Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 7175
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Odblaskowe bezpieczeństwo pod Orlinkiem

Piątek, 30 maja 2008, 13:30
Aktualizacja: 13:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Odblaskowe bezpieczeństwo pod Orlinkiem
Fot. Mar
Dzieci uczyły się, jak ratować poszkodowanych ludzi, jak bezpiecznie poruszać się na ulicach oraz jak wędrować po górach. To tylko część zajęć przygotowanych dla 400 uczniów z 17 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu jeleniogórskiego w ramach II Jeleniogórskiego Marszu Edukacyjnego, jaki odbył się w czwartek w Karpaczu.

- Dzieci wytypowały szkoły spośród tych, które najsumienniej nosiły w drodze do szkoły i do domu kamizelki odblaskowe, które od kilku lat rozdajemy w szkołach – wyjaśnia prezes fundacji Jeleniogórska Akcja Bezpieczna Droga, Mariusz Synówka, główny organizator marszu – W taki sposób postanowiliśmy je nagrodzić.

Fundacja wyposażyła w kamizelki odblaskowe kilka tysięcy dzieci ze szkół w gminach: Karpacz, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Stara Kamienica, Podgórzyn. Jak zapewnia Mariusz Synówka, dzięki temu dzieci są na drogach zdecydowanie lepiej widoczne i przez to bezpieczniejsze.

Przy Centrum Pulmonologii Dziecięcej w Karpaczu odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzili ratownicy z jeleniogórskiego pogotowia ratunkowego.
– Dzięki takim akcjom organizowanym przez fundacje i zaangażowaniu samorządów dzieci w wieku szkolnym są coraz lepiej wyedukowane w niesieniu pierwszej pomocy – mówi ratownik Robert Pietryszyn.

Najmłodsi uczą się bardzo szybko są bardzo zaangażowane w trakcie szkoleń i świetnie zapamiętują to czego się nauczyły. To będzie procentować w dorosłym życiu, gdyż będą mogli pomagać potrzebującym pomocy. Bo z wiedzą jak pomóc na przykład ofiarom wypadków drogowych nie jest wśród dorosłych zbyt dobrze.

Dzieci w grupach przeszły do siedziby GOPR-u w Karpaczu, gdzie dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po górach. Następnie przy hotelu Orlinek policjanci udzielili lekcji, jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Zainscenizowali też niebezpieczne sytuacje, jakie mogą spotkać poruszających się po drogach.

– Od kilku lat współpracujemy z fundacją Jeleniogórska Akcja-Bezpieczna Droga – mówi oficer prasowy jeleniogórskiej policji nakom. Edyta Bagrowska – Dzięki takim spotkaniom, jak to w Karpaczu, możemy przekazać dzieciom wiedzę o zasadach bezpieczeństwa na drogach. Jak mają unikać niebezpiecznych sytuacji w szkole, na podwórzu czy w czasie zbliżających się wakacji. To bardzo pożyteczna akcja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group