Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11716
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O północy w Bazylice

Wtorek, 25 grudnia 2018, 11:27
Aktualizacja: Czwartek, 27 grudnia 2018, 6:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O północy w Bazylice
Fot. Przemek Kaczałko
Wierni Kościoła Katolickiego zgromadzili się o północy 24 grudnia, aby świętować Boże Narodzenie. Podczas tradycyjnej pasterki w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze był czas na śpiewanie kolęd, modlitwę i świąteczne przesłanie proboszcza parafii Bogdana Żygadło.

Msza pasterska upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Pasterka otwiera w Kościele Katolickim oktawę liturgicznych obchodów Bożego Narodzenia, czyli obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia - narodzeniem Jezusa, Syna Bożego w ciele człowieka i przyjęciem przez Chrystusa ludzkiej natury.

W trakcie mszy ks. Bogdan Żygadło wielokrotnie stawiał pytanie: "czy narodził się w nas Jezus Chrystus?" W swoim przesłaniu odniósł się do przykładu Luciano Pavarottiego, który w wywiadach przyznawał, że Jezus narodził się w nim, gdy miał 40 lat.

To kolejne święta w naszym życiu, to znowu Boże Narodzenie. Czy w twoim sercu narodził się Chrystus? - mówił proboszcz parafii pw. św. Erazma i Pankracego. - Oto Bóg przychodzi do konkretnego człowieka, do swojej własności. Chce wkroczyć w twoje i moje życie. Przychodzi... ale tak wielu nie przyjmuje Go. Tak wielu odchodzi od Niego - kontynuował. - Miałem 40 lat - byłem bogaty, sławny, u szczytu popularności. Osiągnięcie różnych celów, jakie można sobie wymarzyć, wywołało we mnie uczucie znudzenia, niesmak. Nawet w rodzinie - z żoną i córkami - już nie czułem się dobrze - cytował przeżycia Luciano Pavarottiego, ks. Bogdan Zygadło opowiadając wydarzeniach, które odmieniły słynnego śpiewaka operowego 25 grudnia 1975 roku (wypadek przy lądowaniu samolotu). - Od tej "Gwiazdki" rozpoczęło się moje drugie życie - cytował dalej ks. Żygadło. - W pewnym człowieku narodził się Chrystus. Czy w twoim sercu narodził się również? - pytał proboszcz.
Wystarczy, by ktoś poczuł, że jest potrzebny - wtedy będzie Boże Narodzenie. Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie - zawsze wtedy jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, by innych wysłuchać - zawsze wtedy jest Boże Narodzenie. Gdy potrafisz słuchać, gdy pozwolisz, by ktoś powiedział o swoich troskach, niepokojach - to tak niewiele - wtedy może być Boże Narodzenie w tobie. Warto zapytać, czy dziś ja odnalazłem Chrystusa w swoim życiu? Czy otworzyłem dla Niego drzwi swojego serca? - mówił ks. Bogdan Żygadło.

Proboszcz nawiązał też do ważnego jubileuszu naszej ojczyzny.

Przeżywamy tę uroczystość Bożego Narodzenia w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, która przecież chrześcijaństwem stoi. Polskę, którą jakaś erozja zaczyna zżerać. Polskę, z której chce się wyrwać to, co najpiękniejsze. Polskę, w której trwa walka o Ducha Narodu. Kochani moi, warto dziś te pytania zadawać - jaką ma być ojczyzna nasza. Wolność jest nam dana, ale jest jednocześnie zadana. Nie ma wolności bez Boga, nie ma wolności bez Kościoła, który głosi prawdę o Bogu, który był, jest, przychodzi. Dziś, w tę cichą noc Narodzenia Pańskiego chcemy z głębi naszych serc prosić - podnieś rączkę Boże Dziecię, błogosław ojczyźnie naszej, w dobrych radach, dobrym bycie, wspieraj swą siłą. Dziś, gdy chce się obchodzić święta Bożego Narodzenia bez Boga, gdzie nie ma już tradycji, gdzie wigilia w różnych miejscach - szkołach, uczelniach, zakładach pracy - jest bez opłatka, bez szopki, bez kolędy. Dziś chce się wyrwać to, co nas stanowi. Chciejmy prosić dobrego Boga, by oświecał umysły i serca Polaków, byśmy nie zaprzedali tego, co najważniejsze w naszym życiu - apelował ks. Żygadło.

Twoja reakcja na artykuł?

27
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
4
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
894
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group