• Czwartek, 17 października 2019
  • Godz. 12:28
  • Imieniny: Małgorzaty, Ignacego, Wiktora, Marity
  • Czytających: 7171
  • Zalogowanych: 15
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O świątecznych tradycjach na świecie w Jagniątkowie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 grudnia 2013, 7:54
Aktualizacja: 8:00
Autor: Mea
Fot. Mea
„Święta dookoła świata” to tytuł prelekcji znanych podróżników Anny i Roberta Maciąg, którzy opowiedzieli przedstawicielom jeleniogórskich szkół o nietypowych tradycjach bożonarodzeniowych. Spotkanie odbyło się w Domu Gerharda Hauptmanna i zorganizowane było w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna”.

Anna i Robert Maciąg są podróżnikami pochodzącymi ze Świerzawy. Małżeństwo zwiedziło świat jeżdżąc na rowerach. Byli m.in. w Nepalu. Obecnie prowadzą wykłady etnograficzne w szkołach całej Polski.

- Tym razem mówiliśmy o różnorodności obchodów Świąt Bożego Narodzenia. W Meksyku szopki przygotowuje się z rzodkiewki, a w Indiach chrześcijanie ozdabiają bombkami i słodkościami bananowce. Z kolei w Kamerunie akurat w okresie Bożego Narodzenia są żniwa, więc dzieci robią jasełka a dorośli idą w pole – opowiadał Robert Maciąg.

- Dziwią również świąteczne dania, np. eskimoski kiwak. To ptaki zaszyte pół rok wcześniej w skórze foki i fermentujące do świąt - dodał.

Spotkanie odbyło się w ramach piątej edycji projektu „Moja Mała Ojczyzna”. - W tym roku szkolnym do dołączyło sześć gimnazjów, więc łącznie bierze w nim udział 15 szkół gimnazjalnych i ponadginazjanych. Organizowane są różne konkursy, za które szkoły zdobywają punkty oraz odznaki. Łączymy naukę z zabawą i poznawaniem okolicznych atrakcji turystycznych – mówiła Kazimiera Pitera, koordynatorka projektu.

- Już planujemy kolejne spotkania m.in. z regionalnymi pisarzami, czy też konkursy: polonistyczny, literacki i historyczny – dodała.

W spotkaniu bożonarodzeniowym, które podsumowywało pół roku projektu, wzięło udział ok. 60 uczniów. – W ramach projektu byłam na wycieczce m.in. we Wleniu. Bardzo mi się podoba ta inicjatywa, bo poznałam region, dowiedziałam się ciekawych rzeczy o okolicznych miejscowościach i miło spędziłam czas - twierdziła Marta Krakowska z ZST „Machanik”.

- Nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie Sportowcy Ziemi Jeleniogórskiej, w warsztatach malowania kartek i dekoracji świątecznych w Muzeum Karkonoskim oraz w językowym rajdzie krajoznawczo-turystycznym – powiedziała Aneta Palińska, koordynator projektu w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 19-12-2013 21:02
Nie ma miejscowości Jagniątków, Cieplice, Sobieszów są to dzielnice J. Góry ..
~ 19-12-2013 21:09
Żadne nakazy administracyjne nie zmienią faktu, że Jagniatków, Cieplice czy Sobieszów są Jelenią Górą! Nie są! :D Za to fajne i ciekawe są takie spotkania i prelekcje :)
~zosia 20-12-2013 9:33
Brawa!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group