Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 17620
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Pałac w Wojanowie – od gniazda rycerzy po nowoczesne SPA

Niedziela, 5 stycznia 2025, 16:19
Autor: RaZ
Mysłakowice: Pałac w Wojanowie – od gniazda rycerzy po nowoczesne SPA
Fot. MT
Niegdyś był siedzibą śląskich rycerzy. Dzisiaj w jego progach odpoczynek znajdują goście z całego świata delektując się stylowymi wnętrzami i nowoczesnym wyposażeniem hotelowym. Pałac w Wojanowie oparł się dziejowym burzom, by dzisiaj wzbogacać swoim wdziękiem Dolinę Pałaców i Ogrodów.

Poznając dzieje tego obiektu można doskonale prześledzić dzieje Kotliny Jeleniogórskiej a nawet Dolnego Śląska czy całego kraju…

Wojanów, malownicza miejscowość położona u stóp Karkonoszy kryje w sobie nie tylko piękne krajobrazy, ale również bogatą historię, która sięga czasów średniowiecza. Pierwsze wzmianki o dobrach rycerskich w Wojanowie pochodzą już z 1281 roku, jednak pałac, jaki można podziwiać dzisiaj, będący symbolem tego miejsca, wzniesiono kilkaset lat później.

Żeby rodzina miała gdzie mieszkać

W latach 1603-1607 baron Nickolaus von Zedlitz postanowił zbudować renesansowy dwór, który miał stać się siedzibą dla jego rodziny. Ten imponujący budynek szybko zyskał na znaczeniu, a jego architektura odzwierciedlała ówczesne trendy i gusty.

Kolejni właściciele, zachwyceni pięknem rezydencji, kilkakrotnie przebudowywali pałac, nadając mu najpierw barokowy, a później neogotycki charakter. To właśnie te zmiany sprawiły, że pałac w Wojanowie stał się jednym z ciekawszych przykładów architektury tego okresu.

Szczytowy okres świetności pałacu przypada na połowę XIX wieku. Wówczas to stał się on letnią rezydencją córki króla pruskiego, Luizy Niderlandzkiej, oraz jej męża Fryderyka, syna króla holenderskiego.

W latach 1839-1840 para książęca postanowiła ponownie przebudować pałac, a także założyć wokół niego park krajobrazowy.

Niezwykły ogród

Projektantem tego niezwykłego ogrodu był Peter Joseph Lenne, jeden z najważniejszych architektów zieleni tamtych czasów. Dzięki jego wizji, okolica zyskała niepowtarzalny urok, który przyciągał wielu gości.

Po II wojnie światowej dawne dobra rycerskie zostały przekształcone w Państwowe Gospodarstwo Rolne, co przyczyniło się do ich zaniedbania.

Wkrótce po likwidacji gospodarstwa obiekt został opuszczony, a jego stan ulegał systematycznemu pogorszeniu. Tragiczny punkt zwrotny nastąpił w 2002 roku, kiedy pałac spłonął niemal doszczętnie.

Przywrócili dawny blask

Jednak historia Wojanowa nie kończy się na tych smutnych wydarzeniach.

W latach 2005-2008 przeprowadzono gruntowną konserwację, która przywróciła rezydencji dawno utracony blask. Dziś w pałacu znajduje się hotel z bogatym zapleczem konferencyjno-rekreacyjnym, SPA, restauracjami, kawiarnią oraz winiarnią.

To miejsce stało się nie tylko atrakcyjnym celem turystycznym, ale także przestrzenią dla organizacji wydarzeń kulturalnych i biznesowych.

Twoja reakcja na artykuł?

21
78%
Cieszy
3
11%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
586
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
33%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
28%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Wyciek gazu na Mickiewicza
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group