Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 5660
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oficjalne otwarcie obwodnicy południowej w lipcu

Sobota, 23 czerwca 2012, 9:23
Aktualizacja: Niedziela, 24 czerwca 2012, 16:11
Autor: Angela
Jelenia Góra: Oficjalne otwarcie obwodnicy południowej w lipcu
Fot. Angela
30 czerwca br. mają być podpisane protokoły odbioru prac I etapu budowy obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry, a w połowie lipca br. obwodnica zostanie oficjalnie otwarta dla zmotoryzowanych. Pierwsze auta na nowej drodze można zobaczyć już teraz.

Jak mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze prace na obwodnicy południowej idą pełną parą i niewiele już ich zostało.

- Obecnie wykonane zostało około 99 procent prac I etapu budowy obwodnicy południowej. Przeprowadziliśmy próby obciążeniowe wiaduktu nad torami kolejowymi. Spełniają one wszystkie założenia projektowe i mają o wiele lepsze parametry niż przewidywaliśmy. Obwodnica południowa jest już praktycznie gotowa do ruchu. Na placu budowy wykonywane są ostatnie roboty przede wszystkim na węźle grabarowskim, które będą prowadzone tak jak dotychczas, przy ruchu samochodowym. Pierwsze auta oficjalnie przejadą obwodnicą południową podczas Tour de Pologne, kiedy obwodnica będzie stanowiła objazd. Oficjalne otwarcie wstępnie zaplanowano na połowę lipca br. – mówi wiceszef zarządu dróg Jerzy Bigus.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na tą okoliczność władze miasta szykują niespodziankę. Ma być nie tylko uroczyste przecięcie wstęgi, ale i fajerwerki.

W ramach prac wybudowano około dwa kilometry jezdni z drogą rowerowo-pieszą na odcinku od ul. Wincentego Pola do ul. Sudeckiej w kierunku na Karpacz i Kamienną Górę. Jezdnie są pokryte masą mineralno – bitumiczną, a ciągi pieszo – rowerowe, kostką betonową. Wykonawca, firma ABM Pol – Dróg z Legnicy, odnowiła również system kanalizacji deszczowej, rowy odwodnieniowe i przepusty pod drogą i na zjazdach. Wykonawca przełożył też sieci: gazową, wodociągową, kanalizacyjną, sanitarną, elektryczną i teletechniczną, w tym na terenie PKP. Wybudowany zastał wiadukt oraz estakada drogowa nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi linii Wrocław – Zgorzelec o łącznej długości 149 metrów.

W ramach budowy węzła Grabarów wybudowano wiadukt o konstrukcji stalowej nad krajową „trójką” wraz z przebudową istniejących zjazdów w kierunku ulicy Wincentego Pola oraz z budową nowego mostu i przebudową istniejącego przez rzekę Bóbr. Poszerzona została też ulica Konstytucji 3 Maja na pasy włączeń i wyłączeń.
Budowa I etapu obwodnicy południowej pochłonęła około 86 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
441
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group