Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8601
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oddalą widmo potopu

Wtorek, 29 czerwca 2010, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Oddalą widmo potopu
Fot. Angela
Mieszkańcy domów położonych przy rzece Kamiennej, którzy z obawą patrzyli na rosnący poziom wody w rzece podczas ulew, będą mogli spać spokojnie. Ruszyła realizacja drugiego etapu remontu Kamiennej, który zakłada remont i wzmocnienie brzegów rzeki na odcinku 10,5 kilometra.

Obecnie Towarzystwo Robót i Usług Lądowo - Wodnych ToReL ze Zgorzelca, które wygrało przetarg na to zadanie prowadzi prace przy ulicy Sobieskiego (za sklepem Aldi), gdzie już postawiono 24 metrowy mur stanowiący ubezpieczenie brzegu rzeki. Wzmacnianie brzegów Kamiennej trwa też nieopodal ulicy Kasprowicza.

– Jest to remont zabudowy regulacyjnej rzeki Kamienna na odcinku od ujęcia do rzeki Bóbr do zbiornika przeciwpowodziowego w Sobieszowie – mówi Janusz Pośpiech, zastępca dyrektora ds. zarządu zlewni, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, inspektorat w Jeleniej Górze. – W ramach prac przewidziano remont i odtworzenie ubezpieczeń brzegowych czyli murów regulacyjnych i murów skarpowych, zostaną wykonane ubezpieczenia na dnie rzeki czyli gurty, które stabilizują dno rzeki i progi regulujące spadek rzeki. W miejscach gdzie mury brzegowe rzeki są w bardzo złym stanie, będą one rozebrane i wybudowane od nowa

Jest to drugi etap remontu rzeki Kamienna w Jeleniej Górze. Dwa lata temu wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Miastem przeprowadzono prace udrożnieniowe. Wówczas wycięte zostały wszystkie drzewa i krzewy, pogłębiono również koryto rzeki usuwając z niego naniesiony przez wodę muł, przebudowano jaz koło Młyna w Cieplicach, rozebrany został jaz przy Aniluxie i obniżono jaz przy byłej Celwiskozie.

Jak mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, już pierwszy etap prac na rzece Kamiennej przyniósł oczekiwane efekty, jednak w przyszłości bez wzmocnienia, zniszczone brzegi mogłyby nie wytrzymać naporu wody.

Koszt zadania około 8,5 mln zł, z 6, 5 mln zł będzie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, brakującą kwotę na inwestycję wyłożył Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
499
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group