Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 7399
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Organizacje pozarządowe pomagają uchodźcom

Poniedziałek, 2 maja 2022, 7:19
Autor: KSON
Jelenia Góra: Organizacje pozarządowe pomagają uchodźcom
Fot. Archiwum KSON
W siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się drugie już spotkanie władz miasta Jeleniej Góry oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych w sprawie pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy.

Inicjatorem spotkania był Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i jak mówi jego przedstawicielka Justyna Janicka - głównym zamysłem organizatorów jest monitorowanie i wsparcia dla gości Ukrainy - szacuje się na terenie samej Jeleniej Góry przebywa obecnie ponad 2700 osób w tym 1327 dzieci. Władze miasta dysponują 26 punktami gdzie zakwaterowano uchodźców a 1800 osób przebywa w prywatnych domostwach lub pensjonatach u ludzi, którzy otworzyli serca i przyjęli pod swój dach rodziny, złożone głównie z osób starszych i matek z dziećmi.

W trakcie spotkania omówione zostały najbardziej palące problemy związane głównie z dostarczaniem żywności oraz ze wspomnianym już zakwaterowaniem osób, które trafiły do Jeleniej Góry z ogarniętej wojną Ukrainy.

W marcu weszła ustawa o pomocy dla uchodźców, która refunduje właścicielom prywatnych kwater pobyt uchodźców w kwocie 40 zł za dzień od osoby, jednak tylko przez 60 dni. Z końcem kwietnia zaczyna się sezon turystyczny a co za tym idzie istnieje obawa, że część osób która przygarnęła do siebie uchodźców nie będzie chciała kontynuować tej formy pomocy - mówi Jerzy Zębik Dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta Jeleniej Góry - Miasto ma jeszcze kilka miejsc gdzie może zakwaterować osoby pozostające bez dachu nad głową, jednak liczba ta nieubłaganie się kurczy. Kolejny duży problem stanowi ciągle rosnąca inflacja i coraz wyższe koszty transportu, co wywołuje wzrost cen żywności. Banki żywności nie są w stanie dotrzymać zobowiązań wynikających z zapisów umów, więc korzystanie z zapasów nie będzie dłużej możliwe - podkreśla dyrektor J. Zębik. Do tego dojdą problemy z surowcami - Ukraina jest potężnym kontrahentem w kwestii dostarczania zbóż do Polski.

To nie jedyne bolączki z jakimi borykają się samorządowcy i niosący pomoc obywatele miasta. Obecnie prowadzone działania w dużej mierze skupione są na aktywizacji zawodowej - mówi Tetiana Kartseva, pełnomocnik Prezydenta Miasta Jeleniej Góry ds. pomocy obywatelom Ukrainy - Przeszkodę w podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy stanowi nie tylko bariera językowa czy uzyskanie karty pobytu, ale problemem jest brak przepływu informacji a wręcz dezinformacja. W tej chwili chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje dostępne zarówno dla polskich pracodawców chcących dać zatrudnienie uchodźcom, ale także informacje dla uchodźców poszukujących pracy w Jeleniej Górze (Dolnośląski Powiatowy Urząd Pracy). Ma to być również miejsce, gdzie będą mogły zgłosić się osoby potrzebujące wsparcia psychologa, prawnika, a w przypadku osób niepełnosprawnych rzecznika tego środowiska.

Fundacji Autika, która na co dzień oferuje pomoc dla osób ze spektrum autyzmu, od początku konfliktu w Ukrainie zaangażowała się w pomoc rodzinom uchodźców. Oprócz pomocy w transporcie żywności i leków organizacja ta udziela pomocy finansowej oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci które do naszego powiatu trafiły z obszarów objętych wojną, i które znalazły się w traumie bądź mają różnego rodzaju zaburzenia. Fundacja Autika prowadzi punkt konsultacyjny w Jeleniej Górze przy ul. Wojska Polskiego 77/4.KSON również włączył się w te humanitarną pomoc, akcentując swoją aktywność szczególnie na osoby starsze i niepełnosprawne. Myślimy o tym- mówi Agata Deja z KSON- aby stworzyć tu nie tylko kursy języka polskiego ale również społeczną agencję zatrudnienia. W MRiPS złożony został wniosek w tej sprawie i czekamy na jego rozstrzygnięcie. Mamy również kontakt z przedstawicielami diaspory ukraińskiej w mieście i powiecie przez osobę naszego redakcyjnego kolegi z Radia KSON Nikolaja Bakhura, który bardzo sprawnie organizuje różne formy wsparcia dla swoich rodaków przebywających w naszym mieście (profil na fb: Ukraińcy Jelenia Góra).

Jak stwierdzili uczestnicy spotkania - najlepsze intencje nie przyniosą skutku, gdy nie będzie prostego systemu obiegu informacji. Takim kanałem informacyjnym w jeleniej Górze jest:

Jerzy Zębik, dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta Jeleniej Góry jzebik@jeleniagora.pl

Tetiana Kartseva, pełnomocnik Prezydenta Miasta Jeleniej Góry ds. pomocy obywatelom Ukrainy ukraina@jeleniagora.pl, tel. 606629700

Nikolaj Bakhur bakhur.nick@gmail.com, tel. 730777324, www.helpforua.pl

Joanna Klaga fundacja.autika@gmail.com, tel. 606 279 382, , www.autika.pl.

Małgorzata Kociela Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy tel. 75 75 451 84 eures.mk@dwup.pl

KSON tel. 75 75 24 254 biuro@kson.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
3
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
464
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group