Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 6066
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Optymistyczno – pesymistyczna sesja rady miejskiej

Poniedziałek, 3 grudnia 2012, 16:54
Aktualizacja: Wtorek, 4 grudnia 2012, 8:38
Autor: Angela
Jelenia Góra: Optymistyczno – pesymistyczna sesja rady miejskiej
Fot. Angela
Zaledwie pięć merytorycznych punktów sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze dotyczących m.in. przesunięć budżetowych, zmiany prognozy finansowej, uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, a także dotacji dla ZGKiM i nadania tytułu zasłużony dla Jeleniej Góry dla Sylwii Bogackiej, poprzedziła długa dyskusja radnych oparta na stwierdzeniu wiceprezydenta Huberta Papaja, że „radni dzielą się na optymistów i pesymistów”. Kto do której kategorii należy i na czym budowane są poglądy jednych i drugich?

Najwięcej emocji wśród radnych wzbudziła uchwała dotycząca zmian w budżecie, z którego wykreślono szereg planowanych inwestycji.

- Kiedy przy tworzeniu budżetu na ten rok zwracałem uwagę na to, że dochody gminy zostały przeszacowane, to Hubert Papaj mówił, że radni dzielą się na pesymistów, do których ja należę i optymistów, którzy wierzą w rozwój miasta. Teraz wychodzi na to, że to jednak my mieliśmy rację. Przeszacowanie dochodów o 30 procent to nieuczciwość, stworzenie wizji budżetu według własnego uznania, tak żeby się słupki ładnie układały – mówił Krzysztof Mróz. – Teraz wyrzuca się z budżetu tak ważne zadania, jak np. 100 tys. zł na projekt remontu Teatru im. C.K. Norwida, 200 tys. zł na inicjatywy z udziałem ludności czy 100 tys. zł na walkę z bezrobociem. Przy planowaniu budżetu na rok 2013 radni powinni wykazać się realizmem, a nie kłamliwym optymizmem – dodał.

Radnego Mroza poparł Oliwer Kubicki, który podkreślał, że radni przy tworzeniu budżetu powinni kierować się matematycznymi obliczeniami, bo nie jest to kwestia pesymizmu czy optymizmu, ale realizmu. Podkreślał, że niedoszacowanie dochodów o 8 mln zł, kończenie sztandarowych inwestycji miasta z rocznym opóźnieniem (Termy Cieplickie, Stadion przy ul. Złotniczej) czy fatalny stan dróg po remontach, o niczym dobrym nie świadczą.

Do wyliczanki zadań usuniętych z budżetu radny Rafał Szymański dodał 85 tys. zł dla Książnicy Karkonoskiej, a radny Józef Gajewski (SLD) podkreślał, że wpisywanie inwestycji do budżetu i usuwanie ich pod koniec roku jest nie tylko nieuczciwe, ale i niedopuszczalne.

- Popieram radnego Mroza, rozbudzanie w ludziach nadziei na rozwój i realizację inwestycji, a następnie wykreślanie ich z budżetu jest nieuczciwe i tak być nie może – mówił.

Radny Miłosz Sajnog natomiast mówił o złożonym na minionej sesji planie zmian w wydatkach bieżących, które „uwolniłyby” budżet od niepotrzebnych strat. W pięciu punktach pojawiły się zmiany całej siatki połączeń MZK (bowiem po reorganizacji MZK z zakładu w spółkę miasto dotuje ją w kwocie 12 mln zł, a nie jak to było w latach poprzednich – 6 mln zł). Kolejnym rozwiązaniem są: wejście miasta w projekt rządowy dla oświaty, przyspieszenie inwestycji, których przedłużanie się powoduje koszty dla miasta czy zmiany organizacji jednostek kultury.

- Zmiany w budżecie, które dzisiaj się pojawiły są pochodną dwóch rzeczy: braku nadzoru nad inwestycjami (z budżetu wypadło wiele zadań inwestycyjnych na kwotę około 20 mln zł) i źle prowadzonego budżetu, bo od początku było jasne, że nie wykonamy dochodów majątkowych i o tym mówili radni ze wszystkich partii - mówił Miłosz Sajnog.

Radny Zbigniew Ładziński pytał, czy w związku z przesunięciem kolejnego terminu zakończenia przebudowy stadionu i Term Cieplickich miasto nie będzie musiało zwracać pieniędzy z dotacji unijnej.

Przed tymi argumentami bronili się zarówno Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który tłumaczył z czego wynikają przesunięcia budżetowe (mówiąc, że większość usuniętych inwestycji nie była możliwa do zrealizowania w tym roku), jak i jego zastępca Hubert Papaj, który podkreślał, że wypowiedź radnego Mroza tylko utwierdza go w przekonaniu o słuszności swoich słów i podziale rady na pesymistów i optymistów. Złożył on również wniosek o zamknięcie dyskusji, który przeszedł 11 głosami. Całość podsumował złotoustym cytatem Leszek Wrotniewski: „Nie twierdzę, że będzie lepiej, ale twierdzę, że będzie jeszcze lepiej”.

Ostatecznie uchwałę przegłosowano 11 głosami ( na 21 głosujących), ale zgodnie z głosami w dyskusji przeciwko był klub radnych PiS ( Ireneusz Łojek, Oliwer Kubicki, Krzysztof Mróz i Rafał Szymański), a także klub Razem dla Jeleniej Góry: Miłosz Sajnog i Bożena Makieła Wachowicz. Danuta Wójcik deklarująca swoją przynależność do tego klubu zagłosowała „za”. Swój sprzeciw i brak poparcia wykazali natomiast radni SLD: Józef Gajewski, Zbigniew Ładziński, a od głosu wstrzymali się Wojciech Chadży i Józef Szarzyński.

Na uchwałę dotyczącą zmian wieloletniej prognozy finansowej za zagłosowało 14 radnych, przeciwko był cały klub PiS, od głosu wstrzymali się Miłosz Sajnog i Bożena Makieła- Wachowicz.
Radni głosowali również nad nadaniem tytułu Zasłużony dla Jeleniej Góry dla Sylwii Bogackiej, wicemistrzyni Igrzysk Olimpijskich w Londynie w konkurencji karabinka pneumatycznego (o czym przeczytacie państwo w kolejnym materiale). Za było 16 na 20 głosujących.

Przy trzecim podejściu radni przegłosowali także plan zagospodarowania przestrzennego terenów aktywności gospodarczej przy ul. Trasa Czeska w Jeleniej Górze. Za było 11 radnych, przeciwko było dwóch, pięciu wstrzymało się od głosu.

Taką samą liczbą głosów przegłosowano też stawki dotacji dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze w wysokości 1,52 zł miesięcznie na m2 na realizację wydatków remontowych gminnych lokali mieszkalnych oraz 1,93 zł miesięcznie x 1 m 2 na pokrycie kosztów zarządzania gminnymi lokalami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group