Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9747
Zalogowanych: 124
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Organizacje pozarządowe pomagają uchodźcom

Poniedziałek, 2 maja 2022, 7:19
Autor: KSON
Jelenia Góra: Organizacje pozarządowe pomagają uchodźcom
Fot. Archiwum KSON
W siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się drugie już spotkanie władz miasta Jeleniej Góry oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych w sprawie pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy.

Inicjatorem spotkania był Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i jak mówi jego przedstawicielka Justyna Janicka - głównym zamysłem organizatorów jest monitorowanie i wsparcia dla gości Ukrainy - szacuje się na terenie samej Jeleniej Góry przebywa obecnie ponad 2700 osób w tym 1327 dzieci. Władze miasta dysponują 26 punktami gdzie zakwaterowano uchodźców a 1800 osób przebywa w prywatnych domostwach lub pensjonatach u ludzi, którzy otworzyli serca i przyjęli pod swój dach rodziny, złożone głównie z osób starszych i matek z dziećmi.

W trakcie spotkania omówione zostały najbardziej palące problemy związane głównie z dostarczaniem żywności oraz ze wspomnianym już zakwaterowaniem osób, które trafiły do Jeleniej Góry z ogarniętej wojną Ukrainy.

W marcu weszła ustawa o pomocy dla uchodźców, która refunduje właścicielom prywatnych kwater pobyt uchodźców w kwocie 40 zł za dzień od osoby, jednak tylko przez 60 dni. Z końcem kwietnia zaczyna się sezon turystyczny a co za tym idzie istnieje obawa, że część osób która przygarnęła do siebie uchodźców nie będzie chciała kontynuować tej formy pomocy - mówi Jerzy Zębik Dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta Jeleniej Góry - Miasto ma jeszcze kilka miejsc gdzie może zakwaterować osoby pozostające bez dachu nad głową, jednak liczba ta nieubłaganie się kurczy. Kolejny duży problem stanowi ciągle rosnąca inflacja i coraz wyższe koszty transportu, co wywołuje wzrost cen żywności. Banki żywności nie są w stanie dotrzymać zobowiązań wynikających z zapisów umów, więc korzystanie z zapasów nie będzie dłużej możliwe - podkreśla dyrektor J. Zębik. Do tego dojdą problemy z surowcami - Ukraina jest potężnym kontrahentem w kwestii dostarczania zbóż do Polski.

To nie jedyne bolączki z jakimi borykają się samorządowcy i niosący pomoc obywatele miasta. Obecnie prowadzone działania w dużej mierze skupione są na aktywizacji zawodowej - mówi Tetiana Kartseva, pełnomocnik Prezydenta Miasta Jeleniej Góry ds. pomocy obywatelom Ukrainy - Przeszkodę w podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy stanowi nie tylko bariera językowa czy uzyskanie karty pobytu, ale problemem jest brak przepływu informacji a wręcz dezinformacja. W tej chwili chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje dostępne zarówno dla polskich pracodawców chcących dać zatrudnienie uchodźcom, ale także informacje dla uchodźców poszukujących pracy w Jeleniej Górze (Dolnośląski Powiatowy Urząd Pracy). Ma to być również miejsce, gdzie będą mogły zgłosić się osoby potrzebujące wsparcia psychologa, prawnika, a w przypadku osób niepełnosprawnych rzecznika tego środowiska.

Fundacji Autika, która na co dzień oferuje pomoc dla osób ze spektrum autyzmu, od początku konfliktu w Ukrainie zaangażowała się w pomoc rodzinom uchodźców. Oprócz pomocy w transporcie żywności i leków organizacja ta udziela pomocy finansowej oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci które do naszego powiatu trafiły z obszarów objętych wojną, i które znalazły się w traumie bądź mają różnego rodzaju zaburzenia. Fundacja Autika prowadzi punkt konsultacyjny w Jeleniej Górze przy ul. Wojska Polskiego 77/4.KSON również włączył się w te humanitarną pomoc, akcentując swoją aktywność szczególnie na osoby starsze i niepełnosprawne. Myślimy o tym- mówi Agata Deja z KSON- aby stworzyć tu nie tylko kursy języka polskiego ale również społeczną agencję zatrudnienia. W MRiPS złożony został wniosek w tej sprawie i czekamy na jego rozstrzygnięcie. Mamy również kontakt z przedstawicielami diaspory ukraińskiej w mieście i powiecie przez osobę naszego redakcyjnego kolegi z Radia KSON Nikolaja Bakhura, który bardzo sprawnie organizuje różne formy wsparcia dla swoich rodaków przebywających w naszym mieście (profil na fb: Ukraińcy Jelenia Góra).

Jak stwierdzili uczestnicy spotkania - najlepsze intencje nie przyniosą skutku, gdy nie będzie prostego systemu obiegu informacji. Takim kanałem informacyjnym w jeleniej Górze jest:

Jerzy Zębik, dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta Jeleniej Góry jzebik@jeleniagora.pl

Tetiana Kartseva, pełnomocnik Prezydenta Miasta Jeleniej Góry ds. pomocy obywatelom Ukrainy ukraina@jeleniagora.pl, tel. 606629700

Nikolaj Bakhur bakhur.nick@gmail.com, tel. 730777324, www.helpforua.pl

Joanna Klaga fundacja.autika@gmail.com, tel. 606 279 382, , www.autika.pl.

Małgorzata Kociela Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy tel. 75 75 451 84 eures.mk@dwup.pl

KSON tel. 75 75 24 254 biuro@kson.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
3
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
430
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
51%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group