Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 8424
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Park Norweski znów z kajakami?

Poniedziałek, 27 września 2010, 7:44
Aktualizacja: 7:45
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Park Norweski znów z kajakami?
Fot. TEJO
W październiku zostaną dopracowane szczegóły projektu rewitalizacji Parku Norweskiego, który Jelenia Góra chce odnowić za pieniądze z Unii Europejskiej dzięki wspólnemu wnioskowi z niemieckim Bad Muskau.

Pozyskanie pieniędzy dla Jeleniej Góry oznaczałoby szansę na powrót w Parku Norweskim atrakcji, jakie funkcjonowały tam jeszcze w latach 70.
Bad Muskau, w którym gościł w minionym tygodniu prezydent Marek Obrębalski to saksońskie uzdrowisko położone nad Nysą Łużycką na wysokości polskiej Łęknicy. W nim znajduje się park wpisany na listę UNESCO o powierzchni... 830 hektarów. I chociaż jeleniogórski Park Norweski ma zaledwie 17 hektarów, to władze dwóch miast podjęły decyzję o złożeniu wspólnego wniosku na rewitalizację swoich parków.

– Chcemy zrealizować wspólny projekt dotyczący rewitalizacji naszych parków. W przypadku Jeleniej Góry chodzi o Park Norweski i m.in. odmulenie i zabezpieczenie brzegów znajdującego się w nim stawu. Chcielibyśmy uruchomić coś, co tam funkcjonowało w latach 70. czyli niewielką przystań dla rowerów wodnych, kajaków i niewielkich łódek. Zaprosiłem burmistrza Bad Muskau do Jeleniej Góry. Przyjedzie on do nas w październiku br. , kiedy będziemy dopracowywać szczegóły projektu – mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

Wspólny wniosek na dofinansowanie 85 procent kosztów inwestycji, będzie opiewał na kwotę około 0,5 mln euro na każdy z parków. Wniosek ma być gotowy i złożony w Dreźnie do programu EWT Polska - Saksonia za kilka miesięcy.

W Parku Norweskim (dawny Park Fuelnera) jest wiele rzeczy do odbudowania, między innymi – muszla koncertowa, która niegdyś stała przy parkowej promenadzie. Po przeprowadzce Muzeum Przyrodniczego do centrum uzdrowiska, na nowego gospodarza będzie czekał także Pawilon Norweski, jedyny na świecie przykład architektury w tzw. smoczym stylu, będący echem pangermańskiej fascynacji kulturą wikingów na przełomie XIX i XX wieku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1205
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group