Piątek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4644
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oddamy hołd nieobecnym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 30 października 2009, 7:48
Aktualizacja: Sobota, 31 października 2009, 7:28
Autor: Angela
Fot. rylit
W najbliższą niedzielę (1 listopada) mieszkańcy odwiedzą groby swoich bliskich i zapalą na nich znicze. Wielu zapomina, że o zmarłych trzeba pamiętać przez cały rok, nie tylko od święta. Widać to po zarośniętych mogiłach, zwiędniętych od miesięcy kwiatach, liściach, które znikają tuż przed dniem Wszystkich Świętych.

Coraz większy ruch panuje na cmentarzach. Bliscy zmarłych porządkują groby, także te zaniedbane. Są jednak mogiły, o które nie ma kto zadbać. Co roku akcję sprzątania grobów organizują harcerze. Jest co sprzątać: na obydwu nekropoliach przy ulicy Sudeckiej w fatalnym stanie jest około 10 procent nagrobków.

– Grób należy do rodziny osoby zmarłej – przypomina tymczasem Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – To rodzina wykupuje miejsce do pochówku, do którego ma prawo przez dwadzieścia lat. Przez ten czas ma również obowiązek utrzymania go w czystości, jak również posprzątania przestrzeni między grobami – dodaje.

Nieporządek stał się widoczny, bo – jak podkreśla prezes Kasztelan – wielu młodych ludzi wyjechało za granicę, a starsi nie mają już siły sprzątać. – My do tych grobów nawet nie mamy prawa, ktoś mógłby nas później oskarżyć, że razem z chwastami wyrwaliśmy jakieś kwiaty czy krzewy. Nie mamy też możliwości wyciągania konsekwencji wobec ludzi, którzy nie sprzątają. Nie możemy ich karać – podkreśla szef MPGK.

Rozwiązaniem dla osób, którzy nie mają czasu na sprzątanie mogił swoich bliskich, lub mieszkają zbyt daleko by regularnie je odwiedzać, są firmy oferujące sprzątanie grobów, w tym MPGK. Koszt całorocznej opieki nad mogiłą, łącznie z zapalaniem zniczy to około 300 złotych. Za wykonanie zlecenie gruntownego posprzątania nagrobka zapłacimy około 100 – 200 złotych. Na cmentarzu nie brak chętnych, którzy wykonują takie usługi. W listopadzie zarabiają nawet do tysiąca złotych.

Pomóż harcerzom
Jak co roku nieopodal cmentarzy jeleniogórscy harcerze będą sprzedawać znicze. Spotkać ich będzie można już od dziś do niedzieli. Kwota, jaką uda im się zebrać z utargu, przeznaczą na zakup nowych mundurów i wyjazd na zimowisko.

Harcerki z 13 jeleniogórskiej drużyny harcerek im. „Batalionu Parasol, Czarna 13” swoje stoiska rozstawią przy cmentarzu w Cieplicach przy ulicy Jagiellońskiej. Inne drużyny harcerskie sprzedające znicze będzie można spotkać m.in. przy starym i nowym cmentarzu przy ulicy Sudeckiej.

- Serdecznie zachęcamy mieszkańców do zakupu – mówi Katarzyna Patek, harcerka z 13 jeleniogórskiej drużyny harcerek im. „Batalionu Parasol, Czarna 13”. Jeśli ktoś chciałby dołączyć się do harcerstwa, może podejść do naszego stoiska przy cmentarzu.

Stróże prawa w akcji
Porządku na cmentarzach i przed nimi pilnować będą policjanci i strażnicy miejscy. Policja zapowiada także patrolowanie nekropolii przez funkcjonariuszy nie umundurowanych. – Zwracamy się z apelem do odwiedzających nekropolie, aby zwrócili szczególną uwagę na rzeczy osobiste. Radzimy nie zostawiać bez kontroli torebek i innych cennych przedmiotów, a także uważać na portfele z pieniędzmi i dokumentami – mówi podinsp. Edyta Bagrowska z policji. W dzień Wszystkich Świętych złodzieje nie próżnują!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gosc portalu 30-10-2009 14:21
Wielka szkoda,ze wiekszosc pamieta o swoich bliskich tylko przed 1.11 a tak nie obchodzi ich co sie tam dzieje :( Co do psow,to powinien byc calkowity zakaz wprowadzania ich na cmentarz nawet na smyczy z wiadomych powodow...
~um 30-10-2009 14:56
dzisiaj na cmentarzu w Cieplicach przy Jagielonskiej ok godziny 13 fajne towarzystwo sprzatalo groby zalani w trupa(jeden) lekko popuscil w gatki lub siedzial na mokrym,a przeklenstwa laly sie strumieniem
~dasia 30-10-2009 23:07
szkoda ze wiekszosc osob pamieta o swoich zmarlych tylko raz w roku w dzien Wszystkich Świetych.... a w koncu kazdy z nas odejdzie.... i jesli my nie damy przykladu naszym dzieciom to i one do nas nie przyjda....
~Trzy grosze... 31-10-2009 0:26
...niektorzy chcieliby byc, ale nie moga, z powodu odleglosci...ja tez...ale napewno wszyscy pamietaja,o Tych, ktorzy odeszli...zwlaszcza w tym szczegolnym Dniu...moze ktos zapali swieczke na grobie, gdzie nie bedzie nikogo z bliskich...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group