Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 7607
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obowiązki po zakupie pojazdu

Poniedziałek, 28 października 2019, 20:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 listopada 2019, 21:11
Autor: ts
Jelenia Góra: Obowiązki po zakupie pojazdu
Fot. ts
Zawarcie umowy kupna–sprzedaży pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia przez strony umowy kilku obowiązków. Na ich dokonanie mamy określony czas. O czym muszą pamiętać sprzedający i kupujący?

Zawarcie umowy ubezpieczenia OC
W przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu zarejestrowanego w Polsce, nabywca otrzymuje od sprzedającego polisę OC. To obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które należy wykupić dla każdego pojazdu, gdyż nawet jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Sprzedający musi zgłosić przeniesienie praw własności do pojazdu do zakładu ubezpieczeń w ciągu 14 dni, licząc od dnia zawarcia transakcji, ale im szybciej to zrobi, tym lepiej. Należy mieć na uwadze, że sprzedający jest dla zakładu ubezpieczeń właścicielem samochodu, do czasu otrzymania skutecznego zgłoszenia. Zatem możliwe, że zostanie on wezwany na przykład do zapłaty składki za ubezpieczenie na kolejny rok. Kupujący pojazd może korzystać z polisy sprzedającego do końca obowiązywania umowy, ale musi mieć świadomość tego, że zakład ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji składki, w wyniku czego zmieni się jej wysokość. Co więcej, może to mieć miejsce dopiero po kilku miesiącach od otrzymania informacji o przeniesieniu prawa własności do pojazdu. Kupujący ma możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia w dowolnym momencie i wówczas sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli jednak zdecyduje się na korzystanie z ubezpieczenia zbywcy, to wygaśnie ono wraz z zakończeniem umowy. Dlatego musi on w odpowiednim czasie zawrzeć nową umowę, żeby nie dopuścić do przerwy w OC. Wystarczy 1 dzień zwłoki, żeby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł nałożyć na posiadacza samochodu osobowego karę w wysokości 900 zł (tyle wynosi ona w 2019 roku), a w przypadku dłuższej przerwy w OC opłata będzie jeszcze wyższa.

Rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji
W ciągu 30 dni od dnia zawarcia transakcji, sprzedający musi powiadomić właściwy wydział komunikacji o przeniesieniu prawa własności do pojazdu. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że jeśli nabywca otrzyma mandat, to trafi on do osoby, na którą pojazd jest zarejestrowany. Identyczny obowiązek ma również kupujący. Musi on w ciągu 30 dni udać się do właściwego wydziału komunikacji, gdzie zarejestruje pojazd. Żeby tego dokonać, powinien mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, w tym: wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, kartę pojazdu (o ile została wydana), tablice rejestracyjne, potwierdzenia dotyczące zawarcia umowy ubezpieczenia OC i uregulowania niezbędnych opłat. Rejestracji można dokonać osobiście lub za pośrednictwem przedstawiciela na podstawie pełnomocnictwa.

Zgłoszenie do urzędu skarbowego
Kupujący pojazd musi złoży w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 wraz z ewentualnymi załącznikami, o ile są one potrzebne. Kolejnym jego obowiązkiem jest zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Nowy właściciel ma na dopełnienie tego obowiązku 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Co istotne, podatek powinien być naliczony od wartości pojazdu, a nie od ceny jego zakupu. Zatem zaniżenie w umowie ceny pojazdu nie spowoduje, że unikniemy adekwatnego podatku. Urząd Skarbowy sprawdzi wartość rynkową pojazdu i zobliguje nas do uiszczenia odpowiedniej opłaty. Podatku od czynności cywilno-prawnych nie musimy płacić, jeśli transakcja została udokumentowana fakturą VAT (np. zakup auta w komisie), pojazd został objęty postępowaniem egzekucyjnym lub upadłościowym bądź jego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

1
11%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
22%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1375
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group