Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 4932
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Okradziony goprowiec ma nowy sprzęt

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 marca 2016, 7:31
Aktualizacja: Piątek, 4 marca 2016, 7:51
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR Roman Gąsior, któremu miesiąc temu złodziej ukradł cały sprzęt ratowniczy znów ma czym pracować. Wyposażenie dla goprowca za kilkanaście tysięcy złotych kupiła firma Ceneo.pl. Wczoraj (02.03) oficjalnie przekazano prezent. Naczelnik jeleniogórskiego GOPR–u dziękował za ten gest, jednocześnie przyznał jednak, że cały czas ma nadzieję, że złodziej odda ratownikom sprzęt.

To była pierwsza, tak duża kradzież sprzętu ratowniczego w jeleniogórskim GOPR-ze. Doszło do niej z końcem stycznia br. Złodziej włamał się do prywatnego samochodu ratownika, który pełnił dyżur w tzw. oczekiwaniu nocnym. W pojeździe zaparkowanym przy ul. Małcużyńskiego na Zabobrzu opuścił szybę i zabrał plecak ze sprzętem. Była w nim m.in. profesjonalna radiostacja, dzięki której zespół komunikuje się ze sobą w górach, ABC lawinowe, raki oraz uprząż wspinaczkowa – komplet sprzętu do pracy ratowniczej w trudnych zimowych warunkach.

- Złodziejowi ten sprzęt się naprawdę nie przyda, a dla nas jest on na wagę złota – apelował wówczas Sławomir Czubak, naczelnik karkonoskiego oddziału GOPR. – Pomaga nam w akcjach ratujących życie – dodał naczelnik.

Niestety, apel pozostał bez odzewu, a sprawcy nie udało się ująć. Jedyne, co udało się odzyskać to detektor, który złodziej powiesił na drzewie.

- Jestem przekonany, że złodziejowi nie udało się sprzedać tych rzeczy, bo nie przydadzą się one zwykłemu „turyście”. Radiostacja następnego dnia została zablokowana i teraz jest kompletnie bezwartościowa. Gdyby wróciła do GOPR-u mogłaby posłużyć na części. Pozostałego wyposażenia też nikt nie kupi, bo każdy kto się zna na rzeczy, wie że karabinki czy raki muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła, inaczej mogą być po prostu niebezpieczne – dodaje naczelnik GOPR.

Roman Gąsior, pracujący w GOPR-ze od 20 lat i będący jednym z najbardziej doświadczonych ratowników z jeleniogórskiego zespołu, musiał pracować na sprzęcie zapasowym. Aż do czasu, gdy z pomocą przyszedł serwis zakupowy Ceneo.pl, który kupił i przekazał kompletny zestaw ratowniczy: od plecaka i radiostacji po karabinki, bloczki, zestaw lawinowy i kompas (w sumie kilkadziesiąt specjalistycznych produktów o wartości kilkunastu tysięcy złotych).

- To była oddolna inicjatywa jednego z naszych pracowników, który znalazł informację o skradzionym sprzęcie na jednym z portali społecznościowych – wyjaśniała Marta Pietranik-Pacuła. – Zareagowaliśmy natychmiast. Już w dzień po kradzieży skontaktowaliśmy się z GOPR-em, poprosiliśmy o listę, porównaliśmy oferty i złożyliśmy zamówienie. Chwilę trwało samo skompletowanie sprzętu, ale udało się. Dzisiaj przekazujemy komplet i cieszymy się, że mogliśmy pomóc – dodała przedstawicielka firmy Ceneo.pl.

Pomoc w zbiórce pieniędzy na skradziony sprzęt zaoferowali również turyści z Pomorza, którzy przyjeżdżają wypoczywać w Karkonoszach, ale kiedy Ceneo.pl potwierdziło pomoc, GOPR podziękował za inicjatywę.

