Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10411
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: O partnerstwie miast w Brukseli z naszym udziałem

Niedziela, 17 listopada 2013, 7:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 listopada 2013, 7:35
Autor: Mea
Powiat: O partnerstwie miast w Brukseli z naszym udziałem
Fot. Archiwum Starostwa
Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze wzięli udział w Seminarium Planistyczno–Koordynacyjnym Partnerów Projektu GreKo w Brukseli. Tematem seminarium było „Aktywne obywatelstwo europejskie i partnerstwa miast”.

W spotkaniu uczestniczyła delegacja powiatu jeleniogórskiego w składzie: Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski, Rafał Mazur, przewodniczący Rady Powiatu, Grażyna Bojęć, skarbnik powiatu, Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu oraz Ewelina Ostrowska i Jarosław Hajndrych z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu.

- Pierwsza część spotkania odbyła się w siedzibie Przedstawicielstwa Wolnego Kraju Związkowego Bawarii przy siedzibie Unii Europejskiej, druga część w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wśród uczestników seminarium, oprócz partnerów projektu GreKo, znalazła się liczna grupa młodzieży niemieckiej z Regionu Miast Aachen, przedstawiciele Rady Partnerskiej Regionu Miast Aachen oraz przedstawiciele Samorządów i Administracji Publicznej poszczególnych krajów europejskich, w tym Polski, Czech, Niemiec, Holandii. Liczny udział wzięli również europosłowie do Parlamentu Europejskiego w tym Jacek Protasiewicz, wiceprezydent Parlamentu Europejskiego otwierający jednocześnie spotkanie plenarne, Monika Hohlmeier posłanka do Parlamentu Europejskiego z Bayern - Niemcy, Sabine Verheyen, eurodeputowana z Północnej Nadrenii-Westfalii (Niemcy), Piotr Borys, eurodeputowany w Parlamencie Europejskim z regionu Dolnego Śląska – mówiła Ewelina Ostrowska.

Steffen Mingenbach z Wydziału Oświaty StädteRegion Aachen mówił o „Młodzieży w Europie“ i „ Dialogu strukturalnym – Partycypacji Młodzieży“, Georg Wicke o nowych ukierunkowaniach programu „Erasmus” na lata 2014 – 2020, Monika Lühn z Niemieckiego Punktu Kontaktowego o nowych ukierunkowaniach programu „Europa dla Obywatelek i Obywateli” na lata 2014 – 2020. Ponadto wystąpili partnerzy GreKo: Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski, Dr. Günter Denzler, starosta Powiatu Bamberg (Niemcy) oraz Axel Hartmann, przedstawiciel StädteRegion Aachen (Niemcy).

- Dr. Gerrit van Vegchel przewodniczący Regionu Przygranicznego AG Charlemagne w Euroregionie Maas-Rhein (Niemcy) przekazał europosłom Transgraniczny Planu Rozwoju AG Charlemagne. W czasie dyskusji został nawiązany otwarty dialog pomiędzy młodzieżą i parlamentarzystami. Oprócz zainteresowania młodzieży programami pojawiły się pytania np. w jaki sposób i gdzie mogą wykorzystać doświadczenia oraz szkolenia pozyskiwane w programach unijnych. Starostowie i Przedstawiciele Administracji Samorządowej w swoich wypowiedziach podkreślili zadowolenie z realizacji projektu GreKo z przytoczeniem zadań, spotkań zrealizowanych w roku 2013 r. i ich znaczącej roli opowiadała Ewelina Ostrowska.

- Zostały przedstawione plany kolejnych wydarzeń na bazie intensywnej i ścisłej współpracy partnerskiej. Starosta jeleniogórski na przykładzie „Festiwalu Talentów Młodzieży”, zorganizowanym w Szklarskiej Porębie jako jednym z przedsięwzięć projektu GreKo, nawiązał do dyskusji ekspertów w sprawach oświaty sześciu krajów, której tematyka dotyczyła fundamentalnych zadań współpracy, edukacji dla przyszłości - od językowej, przez obyczaje, do tolerancji i szacunku dla poglądów ludzi różnych kultur.

Uczestnicy Seminarium uzyskali poparcie i uznanie eurodeputowanych w dalszej realizacji projektów UE, w szczególności programu „Europa dla Obywateli”. Piotr Borys podkreślił wielokrotnie znaczenie budowania i rozwijania współpracy międzynarodowej, aktywność regionów i samorządów dolnośląskich w realizacji projektów unijnych, z uwzględnieniem poszerzania kontaktów międzynarodowych i wymiany młodzieży. Przytoczył projekty realizowane na Dolnym Śląsku i w Regionie Jeleniogórskim podkreślając ważność i wyjątkowość naszego regionu. Wspomniał m.in. o Muzeum „Gerhardta Hauptmana” - niemieckim nobliście, który żył i tworzył właśnie w Karkonoszach. Zapewnił o gotowości wspierania przez europarlamentarzystów z Polski inicjatyw propagujących rozwój obywatelskości europejskiej wśród młodzieży z regionów partnerskich.

- W czasie wizyty w Europarlamencie odbyło się krótkie spotkanie delegacji powiatu jeleniogórskiego z Jackiem Protasiewiczem wiceprezydentem Europarlamentu. W rozmowie podkreślone zostało nasze europejskie partnerstwo i udział młodzieży w programie „Europa Obywateli” – projekt GreKo, który realizuje powiat jeleniogórski wraz z partnerami zagranicznymi od ponad roku. Europoseł Jacek Protasiewicz podkreślił ważność kontaktów międzynarodowych i znaczenia samorządów, które poprzez zawarte partnerstwa wspomagają aktywnie rozwój Europy, zbliżają kultury narodów i rozwijają światopogląd społeczeństw lokalnych, a przede wszystkim młodzieży na temat Europy i życia we wspólnej Europie – podkreślała Ewelina Ostrowska.

Realizowane zadanie jest kolejnym punktem harmonogramu Wielonarodowego Projektu GreKo w ramach programu Komisji Europejskiej „Europa Obywatelek i Obywateli” z udziałem siedmiu partnerów europejskich, w tym czeskiego partnera Miasta Jablonec n/N, niemieckiego Powiatu Bamberg i Städteregion Aachen, holenderskiego Parkstad Limburg, francusko-niemieckiego Euroregionu Saar-Moseel, Wspólnoty Belgii i powiatu jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1063
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group