Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12132
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Orzechowy skarb

Środa, 23 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lutego 2006, 10:50
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Komplet specjalistycznych mebli aptecznych z 1870 roku trafi do muzeum dzięki wspólnej decyzji konserwatora zabytków i burmistrza Nowogrodźca.

Meble są w bardzo dobrym stanie, stanowią jeden z nielicznych
zachowanych w całości kompletów mebli aptecznych z tego czasu - mówi Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. - To królewski dar ze strony gminy.
Meble wykonane są z litego orzecha i forniru orzechowego. Na szufladkach znajdują się opisy specyfików wykonane na ceramicznych tabliczkach. Ceramiczne są również gałki do drzwiczek. Jest pierwszy i drugi stół, czyli lada z podstawą pod kasę i stół do przyrządzania leków. Podziwiać będzie można również biurko i dziewięć masywnych regałów na leki. Skarb wyceniono na około 25 tysięcy złotych, ale na wolnym rynku na pewno uzyskałby wyższą cenę.

Meble zostały przewiezione do apteki przy ulicy Mickiewicza po wojnie z klasztoru Magdalenek, w którym używano ich od 1870 roku. Nadal były normalnie użytkowane jako meble apteczne. Przez ostatnie szesnaście lat, do kwietnia tego roku, korzystała z nich Bożena Szlachcic, która dziś prowadzi aptekę w rynku Nowogrodźca.

- Te meble były zachwycające, stwarzały niesamowity klimat apteki, starałam się nawet dopasować resztę wyposażenia do ich wyglądu - mówi właścicielka apteki.

Dzisiejsze meble apteczne nie są tak trwałe i piękne. Pani Bożenie trudno się było z nimi rozstać, kiedy przenosiła aptekę.

- Dobrze, że teraz ktoś się z nimi zajmie i zostaną w kraju - mówi.
Bożena Szlachcic wybiera się na wystawę, którą Muzeum Ceramiki otworzy za kilka tygodni. Będzie można na niej zobaczyć m.in. dawną aptekę. Muzeum zdobyło także naczynia i sprzęty z epoki.

Meble wciąż będą własnością gminy Nowogrodziec, muzeum będzie się nimi jedynie opiekować. Transport zaplanowano na przyszły tydzień.
Niezwykły eksponat będzie można oglądać w muzeum za kilka tygodni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
901
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group