Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2472
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odjazd do Liberca

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 21 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 lipca 2007, 8:03
Autor: anzol
Fot. Jelonka.com
Urząd Marszałkowski chce regularnego połączenia kolejowego Jeleniej Góry z największym miastem pogranicza Czech.

Tak wynika z zapowiedzi przejęcia przez wrocławskich urzędników linii kolejowych nieużywanych przez Polskie Linie Kolejowe, jedną ze spółek PKP. Na liście jest połączenie Jeleniej Góry ze Szklarską Porębą i dalej z granicznymi Jakuszycami.

Pociagi do Szklarskiej Poręby – według zapowiedzi urzędu – już za kilka lat mają jeździć regularnie. Także w niedalekiej przyszłości, po remoncie odcinka Szklarska Poręba Huta – Harrachov, dojadą do Liberca, skąd można się przesiąść na pociąg lub autobus i dojechać do Pragi.

Póki co lokalnych połączeń do Szklarskiej Poręby nie ma: jeżdżą tylko pociągi międzymiastowe, najczęściej okresowe. Są także składy okazyjne, jak ostatnio – z okazji większych imprez, na przykład Lata Agatowego we Lwówku lub Weekendu z Adrenaliną w Szklarskiej Porębie.
– Było tak tłoczno, że chyba przy odpowiedniej promocji tego połączenia, będzie miało ono sens ekonomiczny – mówi Paweł Chromniak, jeden z pasażerów.

Nie wiadomo na razie, z jakimi kosztami wiązałoby się przejęcie i remont linii przez Urząd Marszałkowski. Pewne jest, że zostanie zakupionych osiem nowoczesnych szynobusów, które mogłoby to połączenie obsługiwać. Trzeba także dodać, że na przejęcie przez Wrocław czekają inne linie, nieużywane przez PLK.

