Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6058
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamięci wyklętym

Poniedziałek, 1 marca 2021, 9:18
Aktualizacja: 9:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pamięci wyklętym
Fot. ŁD
Już po raz dziesiąty, 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku w hołdzie członkom antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeciwstawiali się narzuconemu przez sowietów w Polsce reżimowi komunistycznemu. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, obchody w Jeleniej Górze są skromne.

W niedzielę odbyła się uroczysta msza święta w Bazylice pw. św. Erazma i Pankracego, którą koncelebrował ks. dziekan Bogdan Żygadło. W swojej homilii podkreślał, że żołnierze wyklęci byli wielkimi polskimi patriotami. W mszy świętej uczestniczyli m.in. senator Krzysztof Mróz, prezydent miasta Jerzy Łużniak wraz ze swoim zastępcą oraz przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność" Franciszek Kopeć. Po mszy uczestnicy, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą przy kościele - relacjonuje Łukasz Domurat z biura senatora.

Warto dodać, że na 3 marca o godz. 17:00 zaplanowano spotkanie autorskie (w formule online) z Piotrem Lipińskim - autorem książki "Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie". Spotkanie będzie można śledzić na profilu facebookowym miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

18
43%
Cieszy
1
2%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
12%
Złości
17
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (82) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group