Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 9771
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odeszła Regina Włodarczyk–Puchała

Poniedziałek, 8 lipca 2019, 17:17
Aktualizacja: Środa, 10 lipca 2019, 6:48
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: Odeszła Regina Włodarczyk–Puchała
Fot. Fot. Archiwum Muzeum Karkonoskiego
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze z wielkim żalem informuje, że 6 lipca 2019 roku zmarła Pani Regina Włodarczyk–Puchała.

Regina Włodarczyk-Puchała urodziła się 24.10.1931 roku w Nowogródku. W latach 1952-1958 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, który ukończyła z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Dawskiego. Po zakończeniu studiów podjęła pracę w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Szklarskiej Porębie. Początkowo jako projektant, później na stanowisku kierownika ośrodka wzornictwa. Autorka niepowtarzalnych form ze szkła kryształowego zdobionego regularnymi, geometrycznymi szlifami. Kariera zawodowa artystki związana była z hutą „Julia” w Szklarskiej Porębie, a następnie w Piechowicach.

Równolegle z pracą zawodową rozwijała się jej działalność artystyczna, brała udział we wszystkich ważniejszych wystawach ogólnopolskich i zagranicznych, gdzie godnie reprezentowała Polskę i region jeleniogórski. Uczestniczyła
w szeregu konkursach, uzyskując wiele nagród i wyróżnień oraz liczne patenty autorskich wzorów zdobniczych. Brała czynny udział w kształtowaniu się lokalnego środowiska artystycznego pełniąc przez dwie kadencje funkcję przewodniczącej Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Jeleniej Górze. W 2012 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Musée du Verre w Liège oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Odeszła wspaniała artystka szkła, wybitna projektantka Huty „Julia”, która przez pół wieku tworzyła wizerunek polskiego szkła kryształowego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
3%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
37
95%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group