Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 7573
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: O Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych

Piątek, 16 czerwca 2017, 7:24
Autor: KSON
Polska: O Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych
Fot. Archiwum
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się 7 czerwca inauguracyjne spotkania Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Nasz region reprezentuje w Radzie Ryszard Czosnyka – przedsiębiorca, wolontariusz i skarbnik Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

W spotkaniu uczestniczyła w nim m.in. minister Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. W skład Rady, poza 20 przedstawicielami środowisk osób niepełnosprawnych, weszło po pięciu reprezentantów samorządów terytorialnych i administracji publicznej oraz siedem osób z organizacji pracodawców i związków zawodowych.

Zadaniem statutowym Rady Konsultacyjnej jest inicjowanie i opiniowanie przygotowywanych rozwiązań systemowych i aktów prawnych dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Na początek zidentyfikowano problem budzącego wątpliwości i często niespójnego orzecznictwa o niepełnosprawności. Rada debatowała również na temat wzoru informacji, które znajdą się w opracowywanej obecnie legitymacji osoby niepełnosprawnej. Nowy wzór legitymacji ma mieć wielkość zbliżoną do dowodu osobistego, zawierać zdjęcie, imię i nazwisko, pesel oraz QR kod zawierający pozostałe niezbędne informacje. O ile posiadacz nie wyrazi zgody, na legitymacji nie będą uwzględnione dane dotyczące stopnia i przyczyny niepełnosprawności. Tak zwane informacje wrażliwe będą zawarte w QR kodzie i będą możliwe do odczytania jedynie za pomocą czytnika QR.

Dodatkową innowacją – mówi R. Czosnyka – jest wprowadzenie na legitymacji nazwy w języku angielskim oraz w część zakodowaną danych również w języku angielskim. To bardzo ważne ponieważ żaden z europejskich dokumentów potwierdzających niepełnosprawność nie posiada jeszcze takich elementów.

Przewodniczącą Krajowej Rady Konsultacyjnej została dr Monika Zima Parjaszewska z Warszawy. Ryszard Czosnyka rekomendowany był do Krajowej Rady Konsultacyjnej przez 15 organizacji pozarządowych ze: Szczecina, Gorzowa, Opola, Wrocławia, Zielonej Góry, Jeleniej Góry, Poznania, Łodzi i Cieszyna. - Zamierzam – mówi Ryszard Czosnyka – swoje działania w Krajowej Radzie opierać o konsultacje z rekomendującymi mnie organizacjami.

Ryszard Czosnyka ma 52 lata. To przedsiębiorca, magister ekonomii i doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, angażuje się w inicjatywy obywatelskie regionu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
695
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group