Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7628
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ognisko patriotyzmu

Wtorek, 13 listopada 2018, 11:28
Aktualizacja: Środa, 14 listopada 2018, 13:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ognisko patriotyzmu
Fot. Przemek Kaczałko
Już po raz ósmy Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego zaprosiło wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni i piosenek przy ognisku. Wieczorową porą, w Święto Niepodległości, mieszkańcy spotkali się na placu przy Zespole Szkół Katolickich.

Jak zaznaczył organizator, Ognisko Patriotyzmu to była pierwsza inicjatywa zrealizowana przez stowarzyszenie.

Stowarzyszenie zawiązało się w marcu 2011 roku, a w maju zostało zarejestrowane, natomiast 11 listopada 2011 roku zorganizowaliśmy pierwsze ognisko. Po siedmiu latach spotykamy się w 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Biorąc pod uwagę jak wiele osób młodych i starszych przychodzi do nas śpiewać pieśni patriotyczne - mamy poczucie satysfakcji, że udało nam się połączyć pokolenia - powiedział Mariusz Gierus, prezes KSEuEP.

Impreza wpisuje się w miejskie obchody Święta Niepodległości i wszyscy są mile widziani.

Ognisko w swoim założeniu ma łączyć, a nie dzielić. Przy ogniu mamy budować wspólnotę narodową, o charakterze budującym naszą tożsamość na kolejne lata, wieki - kontynuował M. Gierus.

Tradycyjnie, do udziału zostały zaproszone dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 27 "Okrąglaczek". W tym roku zaproszono również uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2. Wszyscy wspólnie śpiewali takie utwory, jak: Przybyli ułani pod okienko, Mury, Rota, Piechota, Kadrówka i wiele innych. Całość została zwieńczona wspólnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Spotykamy się w historycznym centrum Jeleniej Góry i jak wskazuje historia, nasze miasto zostało założone przez Polaków. Prawa miejskie nadał jej król Bolesław Krzywousty, więc historia zatacza koło, bo o ile 100 lat temu nie było tu jeszcze Polski, to te tradycje mają dla nas szczególną wartość - dodał Mariusz Gierus.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
9%
Smuci
0
0%
Złości
3
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group