Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5483
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O Liczyrzepie u zegarmistrza

Wtorek, 13 maja 2008, 15:33
Aktualizacja: 15:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: O Liczyrzepie u zegarmistrza
Fot. TEJO
Przedwojenne pocztówki, broszury, odznaki i fotografie dotyczące Ducha Gór można obejrzeć w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego przy ulicy 1 Maja. Nietypową ekspozycję urządził Władysław Stasieńko, wielbiciel miasta i jego przeszłości.

Pan Władysław podobne wystawy urządza cyklicznie z okazji różnych świąt narodowych. W tym roku, z racji jubileuszu 900-lecia Jeleniej Góry, ekspozycje mają nieco inny charakter.

W miniony weekend w witrynie zakładu Mirosława Skowrońskiego zawisły odznaki i dokumenty związane z różnymi towarzystwami działającymi w Jeleniej Górze do 1945 roku.

Teraz przyszła kolej na Ruebetzahla, czyli Ducha Gór (zwanego też Liczyrzepą lub Rzepiórem). Jego postać, od wieków związana legendami i tradycją z regionem jeleniogórskim, pozostawiła po sobie spore dziedzictwo w dawnych wydawnictwach. Można się o tym przekonać oglądając zgromadzone w witrynie eksponaty.

Pocztówki, odznaki, okolicznościowe karty, a nawet okładka utworu muzycznego poświęconego Liczyrzepie. Reklamy dawnych produktów, które firmował Ruebetzahl. Kącik poświęcony Towarzystwu Karkonoskiemu (Riesengebiergesvereins). To wszystko jest w zasięgu wzroku przechodniów spacerujących handlowym traktem Jeleniej Góry.

Warto jeszcze dziś przejść się ulicą 1 Maja, aby wystawę obejrzeć. Dla tych, którzy nie mogą tego uczynić, mamy kilka zdjęć pokazujących poszczególne eksponaty. A organizatorowi gratulujemy czynnego utrwalania pamięci o przeszłości Jeleniej Góry i okolic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group