Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6315
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odjazd ze skansenu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 13 czerwca 2009, 10:39
Aktualizacja: 11:35
Autor: Mar
Fot. TEJO
Co przyniesie przekształcenie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Firma od początku istnienia była zakładem budżetowym, bezpośrednio utrzymywanym z budżetu miasta. To ekonomiczne muzeum.

– Ta forma, w której działał zakład budżetowy MZK jest bardzo ułomna – wyjaśnia dyrektor Marek Woźniak. – Spółka będzie mogła normalnie funkcjonować na rynku i budować swoją pozycję. Jednocześnie nakładać będzie to na nas większą dyscyplinę budżetową, ponieważ zgodnie z kodeksem handlowym spółka przynosząca straty musi być zlikwidowana.

W tej chwili zakłady budżetowe nie mogą robić niczego innego, co nie jest zadaniem zakładu. Czyli MZK ma wozić pasażerów na wyznaczonych liniach, ale już nie może wynajmować autobusów do przewozów. Takie ograniczenia wprowadziła kilka lat temu ówczesna minister finansów, Zyta Gilowska.

– W grudniu tego roku zacznie obowiązywać rozporządzenie nr 1470 Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia dotacji samorządów do zbiorowego transportu miejskiego – wyjaśniał podczas sesji audytor z firmy Biznes Center, przygotowującej przekształcenie MZK. – To rozporządzenie wprowadza nowy system zasilania transportu miejskiego. Kończy się płacenie za tzw. wozokilometr, stosowany dotychczas.

Dochody firmy będą pochodziły z trzech źródeł. Po pierwsze ze sprzedaży biletów. Po drugie z refundacji ulg i zwolnień przyznanych przez miasto. Po trzecie z rekompensaty strat związanych z wykonywaniem przewozów na liniach które nie przynoszą dochodu. Rekompensatę można wypłacać tylko wtedy, gdy spółka udowodni, że deficytowa linia jest niezbędna do funkcjonowania miasta.

W tej chwili dochód przynoszą tylko linie, nr 9, nr 6, nr 7 i 27. Spółka będzie też mogła zarabiać na usługach innych niż transport miejski. Miasto w momencie powołania spółki musi też pokryć zadłużenie zakładu w wysokości około 1,5 miliona złotych.

MZK jako zakład budżetowy, jest organizatorem, wykonawcą i kontrolerem usług transportowych oraz zarządza przystankami. Po powołaniu spółki zadania organizacji i kontroli oraz przystanki przejdą w gestię urzędu miasta.
– Pracownicy, którzy robili to dotychczas, staną się pracownikami urzędu miasta i przejdą prawdopodobnie do miejskiego zarządu dróg i mostów – wyjaśnia zastępca prezydenta Jerzy Łużniak.

– Zarząd przejmie też nadzór i utrzymanie przystanków. Powołanie spółki nie będzie się wiązać ze zmianami w układzie linii. Jednak taka transformacja jest konieczna, ponieważ kierunki poruszania się pasażerów zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Na przykład do starych zakładów pracy dojeżdża dziś ułamek liczby w porównaniu do tego, co było kiedyś. – Planujemy powołanie jednej głównej linii z Sobieszowa przez Cieplice do Centrum i na Zabobrze i sieci małych linii dojazdowych z kilkoma przystankami przesiadkowymi. To będzie się też wiązało z wprowadzeniem biletu okresowego, ponieważ do celu będziemy jechać dwoma, lub trzema autobusami.

MZK na podstawie porozumienia komunalnego obsługuje też kilka gmin sąsiadujących z Jelenią Górą. „Jedynka” jedzie do Jeżowa Sudeckiego, „trójka” do Mysłakowic, „dziewiątka” do Piechowic, „dwójka” do Komarna w gminie Janowice Wielkie. Zmiana MZK w spółkę miejską będzie oznaczało, że gminy będą musiały dopłacać więcej do kosztów jej utrzymania, chociażby z powodu amortyzacji, która w tej chwili nie jest liczona. W tej chwili trwają rozmowy z gminami jak to rozwiązać.

