Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3103
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamiętajmy o złożeniu na czas deklaracji podatkowych

Poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 8:16
Aktualizacja: 8:20
Autor: Angela
Jelenia Góra: Pamiętajmy o złożeniu na czas deklaracji podatkowych
Fot. Archiwum
Do 30 kwietnia br. podatnicy mają czas na złożenie deklaracji podatkowych za rok ubiegły. – Obecnie złożonych zostało około 29 tys. deklaracji PIT 37, co stanowi około 65 procent wszystkich ubiegłorocznych zeznań – mówi Beata Cichocka, kierownik działu obsługi bezpośredniej US w Jeleniej Górze. Nie jest więc najgorzej, ale ci, którzy odłożą ten obowiązek na ostatnią chwilę, będą musieli się liczyć ze staniem w gigantycznych kolejkach.

Jeśli chodzi o wywiązanie się jeleniogórzan z obowiązku złożenia PIT-ów 37, to są powody do zadowolenia. – 65 procent to sporo – przyznaje kierownik Beata Cichocka, ale dodaje, że nieco inaczej wygląda już składanie pozostałych zeznań.

Dla przykładu: PIT-ów 36 złożono 3400 sztuk, PIT-ów 38 - 587, a PIT-ów 39 – 160, co w porównaniu do tych zeznań złożonych w roku ubiegłym to zaledwie 40 procent. Największego oblężenia – zgodnie z przyzwyczajeniami Polaków – wszystkie urzędy skarbowe spodziewają się w ostatnich dniach. – Tak jest co roku – przyznaje Beata Cichocka – dlatego w ostatnim tygodniu (od 27 do 30.04) wydłużone zostaną godziny urzędowania „skarbówki”. W siedzibie US przy ul. Wolności, podatnicy będą mogli złożyć pity do godz. 18.00, a w Książnicy Karkonoskiej dyżury w tym terminie będą w godz. 9.00 – 14.30 – dodaje kierownik.
Jak pokazują statystyki, coraz więcej osób, również starszych, przekonuje się natomiast do składania deklaracji przez internet. – Od początku roku około 74 procent wszystkich deklaracji podatkowych złożono w formie elektronicznej – mówi Beata Cichocka. – To znacznie więcej niż w roku ubiegłym i co ważne, z takiej formy korzystają nie tylko młodzi, ale i starsi podatnicy. To potwierdza, że system nie jest skomplikowany – dodaje.

Taka forma nie wymaga wychodzenia z domu czy posiadania podpisu elektronicznego. Jedynym wymogiem jest wpisanie kwoty autoryzującej czyli ubiegłorocznej kwoty przychodu. Przy wypełnianiu deklaracji – zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej – warto natomiast pamiętać o przekazaniu 1% naszego podatku dla organizacji pożytku publicznego. – Żeby to zrobić, wystarczy w odpowiedniej rubryce zeznania wpisać numer KRS danej organizacji – wyjaśnia Beata Cichocka.

Podatnicy, którzy nie złożą zeznań podatkowych w terminie muszą się liczyć z karami finansowymi. –
Wyjątkiem są uzasadnione okoliczności, dla których podatnik nie wywiązał się z terminowego złożenia PIT-u. Jednak osoby, które wiedzą, że nie zdążą złożyć zeznań do 30 kwietnia powinny wcześniej złożyć wniosek do naczelnika US z prośbą o przesunięcie tego terminu i uzasadnieniem przyczyny: choroba, pobyt zagranicą, itp. – dodaje Beata Cichocka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group