Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3636
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Opowiadania z piłką w tle

Poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 7:57
Aktualizacja: 7:58
Autor: Jowita
JELENIA GÓRA: Opowiadania z piłką w tle
Fot. Jowita
W księgarniach ukaże się Książka Marii Żmudy „Bo mój chłopak piłkę kopie”, opiewająca ciekawostki o Władysławie Żmudzie i polskiej reprezentacji piłki nożnej za czasów jej największej świetności. A wszystko to z kobiecej perspektywy. Promocji książki w Jeleniej Górze mieszkańcy mogą oczekiwać jesienią.

Związana od dzieciństwa z miastem Jelenia Góra Maria Żmuda ukończyła właśnie pracę nad swoją autobiografią. – Książkę potraktowałam jako zbiór opowiadań składających się na całość. Dedykuję ją obecnej reprezentacji polski i jej powodzeniu podczas Euro 2012. Główną tematyką jest oczywiście piłka nożna, ale nie tylko – zapowiada autorka.

Książka ukaże się w nakładzie 10 000 egzemplarzy przy współpracy z wydawnictwem Fortis. – Książka nie została jeszcze wydana tylko dlatego, że poszukuję muzyków chętnych do współpracy przy opracowaniu dodatku. Mam namyśli nowatorską aranżację przeboju „Mój chłopak piłkę kopie” Marii Koterbskiej, którego tytuł był dla mnie inspiracją – wyjaśnia Maria Żmuda. Głowna promocja książki odbędzie się jesienią na stadionie Groclin w Grodzisku Wielkopolskim. – Z Wielkopolski dociera do mnie wiele wsparcia, a dodatkowo właściciele obiektu są moimi największymi kibicami - mówi autorka wdzięczna za mobilizację ze strony przyjaciół, bez której do publikacji by nie doszło.

Jednym z pierwszych krytyków książki był Maciej Lercher. Znany w jeleniogórskim środowisku artystycznym grafik, który chętnie podjął się ilustrowania książki. – Wysoko cenię Macieja Lerchera jako artystę i jako współpracownika. Nie spodziewałam się, że niezależnie od pokolenia można myśleć w tak podobny sposób. Z łatwością rozszyfrował on wszystkie ukryte konteksty, których można doszukiwać się w moich opowiadaniach – wspomina współpracę z artystą Maria Żmuda. Potraktowane z dużą dozą humoru ilustracje doskonale współgrają z satyrą tekstu, wzbogacając jednocześnie artystyczne walory publikacji.

Książka ma być dostępna przede wszystkim w kasach biletowych na stadionach. Adresowana jest głównie do kibiców. Opowiada o 25 latach życia autorki spędzonych podczas towarzyszenia drużynie piłki nożnej, reprezentującej światowy poziom. Chronologicznie ułożone opowiadania (od 1971 r. do końca kariery Władysława Żmudy) dają się czytać z każdej strony, niezależnie od siebie. Do tej pory nie powstała publikacja ukazująca kobiece spojrzenie na piłkę nożną.

– Jestem pierwszą kobietą w Polsce, która podjęła temat piłki nożnej. Chciałam przedstawić sposób funkcjonowania sportowca i jego rodziny w realiach PRL w opozycji do chociażby demokratycznych Włoch – po więcej szczegółów autorka odsyła do lektury. Na kibiców czeka wiele ciekawych faktów, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego.

Maria Żmuda nie wyklucza pracy nad kolejną publikacją. - Dojrzewa we mnie nowy pomysł, na zupełnie coś innego. Osadzona w Jeleniej Górze próba przedstawienia mentalności Polaków. Może częściowo uda mi się stworzyć satyryczny podręcznik typu savoir-vivre’u? – zdradza autorka. Tymczasem jeleniogórskim fanom piłki nożnej pozostaje czekać na obiecaną na jesień promocję książki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group