Nie z tymi ludźmi
– Zgodziliśmy się na przekształcenie MZK w spółkę, bo na pewno musi się zmienić obecna sytuacja, w której miasto płaci wszystkie koszty funkcjonowania zakładu – mówi radny Miłosz Sajnog – ale obawiam się, że jeśli spółkę poprowadzą ci sami ludzie, którzy przyzwyczaili się do tego, że cokolwiek zrobią miasto zapłaci, spółka może znowu zacząć przynosić straty. Oby się te moje przypuszczenia nie spełniły. Druga sprawa to zmiana mapy linii komunikacyjnych. Obecny system tylko zwiększa straty. Autobusy jeżdżą puste, bo ludzie poruszają się w innych kierunkach niż kiedyś. Spółka powinna od razu zacząć wozić ludzi po nowo wytyczonych trasach. Są firmy, które profesjonalnie przygotowują schemat takich zmian. Tak zrobiła Zielona Góra i tam koszty transportu publicznego znacznie spadły. Takie opracowanie to działanie czasochłonne i powinno już trwać. I trzecie to stan taboru. Wielkim błędem jest kupowanie używanych autobusów, które za kilka lat pójdą na złom. Nasz tabor będzie w coraz gorszym stanie i nie widać ruchów, żeby tę sytuację poprawić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~QLK 13-06-2009 10:45
~Tropiciel 13-06-2009 11:56
Fajnie , przejśc i zalapać się na spólke zo.o za symboliczna zlotowkę , ale zadlużenie niech pokryje budżet miasta czyli Ci placący podatki , spólka powola rady nadzorcze , zarzady do wybierania grubych pieniędzy a podwojone koszty i straty na tej dzialalności oraz inwesycje będzie pokrywalo miasto - bo jak nie to wyjdziemy z palami pod ratusz i musza dać ile trzeba. Może - Niech teraz wykupia udzialy pracownicy i nni chetni za wyszacowaną uczciwie wartośc zakladu a nie za darmo !!!niech wezma kredyty na sprzęt i niech będą zyskowni i pracuja na wlasny rachunek - to sie chwali a nie odwrotnie jak zamierzaja niektórzy co maja chętkę na ten interes jako cwaniaczki , że otrzymaja firme za friko i to jeszcze dotowaną ! przez budzet miasta - co byloby kpiną i jawnym zlodziejstwem jako jednostka prawna sp. z o.o dolacza do nich jako rada nadzorcza - zapewne jacyś radni-. Ale takie plany powinny byc zniweczone. jednakże przy zmianach organizacyjnych powinno to sie odbywac bez jakichkolwiek dodanej czy wyludzonej zlotowki z budzetu miasta na MZK i jednocześnie w mieście z powinno sie powolać inne konkurencyjne przedsiebiorstwo przewozowe miejskie aby wykluczyc monopol - tak jak dzialaja markety roznych firm. Nie powinna byc tylko jedna jakaś kosztowna , marnotrawna MZK - w Jeleniej Gorze lecz winna dzialać w konkurencji przynajmniej dwoch firm transportu miejskiego , bedzie to dla dobra mieszkańcow i podatkow jakie wypracuje i wyeliminuje marnotrastwo i dotacje . P.S MZK otrzymalo swego czasu stado taksówek - wzorowo ich wykończyli w ciągu pól roku - straty byly nie do odrobienia . Natomiast taksówki prywatne do dzisiaj dzialaja i maja sie dobrze lęcznie z czystością i obslugą pasażerów - a po TAXI MZK - pozostal tylko smród i wspomnienia . Dlatego czas tez zmienić ta firma MZK na inną zgodnie z zasadami prawa rynku.
~s. 13-06-2009 12:29
