Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8030
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Odsłonięto tablicę protoplastów Kowar

Środa, 6 listopada 2013, 7:14
Aktualizacja: 7:18
Autor: Mea
Kowary: Odsłonięto tablicę protoplastów Kowar
Fot. UM Kowary
„Pamięci kowarskich gwarków, górników rud żelaza, górników rud uranu, represjonowanych politycznie żołnierzy–górników, którym zawdzięczamy powstanie i rozwój miasta, w 500 rocznicę nadania praw miejskich mieszkańcy Kowar” – to treść tablicy pamiątkowej odsłoniętej w Kowarach.

Podczas uroczystej sesji z okazji 500-lecia uzyskania praw miejskich przez Kowary, która odbyła się nieprzypadkowo 4 listopada, została odsłonięta tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie budynku Urzędu Miejskiego w Kowarach.

- 500 lat wcześniej, 4. listopada 1513 r. powstał dokument podpisany przez króla Czech i Węgier Władysława II Jagiellończyka o uzyskaniu praw miejskich przez Kowary. Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia PRO Kowary, które zebrało środki na jej wykonanie. Inicjatorem był nieżyjący już Jerzy Wieczorek oraz Jerzy Chitro. Pomysł zrealizowała Wanda Węckowska, prezes tego Stowarzyszenia.

- Treść tablicy odnosi się do osób tworzących historię naszego miasta, czyli do gwarków, górników rud żelaza oraz rud uranu. Trzeba podkreślić, że w kopalni uranu pracowali w latach 50’ polscy żołnierze represjonowani politycznie – dodał.

W Sali Tradycji, która znajduje się w budynku Centrum Integracji i Tradycji Miasta, odsłonięto dywan z historycznym motywem heraldycznym miasta, zaprojektowany przez kowarską artystkę Bożennę Burgielską, a wykonany przez spółkę Kowary Dywan.

Wręczone zostały odznaczenia: brązową odznakę Zasłużony dla kultury fizycznej otrzymał Dawid Kupczyk - czterokrotny uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich w bobslejach. Tytuł zasłużony dla Dolnego Śląska przyznano Marianowi Piaseckiemu, który jest twórcą Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska ( obchodzącego dziesięciolecie istnienia) oraz twórcy

Stowarzyszenia Eurojedynka, promującego nowoczesne formy edukacji szkolnej i poprawę warunków oświatowych w Kowarach. Przyznano również tytuły Honorowego Obywatela Kowar Markowi Jankowskiemu i Jerzemu Gadomskiemu - przedsiębiorcom z Kowar zasłużonym na polu rozwoju turystycznego i sportowego miasta oraz regionu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group