprowadzenie tego przedmiotu może wywołać więcej szkody niż pożytku.
– Patriotyzm jest cechą pozytywną człowieka, taką jak odwaga, rozsądek czy prawdomówność. I nie można tej cechy nauczyć w szkole, na lekcji, tak jak nie można poprzez ustanowienie odpowiedniego przedmiotu w szkole sprawić, że wszyscy obywatele będą odważni, rozsądni i prawdomówni – czytamy wypowiedź ucznia na forum witryny Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Zdaniem Darka, licealisty z II LO im. Norwida, to niepotrzebne pomnażanie przedmiotów. – Będzie więcej nauki i tyle – kwituje.
Wśród uczniów nie brakuje też radykalnych opinii. – Dla mnie Polska już nie znaczy nic. Nie przywiązuję wagi do tego, że to moja ojczyzna. Chcę się jak najszybciej wyrwać z tego kraju. Oczywiście jak już będę mieszkała za granicą, to nie zapomnę, ze jestem Polką, ale nie będę mówić tego za często – deklaruje na szkolnym forum pewna gimnazjalistka.

– Patriotyzmem jest dla mnie interesowanie się polityką tak, żeby móc raz na cztery czy pięć lat dokonać właściwego wyboru, a nie zagłosować na ludzi, którzy obiecają gruszki na wierzbie. Ciągle wierzę, że tutaj kiedyś będzie dobrze. I chyba to właśnie trzyma mnie w Polsce. Zobaczymy ile jeszcze potrzyma – czytamy w kolejnej wypowiedzi.

Jednak, czy patriotyzmu można nauczyć w szkole? Uczniowie są sceptyczni. Obawiają się, że w nowym przedmiocie przeważać będą treści religijne. Bo – jak zauważył inny internauta – obecna władza wmawia nam, że prawdziwy Polak musi być katolikiem.

Ostrożnie o wychowaniu patriotycznym wypowiadają się nauczyciele. – Patriotyczne treści zawarte są w wiedzy o społeczeństwie, historii, języku polskim, a nawet w muzyce – mówi proszący o niepodawanie nazwiska pedagog. – W sytuacji, kiedy uczniowie naprawdę mają co robić, tworzenie nowego przedmiotu, który powiela pewne założenia programowe innych, nie jest rozsądne – dodaje.

Według założeń Ministerstwa Edukacji, wychowanie patriotyczne mogłoby się pojawić na planach lekcji już w przyszłym roku szkolnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Maura 9-06-2006 13:09
Myślę, że patriotyzmu można i należy uczyć w szkole, eksponując te treści w ramach wszystkich przedmiotów , i w domu. Nauczyciele i rodzice będą uczyć patriotyzmu dając dzieciom przykład własną postawą, swoim podejściem do spraw ojczyzny.Gimnazjalistka, dla której ojczyzna nie znaczy nic...cóż, sądzę, że w tej rodzinie nikt nie zadbał o wychowanie patriotyczne.
~natali 9-06-2006 14:37
Przez to mlodziez wlasnie bedzie na nie!nie mozna uczyc patriotyzmu...nie mozna kogos zmusic do kochania.!!!.Jesli dana gimnazjalistka nie kocha swojej ojczyzny,to gdy bedziemy ja zmuszac do tej milosci,znienawidzi to..(.Giertycha powinno sie wyslac do szkoly z powrotem ,skoro wymysla takie bzdury.)Ja kocham swoj kraj,ale jakby ktos mnie zmuszal do tego,znienawidzilabym go...Patriotyzm to uczucie,a nie przedmiot w szkole!!
~sarenka 9-06-2006 16:30
Przeciez to co chce zrobic pan Giertych to juz jest w szkolach .Przeciez sa lecje historii ,wos , a takze odbywaja sie apele z okazji róznych świąt Patriotycznych poco jeszcze mącić młodzieży w głowach mało mają nauki?!A ta dodatkowa niby lekcja to tylko atrata czasu!!!Kto ma byc patriotą to i będzie bez tej lekcji przymusu!
~grek 10-06-2006 8:34
Jeszcze religia ma być przedmiotem obowiązkowym!
~Absolwent 10-06-2006 15:23
i czego niby bedą uczyc? tego co widuje dzisiaj na ulicach - obrzydzenia na twarzy pewnej starszej pani na widok czarnoskórego mężczyzny? albo tego ze homoseksualizm to choroba?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group