Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 14263
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odpowiedzą za oszustwa w sieci

Środa, 10 kwietnia 2019, 7:03
Aktualizacja: Czwartek, 11 kwietnia 2019, 11:07
Autor: WAC
Jelenia Góra: Odpowiedzą za oszustwa w sieci
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, z których trzy oskarżono między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw przy handlu pojazdami, a pozostałym zarzucono pomoc przy oszustwach oraz pranie brudnych pieniędzy.

Grupa przestępcza działała na terenie Jeleniej Góry, Lubania, Poznania, Wrocławia i w Pile od 2016 do 2017 roku. Kierował nią 32-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego Bartłomiej C. Zarzuty udziału w grupie usłyszeli również 48-letnia Barbara M.-P. oraz 47-letni Grzegorz H.

Przestępcza działalność polegała na wyłudzaniu pieniędzy od osób kupujących pojazdy na polskich i niemieckich transakcyjnych platformach internetowych. Członkowie grupy zamieszczali w popularnych serwisach ogłoszenia o sprzedaży pojazdów, w tym samochodów osobowych, autokarów, maszyn budowlanych, rolniczych i innych. Następnie, po zgłoszeniu się osób zainteresowanych zakupem samochodu, pobierali od nich zaliczki od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W rzeczywistości przestępcy nie dysponowali tymi pojazdami.

Oskarżeni dodatkowo wyszukiwali w Internecie oferty sprzedaży atrakcyjnych pojazdów. Następnie proponowali ich właścicielom pośrednictwo w sprzedaży. Zainteresowani klienci oglądali pojazdy na miejscu, u ich właścicieli. Po decyzji o zakupie przelewali zaliczkę lub pełną kwotę na rachunek bankowy, wskazany przez sprawców. Pojazdy jednak nigdy do nich nie trafiły, podobnie jak zapłacone przez nich kwoty nie zostały przekazane faktycznym właścicielom maszyn.

Oszukano w ten sposób łącznie 24 podmioty, w tym między innymi spółki prawa handlowego i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także osoby prywatne uzyskując od pokrzywdzonych kwotę blisko 1,5 miliona złotych, wpłaconą jako zaliczki lub zapłatę za wystawione na sprzedaż pojazdy – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Pokrzywdzone zostały osoby fizyczne i firmy na obszarze całej Polski, a także na terenie Niemiec, Holandii i Rumunii. Za zarzucone przestępstwa trojgu podejrzanym, grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat. Wobec nich w śledztwie stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Dwóm sprawcom zmieniono je na poręczenie majątkowe w kwotach 150 i 100 tysięcy złotych. Trzeci z oskarżonych w dalszym ciągu przebywa w areszcie tymczasowym.

W związku z prowadzonym postępowaniem Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze dokonała zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie blisko jednego miliona złotych. Zabezpieczeń dokonano miedzy innymi poprzez zajęcie środków pieniężnych i ustanowienie hipoteki przymusowej na należących do nich nieruchomościach. W sprawie zabezpieczono także kryptowalutę w postaci 8 Bitcoinów, która została nabyta za środki uzyskane z popełnionych oszustw. Na zarządzenie prokuratora, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu dokonał sprzedaży zabezpieczonej kryptowaluty, uzyskując kwotę 237.137,80 zł.

W sprawie zarzuty przedstawiono także Jarosławowi H. i Tomaszowi Z., którzy pomogli członkom grupy przestępczej w dokonywaniu oszustw w ten sposób, że na ich polecenie założyli na swoje dane i udostępnili im rachunki bankowe, na które spływały pieniądze uzyskane od pokrzywdzonych.

20-letni Marcin M. usłyszał z kolei zarzut prania pieniędzy w związku z przyjęciem na swój rachunek bankowy kwoty 155 tysięcy złotych, o których wiedział, że pochodzą z oszustwa dokonanego na szkodę obywatela Niemiec.

Ustalono także, że Barbara M.-P., jedna z osób popełniających w ramach grupy przestępczej oszustwa, już w czasie trwającego przeciwko niej śledztwa, przeniosła na rzecz swojej matki w ramach darowizny własność należących do niej nieruchomości o wartości około 500 tysięcy złotych, wobec czego zarzucono jej również przestępstwo podejmowania działań zmierzających do udaremnienia zaspokojenia swoich wierzycieli.

Twoja reakcja na artykuł?

2
22%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
4
44%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
741
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group