Spółki bardzo lubią oszczędzać na pensjach pracowników oraz na inwestycjach. Czyli Kowalski zarobi 800 zł i autobusy będą jeżdzić na "łysych" oponach. Niech się dorwie ITS (krokodyle), będzie wesoło.
ago. 13-06-2009 12:59
do Tropiciel - A co zaproponujesz pasażerom nabywającym bilety miesięczne? aby kupowali ich kilka jednocześnie u wielu firmach przewozowych? To uderzy po kieszeni pasażerów, jak będzie kilka firm przewozowych. Ten temat już przerabiano z kolejnictwem. Tam także jak się kupi bilet u jednego przewoźnika, to nie dojedzie się na nim linią obsługiwana przez następnego przewoźnika, bo kolej jest rozkawałkowana na wiele różnych firm, a to pasażerowie płaczą i płacą za bilety. Jeśli spółka pracownicza - to popieram - ale rozkawałkowanie na kilka linii - to byłoby ze szkodą dla mieszkańców i Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości. A może jesteś prywatnym przewoźnikiem i masz chrapkę na jakąś linię obsługiwaną dotychczas przez MZK?
~do Tropiciel 13-06-2009 13:16
Brawo , wiecej takich jak ty i Wozniaka wreszcie sie wykopie .Teraz chlop ( Wozniak) przyjnie kolejnych krewnych , pociotkow do biura a zwolni kierowcow , jak zwykle . Moj kolega kiedys pracowal w MZK , cos wiem o tym .
ago. 13-06-2009 13:29
Tropiciel, a ile widziałeś miast, gdzie działa więcej firm obsługujący przewozy MIEJSKIE niż jedna? Nawet we Wrocławiu i autobusy miejskie, i tramwaje należą do JEDNEJ firmy - MPK.
ago. 13-06-2009 13:49
do S. - To prawda co piszesz. Bardzo lubią oszczędzać na pensjach pracowników, niestety nie dotyczy to pensji prezesów, którą zwykle uchwala rada pracownicza, a której wysokość najczęściej jest uzaleźniona od wysokości średniej krajowej. Każdorazowe zebranie rady pracowniczej zaczyna się wtedy od uchwalenia (czytaj : podwyższenia) wysokości pensji prezesa spółki. Tak to wygląda. Jak w jakiejś spółce pracowniczej jest inaczej - to proszę, napiszcie. Jak będzie kilka firm przewozowych - to jak myślicie? Kto poleci pierwszy do zwolnienia? Właśnie kierowcy! Może zatrudni ich inna firma przewozowa. Może...
~ 13-06-2009 14:16
Duże,pole do popisu,będą miały przed przekształceniem firmy związki zawodowe.Panowie ,nie dajcie się wpuścić w maliny,i wynegocjujcie dla waszych kolegów jak najkorzystniejszy pakiet gwarancyjny.Pamiętajcie co teraz ugracie to będzie wasze,a tak naprawdę na waszej prywatyzacji najbardziej zależy tym wszystkim, którzy chcą się dostać na świecznik.Nigdy o tym nie zapominajcie,że będziecie dla nich szarą masą do najgorszej roboty za niewielkie pieniądze.
piipi 13-06-2009 15:35
.."coz kazda epoka ma wlasny porzadek i lad .." ..szkoda,ze w Jelonce nie ma juz dorozek !
~as 13-06-2009 15:52
Z rozmów z kierowcami można wywnioskować, że planować to można cudeńka, ale póki ta sama "ekipka" w administracji będzie rządziła tym zakładem to nie ma szans na żadne zmiany!!!! Chwilami brak logiki w działaniach szanownych zarządzających!!!! a wystarczyłoby aby ktoś z nich popatrzył z innej perspektywy a nie tylko zza biurka na to co dzieje sie w autobusach - współczuję kierowcom bo to oni męczą się nocami z zapijaczonymi m...ami, marudzącymi pasażerami, z brakiem warunków do załatwienia choćby potrzeb fizjologicznych (za co potem jeszcze otrzymują reprymendy). A podsumowując - to nie ważne że jeździmy kiepskim taborem na łysych oponach z dość drogimi biletami bo mam wrażenie, że i tak najważniejszy jest krawat!!!!
