Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5473
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O wizerunku kobiet w hip hopie

Niedziela, 12 stycznia 2020, 9:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 stycznia 2020, 20:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O wizerunku kobiet w hip hopie
Fot. Tomek Raczyński
Drugie spotkanie pod hasłem "Odrobinę kultury" odbyło się z udziałem Martyny Jasińskiej – absolwentki jeleniogórskiego Żeroma, która studia pierwszego stopnia zwieńczyła pracą licencjacką na temat roli kobiet w rapie i hip hopie.

Tematem spotkania prowadzonego przez Jagodę Maląg i Paulinę Łobocką był "wizerunek kobiety w twórczości polskich raperów oraz jej miejsce w kulturze hip-hop".

Martyna Jasińska aktualnie realizuje studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo (fotografia i film). Podczas spotkania opowiadała o początkach kobiet w hip hopie, które sięgają lat 60. Na początku przedstawicielki płci pięknej głównie twerkowały, ale szybko zaczynało się to zmieniać i pojawiały się artystki typu Lady Pink, która starała się przełamywać stereotypy. W rapie przełom nastąpił za sprawą Lil Kim.

Sporo czasu poświęcono analizie polskiego rynku muzycznego, gdzie kobiety również są marginalizowane, jednak nie brakuje odważnych. Jak zaznaczyła M. Jasińska, bardzo często raperzy w swoich utworach lubią poniżać kobiety, traktować jako obiekt seksualny. Są też wyjątki i przemiany - niekiedy bohaterkami tekstów w pozytywnym znaczeniu są matki, żony, dziewczyny czy córki. Podczas spotkania analizowano teksty utworów bardziej i mniej znanych muzyków. Była też mowa o kobietach, które starają się obrać własną ścieżkę muzyczną, jak chociażby Asia Tyszkiewicz, Lilu, Wdowa czy Dziarma. W kwestii teledysków zgromadzeni byli zgodni, że w przeważającej części utworów kobiety prezentują zazwyczaj swoje walory fizyczne, a nie muzyczne.

Podsumowując stwierdzono, że kobieta ma negatywny wizerunek w rapie i hip hopie i nie widać perspektyw, aby to się szybko zmieniło.

Kolejne spotkanie z Odrobiną Kultury w Jeleniogórskim Centrum Kultury już 18 stycznia (sobota) o godz. 17:00. Gościem Jagody i Pauliny będzie Robert Kurek.

Twoja reakcja na artykuł?

9
41%
Cieszy
0
0%
Hahaha
7
32%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
9%
Złości
3
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group