Na razie możliwość dojazdu środkami komunikacji publicznej do Czech jest bardzo ograniczona. Do niedawna Jelenia Góra miała tylko jedno połączenie autobusowe z Libercem, obsługiwane przez czeskiego przewoźnika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~irek 21-07-2007 7:26
często jeździmy do Czech na wycieczki i dobrze by było gdymy decydenci pojechali i zobaczyli jak tam jest sprawnie zorganizowany transport kolejowy jezdzą male, ale pojemn wagoniki ( są wydzielone miejsca na rowery, narty), połączenia sa zsynchronizowane ze sobą. bilety są tanie tylko brać przykład z sasiadów.
~dres 21-07-2007 8:30
Może któryś z naszych decydentów pojedzie wreszcie do Liberca i zobaczy jak powinno wyglądać oraz jak powinno rozwijać się miasto podobnej wilekości co Jelenia Góra. Jest tam Aquapark, rozgrywane są zawody Pucharu Świata w skokach, w 2009 roku odbędą się tam mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, lokalna drużyna Slovana Liberec była w 2006 roku mistrem Czech. O wiele lepiej rozwiązana jest komonukacja kolejowa itd.
~Sobieszowianin 21-07-2007 9:07
Miejmy nadzieję, że tak się stanie, jak obiecuje Urząd Marszałkowski.
~panika 21-07-2007 10:05
brawo dla Urzedu Marszałkowskiego !!!!! Zycze powodzenia w realicacji pomysłu!
~Iza 21-07-2007 11:11
Coś mi się wydaje, ze jeśli sensownego połączenia z Harrahovem, Libercem i Pragą nie załatwimy własnymi siłami, to Urząd Marszałkowski szybciutko dojdzie do (słusznego zresztą) wniosku, że dobre połączenie z Pragą zabije zapyziałe lokalne lotnisko we Wrocku, i pokażą nam figę. A można by na takim połączeniu niezłą kasę zarabiać – może ktoś z lokalnych przedsiębiorców się obudzi?
~Zenek 21-07-2007 12:33
Ale jesteście naiwni. Wrockowi brakuje kasy unijnej na inwestycje, i myślicie że będzie ładował kasę w jakieś połączenie do Harrachova?
~hugo 21-07-2007 13:00
gdyby sie udalo byloby super dla wielu ludzi wypad w weekend do czech byloby atrakcja
~Głos ze Szklarskiej 21-07-2007 13:14
To władze też muszą wiedzieć, że w takim razie trzeba dobudować trochę torów na odcinku Szklarska Górna – Jakuszyce, bo złomiarze działają i poznikało trochę torów i starych (niemieckich jeszcze) podkładów...
~Janusz 21-07-2007 13:21
A ja już tyle razy czytałem i słyszałem o reaktywacji tej linii kolejowej i planach uruchomienia tam regularnych połączeń, że już nie wierzę, że to można przeskoczyć.No, chyba, że teraz naprawdę chcą. Na pewno pasażerów by nie brakło, a i dojazd zimą pociągiem na jakuszycką polanę byłby wskazany.
~Jelonek z Bydgoszczy 21-07-2007 13:23
Odwiedzając od lat schronisko "Orle" z tęsknotą spoglądam na czeską stronę i nieczynny szlak kolejowy z którego złomiarze chyba wycinają metalowe elementy ( metalowe słupy trakcyjne ). Jeszcze trochę i zaczną wycinać szyny. Można Czechów odwiedzić samochodem, ale to trochę mniej romantyczne. Inicjatywa ze wszech miar słuszna, ale o podobnych podchodach słyszałem od "miejscowych" już kilka lat temu.
~joten52 21-07-2007 16:16
Brawo dres. Ładna, logiczna, treściwa i spójna wypowiedź. Poza małą literówką, żadnych usterek. Miło się czyta, a jakże inne toto od wypocin mnóstwa innych myślących, że likwidacja a...lfabetyzmu polegała na umiejętności stawianiu kulfonów. Nawiasem – wchodząc w temat – mówiąc (pisząc??) uważam, że połączenie kolejowe z Libercem jest jak najbardziej pożądane. To fajne miasto, z niezłymi atrakcjami. A ten ichniejszy park wodny jest nie dość że ciekawy, to i dużo tańszy niż nasze. Oczywiście (!!!) zapewne do chwili, kiedy MY TUTAJ SOBIE COŚ TAKIEGO ZAFUNDUJEMY! Bo że tak będzie, to pewne. Jakie by nie były, kolejne władze co nastają, tak obiecują. Ale jak wszystko przez polityków jakiejkolwiek maści obiecywane, g...no z tego wychodzi. Nasze wody termalne są za wysoko zmineralizowane i instalacje pozwalające na efektywne wykorzystanie ich ciepła bardzo szybko szlag trafi. Ale o tym oczywiście się nie mówi. BO TO ( wykorzystanie takiej czystej energii) JEST EWIDENTNĄ KIEŁBASĄ WYBORCZĄ. Której nikt się nie wyrzeknie. Zawsze jest pięknie obiecać, że TE poprzednie co rządziły nie poradziły sobie z problemem, ale MY TO JUŻ NA 100, co ja gadam: NA 200 %. I dalej nic! I nieprędko to przyjdzie. Każda kolejna wymiana TYCH na NOWYCH jest tylko zabiegiem socjotechnicznym. One (TE AKTUALNE) nie są od załatwiania problemów. ONE są od grabienia do siebie. HOWGH!
~jeleniogórzanka 21-07-2007 20:04
Niestety nie bardzo wierzę w te pomysły. tyle już było rozmów i nic z tego nie wychodziło. Poprostu zamykamy sie w naszym coraz biedniejszym światku. Nic nam sie nie opłaca, Decycenci myślą, że wszyscy mają własne samochody. Jak siegam pamięcią nigdy nikt nie pomyślał o regularnym połączeniu z Libercem czy nawet Pragą a przecież to tak nie daleko. Widać nam nie zależy na kontaktach z najbliższymi sąsiadami. A nawet Jeleniej Góry z pobliskimi miastami. Najlepiej jakby nikt nie chciał nigdzie jeździć.
~EBE 22-07-2007 0:02
Znów piękna wizja nawiedzonych urzędników z Wrocłswia ! A tymczasem: – coraz mniej chętnych na 3,5 godzinną jazdę pociągiem z Jeleniej Góry do Wrocławia – Dalekobieżnych z Jeleniej Góry praktycznie też juz nie ma. – Dworzec kolejowy w Jeleniej Górze to totalna ruina. Co w takim przypadku da nam połączenie z Libercem ? Wychodzi na to że mamy kolejną bajeczkę dla grzecznych dzieci. Pierwsza to Akwapark ! Pozdrawiam EBE
~170B 22-07-2007 7:33
polaczki żeby podejmować decyzje to trzeba mieć mądrych na górze a wy co macie (śmiechu warte)
~hugo do 170b 22-07-2007 9:16
a ty cwani...aczku skad jestes ze tak piszesz umiesz po polsku to co kolejny polski niemiec fra...jer ktory swojego by wysterowal dla kilku euro zenada na maksa!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group