Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 3949
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oddalić kataklizm potopu

Czwartek, 18 lutego 2010, 7:52
Aktualizacja: Piątek, 19 lutego 2010, 8:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Oddalić kataklizm potopu
Fot. Angela
Pozytywną ocenę formalną przeszedł w ostatnim czasie wniosek o dofinansowanie remontu zabezpieczeń brzegu rzeki Kamienna. Na odcinku 10, 5 km brzegi mają zostać wyremontowane i wzmocnione. Koszt całej inwestycji to ponad 8 mln zł, z czego 6 mln 488 tys. zł ma stanowić dofinansowanie z RPO.

Jeśli Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uda się uzyskać dofinansowanie, remont brzegów rzeki Kamienna od Bobru do zbiornika przeciwpowodziowego w Sobieszowie zostanie przeprowadzony do końca br. roku. Wniosek pod nazwą pn. „Remont zabudowy regulacyjnej rzeki Kamiennej w km 0+000-10+500 w miejscowości Jelenia Góra” zarząd złożył w minionym roku. Obecnie po pozytywnej ocenie formalnej oczekuje on na ocenę merytoryczną, którą przeprowadzi Komisja Oceny Projektów.

– Będzie to drugi etap remontu rzeki Kamienna w Jeleniej Górze na odcinku dziesięciu i pół kilometra. Dwa lata temu wspólnie z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i miastem przeprowadzone zostały prace udrożnienia koryta rzeki – mówi Janusz Pośpiech, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wówczas wycięte zostały wszelkie drzewa i krzewy, które porastały koryto, pogłębiono również koryto rzeki usuwając z niego naniesiony przez wodę muł, przebudowano jaz koło Młyna w Cieplicach, rozebrany został jaz przy Aniluxie, a ten przy byłej Celwiskozie obniżono. Drugi etap tych prac, o których dofinansowanie wystąpiliśmy, dotyczy remontu zabezpieczeń brzegowych i ich wzmocnienie.

Jak podkreśla Włodziemierz Belta, naczelnik centrum zarządzania kryzysowego urzędu miasta w Jeleniej Górze, odcinek Kamiennej, na którym wykonano pierwszy etap prac i planowane jest ich kontynuacja w kolejnym etapie, przez lata był zmorą mieszkańców z sąsiedztwa.

Przy większych wezbraniach wody byli oni systematycznie podtapiani. Ostatnia powódź miała tam miejsce w 2006 roku. Już pierwszy etap prac przyniósł oczekiwane efekty, jednak bez wzmocnienia, zniszczone brzegi mogą naporu wody nie wytrzymać.

Wniosek o dofinansowanie tego zadania kwotą niemal 6 mln 489 tys. zł został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Priorytet 4. „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska (Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne)”, Działanie 4.4, „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group