Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7386
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Od dzisiaj w Norwidzie – Norwidowisko

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 23 kwietnia 2014, 9:41
Aktualizacja: 9:49
Autor: Org
Fot. Archiwum Teatru
Dzisiaj (23. kwietnia) mija 40 lat od nadania Teatrowi Dolnośląskiemu (taką nazwę nosił wówczas teatr przy Alei Wojska Polskiego) imienia Cypriana Kamila Norwida. By upamiętnić naszego patrona w dniu rocznicy uruchomiony zostanie wehikuł czasu, dzięki któremu przeniesiemy się w lata siedemdziesiąte XX wieku. Początek o godz. 18.00. Impreza rozpoczyna całoroczny cykl wydarzeń pod wspólną nazwą NORWIDOWISKO.

23 kwietnia odwiedzi nas sam patron, który wzruszony zaproszeniem, potwierdził już swoje przybycie w dużym Fiacie 125p. Wieszcz szykuje niespodzianki, które można by współcześnie nazwać happeningiem. On preferuje jednak wyrażenie „uliczne działania performatywne”.

Po tradycyjnym, polskim powitaniu zapraszamy do budynku Teatru, gdzie otwarta zostanie wystawa „Rok 1974”, dzięki której poczujemy ducha tamtego czasu. Wieszcz przemówi, a następnie zaprosi na czytanie sztuki własnego autorstwa Aktor. Przeczytają ją aktorzy naszego Teatru pod opieką reżyserską Pawła Paszty. Czytanie odbędzie się we foyer, a zostanie ono poprzedzone pokazem kronik filmowych. O samym dramacie znany teoretyk teatru i znawca twórczości Norwida Kazimierz Braun pisał tak:

„W planie treści Aktor jest sztuką o ciągłym aktorstwie ludzi wobec ludzi, o nieustannej grze jaka przenika stosunki między ludźmi. Norwid dostrzegł - na kilkadziesiąt lat przed Chiarellim, Pirandellem, Sartre'em i Genetem - ten problem twarzy i maski, problem gry wobec siebie i innych, problem trudności odnajdywania autentycznych twarzy poza maskami, trudności w rozróżnianiu prawdy i fałszu postępowania, aż do zagubienia się, aż do utraty tożsamości - aż do punktu kiedy w postępowaniu człowieka nie sposób rozeznać, gdzie kończy się i gdzie zaczyna gra."

Gościem honorowym obchodów będzie Alina Obidniak, która w owym czasie pełniła funkcję dyrektora naczelnego Teatru i to za jej sprawą Norwid został patronem jeleniogórskiej placówki.

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Jelenia Góra, Marcin Zawiła.

Harmonogram wydarzeń:

18:00 – happening przed wejściem głównym do Teatru, przywitanie Norwida chlebem i solą przez młodzież przed budynkiem Teatru, przemówienie Norwida w hallu i otwarcie wystawy, pokaz kroniki filmowej

19:00 – czytanie dramatu „Aktor” we foyer Teatru, po czytaniu dyskusja z zaproszonymi gośćmi

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 23-04-2014 11:41
program na miare gminnego domu kultury a nie teatru kiedys uznawanego jako jeden z lepszych w Polsce.
~ 23-04-2014 13:56
Nie marudź, bo już nudny jesteś ;)
~ 23-04-2014 15:26
O rany, jakie dno. Nie chce mi się wierzyć, że takie imprezy organizuje teraz nasz teatr. A pomyśleć, że kiedyś był jednym z lepszych w całym kraju. Kończ waść, wstydu oszczędź! Norwid się w grobie przewraca.
~obserwator * 23-04-2014 20:52
oto hejter adsl.tpnet.pl (83.10.*.*)., trzeba przyznać konsekwentny
~obiektywnyy 24-04-2014 20:15
I znowu piesek z dialogu (znowu ten sam IP) zatrudniony w teatrze obszczekuje krytykę. Skoro tak bardzo boicie się krytyki, to widać coś w niej jest na rzeczy.
~ 25-04-2014 1:18
JAKĄ KRYTYKĘ???? Nie schlebiaj sobie i nie ujadaj..... Ty nie rozumiesz, że nie widzisz całego ip i zakładasz, że wszyscy którzy mają 78.10 to jedna i ta sama osoba? Właśnie dlatego ciągle zmieniasz swoje IP adslu? myślisz, że cię ktoś w końcu nie namierzy? ;)
nevermind 25-04-2014 9:46
Zwracam uwagę na trolling pod artykułami o teatrze
~ 26-04-2014 0:03
Tyle, że zawsze krytyków obszczekuje jeden i ten sam burek z zawsze tym samym IP. Raczej nie może to być przypadkiem. Tym bardziej że strategia zawsze jest taka sama - pisze nie o teatrze, tylko obraża poszczególne osoby, których poglądy mu nie odpowiadają. I jeszcze straszy forumowiczów. Walka z niewygodną krytyką poprzez zastraszanie? Takiej kultury dyskusji nauczono cię w teatrze? To prawda, jest tu jeden troll, przewidywalny aż do znudzenia, zapewne jakiś pracownik oddelegowany do robienia pijaru na forach. Tyle że efekt takich działań jest wręcz odwrotny.
~ 26-04-2014 14:51
Ile razy w ostatnich 10 latach grano (nie mylić z jednorazowym odczytaniem sztuki) sztukę CK Norwida w tym teatrze? Czy Norwid jeszcze żył w 1974 roku?;-) Drugie pytanie oczywiście retoryczne, odnosi się do akapitu z artykułu: "wystawa „Rok 1974”, dzięki której poczujemy ducha tamtego czasu". O jakiego "ducha" chodzi?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group