Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 8818
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łomnica: Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Środa, 8 lipca 2020, 14:58
Aktualizacja: Niedziela, 12 lipca 2020, 10:15
Autor: UMWD
Łomnica: Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy
Fot. UMWD
Zakończyła się rekonstrukcja Śląskiego Domu Modlitwy w Łomnicy. Uważany jest on za ostatni, oryginalny z wybudowanych niegdyś ponad 200 na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska. W uroczystości otwarcia uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, premier Saksonii.

Budynek został wybudowany przez ewangelickich wiernych w Rząśniku, w powiecie Świerzawa w roku 1748. Ze względu na zły stan techniczny przeznaczono go do rozbiórki i w roku 2008 zdemontowano. Akcję ratowania zabytku podjęli właściciele Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska. Ostatecznie znalazł swoje miejsce na terenie zespołu pałacowo-folwarcznego w Łomnicy.

Uczestniczymy dzisiaj w wydarzeniu wyjątkowym. Perła architektury, a jednocześnie symbol otwartości i tolerancji naszych ziem, odzyskuje dziś dawny blask. Dziękuję za wysiłek włożony w odrestaurowanie tego pięknego zabytku. Dolny Śląsk pięknieje dzięki takim inicjatywom – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Sam budynek jest cennym zabytkiem architektury, a jego rolę można porównać do Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy czy znajdujących się w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Miliczu czy Cieszynie Kościołów Łaski. Miejsce pamięta historię mieszkających na terenie Śląska protestantów, którzy w wyniku prześladowań religijnych pozbawieni zostali wolności wyznania oraz doświadczyli prześladowań i represji. Dotychczasowe kościoły protestantów zostały im wówczas odebrane, a w wyniku represji wielu musiało emigrować. Ci co zostali zmuszeni byli organizować potajemne spotkania, podczas których kultywowali swoją wiarę.

Dopiero po roku 1742 król Fryderyk I Wielki przywrócił protestantom wolność religijną. Dzięki jego decyzji na terenie Śląska wzniesiono ponad 200 Domów Modlitw dla protestantów, które uzupełniły krajobraz kulturowy naszego regionu. Jednocześnie ich budowa stała się symbolem śląskiej tolerancji religijnej - zjawiska unikalnego w skali świata w tamtym okresie.

Twoja reakcja na artykuł?

48
67%
Cieszy
3
4%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
5
7%
Złości
14
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na różnego rodzaju imprezy eventowe organizowane w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
512
Tak
16%
Nie
67%
Czasami, wybiórczo
17%
 
Głos ulicy
Kwiaty na Dzień Kobiet
 
Miej świadomość
Krematorium "od kuchni"
 
Rozmowy Jelonki
Rośnie dla mieszkańców
 
Piłka nożna
Żeby jeszcze same grały i wygrywały...
 
Polityka
Wybory prezydenta Jeleniej Góry – przedstawienie kandydatów
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 18 marca 2024
 
Aktualności
Największe roboty od wojny
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group