~ja! 13-06-2009 20:11
"Ago: Tropiciel, a ile widziałeś miast, gdzie działa więcej firm obsługujący przewozy MIEJSKIE niż jedna?" Już Ci odpisuję (wprawdzie nie Tropiciel, a ino turysta, ale jednak odpowiadam ;P ) - Wałbrzych, - Trójmiasto (tubylcy traktują ten rejon jako 1 miasto) - Katowice (j/w). Tam akurat ostatnio bywam dość często, jakby poszukał to parę innych też się znajdzie...
~gosc niedzielny 14-06-2009 3:31
ciekawe czy miasto robi cokolwiek w zakresie dotacji unijnych na rozwój / modernizację komunikacji miejskiej.. np działanie 8.3 Rozwój inteligentnych systemów transportowych ??? dofinansowanie w wysokości do 85% wartości projektu!! Tylko głupi z tych pieniędzy nie skorzysta. Tym bardziej, że można za grosze zinformatyzować system łączności i informacji o komunikacji miejskiej, postawić biletowe automaty sprzedażowe i co tam jeszcze dusza sobie zamarzy... Niebawem rozpocznie się nabór wniosków.. a my tu słyszymy o biciu piany i audycie...
~ 14-06-2009 9:58
Moi Drodzy ! Zawsze mówiłem, że wszystkie Zakłdy Budżetowe, to wąż zjadający własny ogon. O przekształceniu MZK , toczyły sie boje od dawna . Ale tylko teoretycznie !!! Jak pamietam, powoływano nawet firmy /które za pieniądze/, robiły poważne a...lizy, a następnie wyrzucano to wszystko do kosza i życie /tego skansenu/, toczylo sie dalej. Bo te Zakłady, zawsze były dostarczycielem stanowisk / i pieniędzy/, dla Wójków, Ciotek, Kolegow i przyjaciół kolegów oraz działaczy partii /aktualnie/,rządzącej. I bądzcie Państwo pewni, iż tak trwałoby do końca świata i jeden dzień dłużej, gdyby nie USTAWA , która zobowiazuje do przekształceń tego reliktu Komunistycznej Gorspdarki Planowej !!!! Podzielam zdanie /niektórych/ internautów, że konkurencja /której Pan Dyrektor bał sie zawsze jak ktoś ... święconej wody/, jest najlepszym lekarstwem na uzdrowienie każdego podmiotu !!! Tylko UWAGA !!! Przystankami będzie /prawdopodobnie/, zarządzał MZDiM !!! A tam są równiez kolesie kolesiów etc. etc. którzy dotychczas popisują sie /jak nazwa wskazuje/, Zarządem Dróg i Mostów !!! Jak zarządzają ??? To akurat wszyscy widzimy na codzień. Prawie każda ZARZĄDZANA DROGA rozpada sie po dwóch latach eksplatacji !!!! Tak więc Szanowni Państwo , nie łudzmy się !!! Będzie nie wiele zmian. A do biletów /jak dotychczas/, dopłacać będą Ci którzy tymi autobusami wcale nie jeżdzą !!!!! Pozdrawiam: Józef Gajewski ...
~znajomy 15-06-2009 16:06
a dyrktor zmieni nazwe na prezesa a kierownik na dyrektora oto zmiana -smiechu warte
ago. 15-06-2009 22:17
do pana Józefa Gajewskiego - ad pańskiego ostatniego zdania - to tak samo jak ze służbą zdrowia - ja też do niej dopłacam, chociaż z niej NIE KORZYSTAM, do straży miejskiej też dopłacam, a z niej "nie korzystam", do rady miasta też dopłacam [Pan też był radnym ;-)], a z niej nie korzystam. ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group