Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 5787
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: O turystyce górskiej i niepełnosprawnych

Piątek, 13 marca 2020, 12:04
Aktualizacja: Niedziela, 15 marca 2020, 7:49
Autor: KSON
Polska: O turystyce górskiej i niepełnosprawnych
Fot. Użyczone/Archiwum KSON
W Bieszczadach, w miejscowości Lutowiska, odbyła się kolejna konferencja na temat dostępności gór dla osób niepełnosprawnych, seniorów i rodzin z dziećmi na wózkach.

Organizatorem była Fundacja GOPR pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz wicemarszałka woj. śląskiego Beaty Białowąs.

Obecna na konferencji była minister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wicewojewoda śląski Jolanta Sawicka, przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Środowiska, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych i licznie przybyli niepełnosprawni uczestnicy ruchu turystycznego z całego kraju. Pośród gości byli również przedstawiciele Karkonoszy.

Przedstawiliśmy – mówi R. Czosnyka z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze – nasze dobre praktyki udostępniania Karkonoszy ludziom sprawnym inaczej. Pokazaliśmy dwa filmy tematyczne: o jedynej w Polsce wysokogórskiej trasie dedykowanej osobom niepełnosprawnym z Kopy do Równi pod Śnieżką oraz o asystenturze turystycznej osób z niepełnosprawnościami na przykładzie wycieczki w góry Sokole. Oba filmy spotkały się z dużym zainteresowaniem i oddźwiękiem polegającym na potrzebie wymiany takich dobrych praktyk.

Minister Jarosińska - Jedynak w wyjątkowo ciepły sposób zauważała potrzeby osób niepełnosprawnych w turystyce i omówiła jakie szanse na dostosowanie dostępności gór daje rządowy program pn. „Dostępność plus”, który przewiduje zaangażowanie środków na ten cel w wysokości 23 miliardów do 2025 roku.

Jest zatem szansa – mówiła pani minister – na opracowanie logicznej, przyjaznej wszystkim formy finansowania potrzeb, oczywiście przy rozsądnej partycypacji lokalnych władz samorządowych.

W trakcie konferencji, w ramach panelowych spotkań, KSON wyszedł z propozycją utworzenia Ligii Gór otwartych dla Wszystkich (robocza nazwa), która by polegała na przeniesieniu dobrych praktyk z Karkonoszy w inne, łatwiej dostępne obszary górskie, jak na przykład Bieszczady, Beskidy czy Jura Krakowsko-Częstochowska.

Propozycja ta spotkała się z żywym zainteresowaniem i stworzono już zespół roboczy w którym uczestniczył będzie z ramienia Podkarpacia Witold Tomaka – prezes Zarządu Głównego GOPR.

Będziemy starali się tak to zorganizować - mówi prezes Tomaka - aby na kolejnej VI Konferencji „Góry otwarte dla Wszystkich”, która planowana jest 4-5 maja br. w Jeleniej Górze podpisać odnośne porozumienie, zapraszając do współpracy m.in. Parki Narodowe, Lasy Państwowe, ngo-sy z południa Polski.

Zarówno Minister Jarosińska – Jedynak jak i Marszałek Województwa Podkarpackiego potwierdzili chęć uczestnictwa w jeleniogórskiej Konferencji.

W drugim dniu konferencji organizatorzy zabrali uczestników na wycieczkę do Bacówki Pod Małą Rafką. To obiekt PTTK, który jako pierwszy w Bieszczadach ma być dostosowany do potrzeb tej szczególnej grupy turystów.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group