Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7396
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Odsłonięte panoramy na 900–lecie

Niedziela, 30 grudnia 2007, 8:27
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 grudnia 2007, 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Odsłonięte panoramy na 900–lecie
Fot. TEJO
Widoki roztaczające się ze wzgórz położonych w Jeleniej Górze mogłyby być wspaniałą atrakcją dla turystów i przyciągać wielu mieszkańców miasta, gdyby nie drzewa, które wszystko zasłaniają. Może w jubileuszowym roku część z nich wyciąć?

Nie chodzi tu o zabytkowy starodrzew, ale tak zwane dziczki, które przez kilkadziesiąt lat niedbalstwa o parki i brak koniecznej przecinki, urosły i są na tyle gęste, że nawet kiedy stracą liście – skutecznie uniemożliwiają oglądanie miasta z wyższej perspektywy.

Jak dotąd drzewostan przerzedzono jedynie na Wzgórzu Krzywoustego, gdzie wznosi się wieża widokowa – popularny „grzybek”. Dobre i to, choć w stolicy Karkonoszy nie brakuje innych widokowych miejsc. Choćby skałki na Wzgórzu Grota Roweckiego, czy też wzniesienia na Wzgórzu Kościuszki.

Dawni gospodarze miasta celowo urządzili tam punkty, z których można było podziwiać miasto z wysoka i z oddali. Niestety, nawet przy urządzaniu pożytecznej ścieżki edukacyjnej po dawnym Kavalierbergu, o zarastających drzewach zapomniano. Ścięte lub przerzedzone, odsłoniłyby „zakazane” dotąd widoki. Na przykład ten na Karkonosze, który rozciąga się z okolic granitowej rzeźby, profilu gór, ufundowanego w 1902 roku przez Riesengebirges Verein.

Porządek w parkowym drzewostanie byłby oczekiwanym przez wielu prezentem na 900–lecie miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group