Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7623
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Pamięć” młodych na deskach Teatru Norwida

Poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 14:24
Aktualizacja: Wtorek, 4 sierpnia 2009, 7:27
Autor: Nat/tejo
JELENIA GÓRA: „Pamięć” młodych na deskach Teatru Norwida
Fot. TEJO
Rozpoczął się trzeci turnus „Lata w Teatrze”. Tym razem pałeczkę nad projektem przejął Teatr im. C.K. Norwida. Dwudziestu pięciu licealistów, uczestników warsztatów, skupi się na przygotowaniu – pod kierunkiem instruktorów – spektaklu pod tytułem „Pamięć”.

Całość nawiąże do hasła tegorocznej edycji projektu Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego, patrona warsztatów – „Pamięć, tożsamość, tradycja”. – Chciałbym, abyście na scenie „opowiedzieli” historię przyjazdu Waszych dziadków czy kogoś z rodziny, tu, do Jeleniej Góry, po drugiej wojnie światowej – mówił Jacek Paruszyński, aktor Teatru Norwida i jednocześnie twórca koncepcji sztuki. – Opowieść będzie przełożona na język tańca, śpiewu i ruchu. Wykorzystane zostaną piosenki, między innymi, Agnieszki Osieckiej. Całość wzbogacą wizualizacje, dokumentalne nagrania rozmów z uczestnikami rodzącego się po 1945 roku polskiego życia w Hirschbergu.

Zanim jednak 15 i 16 sierpnia publiczność obejrzy na deskach Teatru im. Norwida gotowe przedstawienie, uczestników warsztatów czeka niełatwa praca nad przygotowaniem sztuki. Pokierują nim wspomniany Jacek Paruszyński, instruktorka teatralna Grażyna Tabor (zaczyna pracę od jutra) oraz Tadeusz Wnuk, aktor Teatru Jeleniogórskiego, pedagog i jednocześnie główny koordynator projektu „Lato w teatrze” realizowanego w Jeleniej Górze.

Młodzi adepci mają zaledwie 13 dni zajęć, na których poznają sekrety teatru. Będą ćwiczenia z emisji głosu, tańca i poruszania oraz zachowania się na scenie. Zostaną także przeprowadzane rozmowy i zabawy integracyjne, aby młodzież miała okazję się poznać i czuła się komfortowa podczas pracy.

Pierwszy dzień warsztatów zainicjował obszernym przemówieniem ze strony Tadeusza Wnuka, który przywitał wszystkich uczestników, prowadzących oraz gości. Opowiedział o panujących zakazach i nakazach obowiązujących na terenie teatru, przekazał młodzieży praktyczne informacje organizacyjne.

Dlaczego uczestnicy warsztatów zdecydowali się na taki sposób spędzenia wolnego czasu? Część z młodych ludzi połknęła bakcyla podczas ubiegłorocznej edycji „Lata w teatrze”. Są też i tacy, którzy planują aktorską przyszłość i chcieli przekonać się, na czym polega praca na scenie. Dla niektórych jest to po prostu sposób na ciekawe lato bez nudy.

Przeprowadzono też pierwsze zajęcia. Jacek Paruszyński skupił się nad umiejętnością koncentracji, zapoznaniem uczestników z przestrzenią teatru, samym sobą oraz z kolegami. Zadania miały na celu doskonalenie poczucia rytmu i koordynacji ruchowej. Nie były one banalne. Młodzież miała problem z zapamiętaniem wszystkich poleceń, które miały zostać wykonane synchronicznie i bezbłędnie.

Z kolei Tadeusz Wnuk przeprowadził wprawki tyczące emisji głosu. Pokazał młodzieży, jak prawidłowo wykorzystać przeponę przy śpiewaniu. Uświadomił również, na czym polega praca chóru w teatrze.

Patronem „Lata w teatrze” jest Instytut Teatralny im. Raszewskiego z Warszawy, a impreza odbywa się także dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Uczestnicy mają zapewnione obiady oraz opiekę wyspecjalizowanej kadry pedagogicznej. Patronem medialnym LWT jest portal i tygodnik Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group