Region: O wschodnich Karkonoszach, Duchu Gór i mieście w Kowarach
Aktualizacja: 6:49
Autor: Mea
Pierwsza prelekcja nosi tytuł "Przyroda ożywiona i nieożywiona wschodnich Karkonoszy". Kolejna – „Śladami przeszłości, czyli ruiny, zamki i pałace po obu stronach granicy” odbędzie się 19 lipca również o godz. 18.00 w Pałacu Smyrna przy ul. Ogrodowej 21. Trzecie spotkanie „Szlakami dawnych linii kolejowych i co można było zobaczyć w pociągu we wschodnich Karkonoszach” zaplanowano na 2 sierpnia o tej samej godzinie co poprzednie, tym razem w CUMiPZ Przedwiośnie przy ul. Górniczej 22. Natomiast 9 sierpnia też o godz. 18.00 w Domu Kata przy ul. Zamkowej 4 będzie spotkanie: „Historia dwóch małych ojczyzn pogranicza polsko-czeskiego na przykładzie Kowar i Trutnowa”.
Kowarskie prelekcje są jednym z działań projektu pn. "Rodzinne Wędrówki Ducha Gór" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
- Koszt projektu to ponad 14 tys. euro. Realizujemy go razem z ośmioma gminami czeskimi ze Związku Gmin Wschodnich Karkonoszy. Oprócz prelekcji będą organizowane również spacery turystyczne i rodzinne grillowanie. Wydamy też płytę w języku polskim i czeskim o „Królestwie Ducha Gór”. Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców Kowar oraz turystów do poznania historii naszego miasta i wschodnich Karkonoszy – poinformowała Marta Weinke z Biura Promocji Urzędu Gminy Kowary.
- Jest to kontynuacja projektu z ubiegłego roku „Królestwo Ducha Gór”, podczas którego turyści mogli w specjalnych karkonoskich paszportach zbierać pieczątki z różnych punktów zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, by wygrać atrakcyjne nagrody – dodała.