Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6480
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych

Wiadomości: Polska
Piątek, 16 czerwca 2017, 7:24
Autor: KSON
Fot. Archiwum
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się 7 czerwca inauguracyjne spotkania Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Nasz region reprezentuje w Radzie Ryszard Czosnyka – przedsiębiorca, wolontariusz i skarbnik Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

W spotkaniu uczestniczyła w nim m.in. minister Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. W skład Rady, poza 20 przedstawicielami środowisk osób niepełnosprawnych, weszło po pięciu reprezentantów samorządów terytorialnych i administracji publicznej oraz siedem osób z organizacji pracodawców i związków zawodowych.

Zadaniem statutowym Rady Konsultacyjnej jest inicjowanie i opiniowanie przygotowywanych rozwiązań systemowych i aktów prawnych dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Na początek zidentyfikowano problem budzącego wątpliwości i często niespójnego orzecznictwa o niepełnosprawności. Rada debatowała również na temat wzoru informacji, które znajdą się w opracowywanej obecnie legitymacji osoby niepełnosprawnej. Nowy wzór legitymacji ma mieć wielkość zbliżoną do dowodu osobistego, zawierać zdjęcie, imię i nazwisko, pesel oraz QR kod zawierający pozostałe niezbędne informacje. O ile posiadacz nie wyrazi zgody, na legitymacji nie będą uwzględnione dane dotyczące stopnia i przyczyny niepełnosprawności. Tak zwane informacje wrażliwe będą zawarte w QR kodzie i będą możliwe do odczytania jedynie za pomocą czytnika QR.

Dodatkową innowacją – mówi R. Czosnyka – jest wprowadzenie na legitymacji nazwy w języku angielskim oraz w część zakodowaną danych również w języku angielskim. To bardzo ważne ponieważ żaden z europejskich dokumentów potwierdzających niepełnosprawność nie posiada jeszcze takich elementów.

Przewodniczącą Krajowej Rady Konsultacyjnej została dr Monika Zima Parjaszewska z Warszawy. Ryszard Czosnyka rekomendowany był do Krajowej Rady Konsultacyjnej przez 15 organizacji pozarządowych ze: Szczecina, Gorzowa, Opola, Wrocławia, Zielonej Góry, Jeleniej Góry, Poznania, Łodzi i Cieszyna. - Zamierzam – mówi Ryszard Czosnyka – swoje działania w Krajowej Radzie opierać o konsultacje z rekomendującymi mnie organizacjami.

Ryszard Czosnyka ma 52 lata. To przedsiębiorca, magister ekonomii i doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, angażuje się w inicjatywy obywatelskie regionu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~On 16-06-2017 8:26
Oby nie skończyło się tylko na spotkaniach i debatach. Zidentyfikowany problem niespójnego orzecznictwa o niepełnosprawności to ogromna bolączka ludzi niepełnosprawnych w Polsce. Komisja sobie a wynajęci przez ZUS "orzecznicy" swoje. W tej sprawie należ nie debatować a krzyczeć głośno !!! Od 20 lat, co roku wydaje się 4 miliardy złotych na wspieranie zatrudnienia niepełnosprawnych. Do pieniędzy tych dobrała się mafia i czerpie pełnymi garściami. A w zakładach pracy chronionej jak poniżano i bito inwalidów tak poniża się i bije po łapach dalej. Jest taki w Jeleniej, o którym wszyscy wiedzą ale nikt nie odważy się głośno o tym mówić.
~a kto to 16-06-2017 14:11
Przecież dobra zmiana miała takich powsadzać.
~Niepełnosprawny 16-06-2017 14:38
No tak, najważniejsza jest legitymacja,i informacja w języku angielskim. Bliżej nam do języka rosyjskiego.Może tak by podyskutowali o problemach ważniejszych dla ON niż legitymacja. Totalna żenada.
~:) 16-06-2017 21:28
52-letni doktorant? Przedsiębiorczy - zasięrzutny?
~abc 16-06-2017 21:38
Jak zwykle bicie piany ,skończy się na podziale funkcji i debatach,które dla osób niepełnosprawnych nic nie wnoszą.Legitymacje w j.angielskim / tylko niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy/ faktycznie najpotrzebniejsze bo Ci niepełnosprawni to tacy mobilni,że nic tylko jeżdżą i korzystają z przywilejów w całej Unii i reszcie świata.Zwłaszcza jak otrzymują świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 153 zł którego wysokość od lat nie ulega zmianie.Ta cała Rada to chyba żart albo twór powstały dla poprawy samopoczucia niektórych polityków - jacy to oni oddani.Stając na te cale komisje ciągle coś weryfikujące a to stopień niepełnosprawności a to uprawnienie do kart parking. niepełnosprawni czy jest taka rada czy nie i tak czują się jakby stali z kapeluszem pod kościołem.
~nie na inwalidach?do koryta! 16-06-2017 21:47
Inwalido nie daj się nabrać!Jak sam sobie nie pomożesz to reszta patrzy jak cie z grosików oskubać.Już 3 lata mijają jak nas przebadano by dostać kartę parkingową mając niepełnosprawność dożywotnio.Legitka to tak już piąta którą posiadam a do stu lat życia to i jeszcze z pięć nowych legitymacji mi wyrobią !!!!!tak się robi biznes .Zarobi fotograf,urzednik ma pracę legitymacja kosztuje ile mnie ostatnia kosztowała około 100zł ;dojazdy,benzyna,kilometry, i mój bezcenny zmarnowany czas by odfajkować lekarza,.A kiedy orzekniecie eutanazję jak ja chcę mieć ograniczony kontakt z biurokratami to mnie na siłę będą legitymacją uszczęśliwiać darmozjady!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group