Tylko w tym roku Grupa Karkonoska GOPR interweniowała 91 razy - to średnio dwa wyjazdy dziennie. Działania ratownicze prowadzone były na terenie Sudetów Zachodnich, często w trudnych warunkach górskich. Obejmowały nie tylko wypadki na stokach, ale także akcje ratownicze w wysokich górach, w które wciąż wybierają się nieprzygotowani na surowe zimowe warunki turyści, bez odpowiednich ubrań, butów i… wyobraźni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~kolega99 3-03-2016 8:09
Gęsinka,Zabobrze to nie Szklarska,tam złodziej na złodzieju ! Na noc się graty zabiera do domu !
~pff 3-03-2016 8:56
Brawo dla ceneo,a Ty pilnuj chłopie sprzętu,nic sie nie stanie,jak na czuwaniu zbiegniesz z plecakiem po schodach.Jak powiedział przedmówca,to jest Zabobrze,Twoi koledzy żyjący na bezpiecznych dzielnicach trzymają plecaki w domu.
~ 3-03-2016 8:57
Wina tego co nie pilnuje swego. Jak można zostwaić w aucie powierzony sprzęt na patologicznym osiedlu jakim jest zabobrze. Fajnie że znalazł się sponsor tylko niech chłopak trzyma teraz klamoty przy d...e.
~Bil Naden 3-03-2016 9:06
Brawa dla ofiarodawców ! Jak widać są jeszcze dobrzy ludzie na tym zepsutym świecie. A złodziejowi to łapska odrąbać ! Hołota cholerna !
~ 3-03-2016 9:09
Czy wy nie rozumiecie, że on pełnił wtedy nocny dyżur i musiał być w pełnej gotowości, w razie wezwania na akcję miał znosić te wszystkie rzeczy do samochodu zamiast być już w drodze na ratunek, czytajcie zanim skomentujecie.
~Phwusz 3-03-2016 9:22
Patole! Jaka wina tego co pilnuje!? A co ze świętym prawem własności!? Ale w Polsce nikt tego nie rozumie. Druga sprawa to zastanówcie się, czy łatwiej pobiegnąć do samochodu z pełnym wyposażeniem które waży swoje, czy bez pełnego wyposażenia mając świadomość że wszystko jest sprawne i gotowe w samochodzie. Zresztą i tak pewnie nawet tych oczywistości nie pojmiecie.
~pff 3-03-2016 9:27
Nie spazmujcie,pojmujemy oczywistość,że lepiej chwilę dłużej się pomocować ze sprzętem i go mieć,niż zostać w ogóle bez sprzętu i wypaść z grafiku dyżurów .Rozumiem święte prawo własności,to złodzieje go nie rozumieją.
~nauczka 3-03-2016 10:00
Facet powinien wiedzieć że na zabobrzu to nawet pół paczki fajek nie zostawia się w aucie bo patola wytłucze szybę i zajuma.
~dzizas... 3-03-2016 10:10
Idąc wasza tępą dedukcją, to z każdej karetki należałoby wszystko wynosić i wnosić wtedy, gdy jest wezwanie, bo karetka tez może stać się celem złodzieja, który ukradnie chociażby specjalistyczne nosze, żeby je oddać na złom... Licytowanie się teraz jakie może być tego prawdopodobieństwo jest nieistotne.
~Le1k 3-03-2016 10:16
Widze że najwięcej do powiedzenia maja ludzie z jakis wiosek
~JG 3-03-2016 10:19
A może czas cofnąć się o kilka wieków i złodziejom, szczególnie w takich przypadkach, łapska ucinać? Pracujesz na coś,dbasz,zamkniesz w garażu,w domu na własnej ziemi i gnój to ukradnie.A i przy okazji psa potrafi otruć. A tu - człowiek w gotowości do ratowania zostaje okradziony i pozbawiony narzędzi. Gnojstwo!
~Wiadomo czy nie? 3-03-2016 10:23
To nie złodziej. prawdziwy złodziej jest charakterny , a ten to zwykła menda wszawa.
~do 10:10 3-03-2016 12:12
Tępy sam jesteś jak kołek,bo karetek nikt nie parkuje na noc pod blokiem,tylko stoją na strzeżonych parkingach lub w garażach.A tu klient zostawił plecak widoczny na siedzeniu.
~Ktosik 3-03-2016 15:40
Odczepcie się od Zabobrza. Okazja czyni złodzieja i nie ma różnicy, gdzie ktoś mieszka, czy w danej chwili przebywa. Gest jak najbardziej godny pochwały. Życzę, by sprzęt został zwrócony, jednak nie liczyła bym na to, że uczyni to złodziej.
~pff 3-03-2016 18:09
Powiedziałbym,że jednak jest pewna różnica ,gdzie ktoś mieszka i czy samochód stoi na monitorowanym podjeździe,zakmnięty w garażu na zamykanej posesji,czy po prostu pod blokiem na dużym osiedlu.
~ 3-03-2016 18:14
Super. Tym razem niech pilnuje sprzętu.
~Ktosik 3-03-2016 18:41
Sforsowanie zamkniętej bramy do garażu czy drzwi balkonowych tarasowych dla dzisiejszych złodziei to pryszcz, no chyba, że zainwestujemy w antywłamaniowe okna i drzwi. Ochrona, która przyjeżdża raz na jakiś czas nie gwarantuje bezpieczeństwa. Oni odjadą a złodziej robi swoje. Nic nie zastąpi czujności sąsiadów i systemu alarmowego.
~pff 3-03-2016 19:46
Nic nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa,jednak zagrożenie na Zabobrzu jest większe niż na zamkniętej ,czy też chronionej ,lub monitorowanej posesji,złodzieje też starają się minimalizować ryzyko,prawda ?
~ertyuiop 3-03-2016 22:22
Zlodzieje to sa na wiejskiej tle ze wa/wie
~nauczka 3-03-2016 23:23
Na przyszłość gość powinien wyciągnąć wnioski żeby nie zostawiać sprzętu w plecaku w dodatku na widoku i w aucie w którym złodziej sam sobie opuszcza szybę z zewnątrz. Strzeżonego Pan Bóg strzeże a myślenie nie boli,ciekawe czy swój własny sprzęt by tak zostawił.
~ 3-03-2016 23:45
Nie trzeba się bać złodzieja Błaszczak z PiS Was będzie chronił ale to pikuś co będzie miał Kraków w lipcu tam ściągną same anioły !!!
~bravo 3-03-2016 23:57
Brawo dla tych, którym sie chciało!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group