Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9436
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Ostra debata o kopalni "Stanisław"

Wtorek, 21 marca 2023, 10:35
Aktualizacja: 10:38
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Ostra debata o kopalni "Stanisław"
Fot. WAC
W gorącej atmosferze przebiegło wczorajsze (20 marca) spotkanie konsultacyjne w ramach posiedzenia komisji wspólnej Rady Miasta Szklarskiej Poręby, dotyczące zagospodarowania terenu kopalni kwarcu „Stanisław” w Górach Izerskich.

W spotkaniu zorganizowanym przez przewodniczącego Rady Miasta Janusza Lichockiego uczestniczyli właściciel terenu Henryk Łożyński oraz wspierający go zespół ekspercki z firmy Eko-Biegły Kancelaria Zarządzania Środowiskiem sp. z o.o., wiceburmistrz Szklarskiej Poręby Zbigniew Misiuk, radni i urzędnicy miejscy oraz zainteresowani tematem mieszkańcy. Nie zabrakło także przedstawicieli gmin Stara Kamienica oraz Mirsk.
Spotkanie, miało rozwiać wiele niejasności jakie powstały wokół przyszłości terenu kopalni „Stanisław”.

Przypomnijmy. Właścicielem obiektu, który położony jest na granicy trzech gmin: Starej Kamienicy, Mirska oraz Szklarskiej Poręby jest firma Hedar Henryk Łożyński z Łazisk Górnych. Obecnie dla tego obszaru obowiązuje wydana do 2026 roku koncesja na wydobycie surowców. Jakiś czas temu jednak właściciel kamieniołomu wystąpił do samorządów Szklarskiej Poręby, Mirska i Starej Kamienicy o przystąpienie do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. We wniosku jako dopuszczalną formę zagospodarowania terenu wymieniono m.in. zabudowa usługowa – usługi turystyki, ośrodek sportu, trasy narciarskie, a w ramach przeznaczenia dopuszczalnego wpisano: wieżę widokową, tarasy widokowe, budynki gospodarcze, budynki garażowe, miejsca biwakowe, zjazdy linowe typu tyrolka, wyciągi narciarskie, kolejki górskie, parkingi. Dopuszczalna wysokość zabudowy ma sięgać czterech kondygnacji nadziemnych (tj. do 15 m) . Wywołało to masę spekulacji, że uchwalenie zmian w planie, w kształcie proponowanym przez inwestora, doprowadzić może do wybudowania w przyszłości w tym miejscu apartamentowców lub innych budowli, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Miałoby to też zagrażać przyszłości narciarskich tras biegowych w Górach Izerskich.

Uczestnicy spotkania liczyli, że dowiedzą się jakie są konkretne plany inwestora co do kierunków rekultywacji i zagospodarowania nieczynnej od wielu lat kopalni kwarcu. Interesowało ich także w jaki sposób będzie ona ingerować w naturę oraz w jaki sposób będą chronione trasy narciarskie. Niestety w zgodnej opinii radnych jak i innych obecnych trwająca trzy godziny debata pozostawiła więcej pytań niż odpowiedzi. Z jednej strony właściciel kopalni jak i wspierający go eksperci zapewniali że nie ma mowy aby na jej terenie powstały apartamentowce i że przy zagospodarowaniu dawnego kamieniołomu będą mieć na uwadze dobro przyrody. Między innymi twierdzili, że obszar kopalni nadal będzie otwarty, że powstaną tam trasy rowerowe i piesze, że nowy ośrodek będzie miał także funkcje edukacyjne (między innymi w kompleksie powstanie obserwatorium). Aby zminimalizować uciążliwość ruchu turystów dla przyrody od strony gminy Stara Kamienica miałaby zostać wybudowana kolej gondolowa, wykorzystywana też do transportu w dół odpadów. Jednocześnie inwestor oraz wpierający go planiści konsekwentnie unikali jakichkolwiek konkretnych odpowiedzi dotyczących wysokości i powierzchni planowanej zabudowy, liczby miejsc noclegowych jakie powstaną w ośrodku czy też gamy usług jakie będą oferowane jego gościom Jak tłumaczyli na tym etapie prac planistycznych nie dysponują wizualizacjami wyglądu przyszłego ośrodka turystyczno – usługowego jaki powstanie na terenie kopalni „Stanisław”, a na konkrety czy też choćby zarys wizji przyjdzie czas w przyszłości, gdy otrzymają uzgodnienia od różnych instytucji m.in. dotyczących oddziaływania inwestycji na środowisko.

Jak mówi prezes Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Grzegorz Sokoliński argumenty przedstawione przez inwestora go nie przekonały.

Z jednej strony mamy słowa, słowa, słowa, a z drugiej dokumenty – tłumaczy G. Sokoliński. - Jeżeli w dokumentach jest zapisane, że inwestor we wniosku wystąpił o możliwość zabudowania 40 procent obszaru działki czyli około 100 tysięcy metrów kwadratowych to jego zapewniania, że nie chce tego limitu wykorzystać w całości nie są wiarygodne. Żaden inwestor, który uzyskał maksymalne wskaźniki dopuszczalnej zabudowy nie będzie pracował na minimalnych. To pokazuje prawdziwe intencje inwestora. Szklarskiej Porębie nie jest potrzebna taka dodatkowa atrakcja. My wygrywamy, co zresztą mamy zapisane w strategii rozwoju, turystyką aktywną. Obszar oddziaływania tej inwestycji nie ograniczy się do 63 hektarów działek na których jest kopalnia. Goście ośrodka będą musieli do niego dojechać, będzie do niego dostarczane zaopatrzenie oraz wywożone nieczystości. Według mnie jedyny właściwy kierunek rekultywacji tego obszaru to teren leśny. Mógłby tam też powstać geopark.
Ciesze się, że spotkanie się udało i że cieszyło się dużym zainteresowaniem osób z różnych środowisk, którym leży na sercu przyszłość Gór Izerskich – podsumowuje przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba Janusz Lichocki. - Myślę, podobnie jak wielu uczestników debaty że w jej trakcie zabrakło przede wszystkim konkretów ze strony inwestora. Dlatego nie przekonał on mnie i sądząc z wypowiedzi także większości radnych, co do swojej wizji zagospodarowania kopalni „Stanisław”. Teraz tematem ponownie zajmie się Rada Miasta, a konkretnie jej Komisja Rozwoju. Na jej najbliższym posiedzeniu zostanie wydana opinia co do tego czy zostanie podjęta uchwała o przerwaniu prac nad planem zagospodarowania terenu dla kopalni Stanisław czy też będą one kontynuowane.

Twoja reakcja na artykuł?

2
5%
Cieszy
2
5%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
5
13%
Złości
27
71%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
429
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group