Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 7941
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O jeleniogórskiej „Solidarności” w Dworze Czarne

Czwartek, 15 grudnia 2011, 15:41
Aktualizacja: 15:47
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: O jeleniogórskiej „Solidarności” w Dworze Czarne
Fot. Agrafka
– Powstanie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Województwa Jeleniogórskiego 17 września 1980 roku – to tytuł wykładu wygłoszonego wczoraj w Dworze Czarne przez Łukasza Sołtysika z Instytutu Pamięci Narodowej.

Okazją do spotkania była 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na spotkaniu, którego gospodarzem był kustosz Dworu Czarne, nie zabrakło działaczy jeleniogórskiej „Solidarności”. Przybyli Zbigniew Nawrocki, Michał Orlicz, Jerzy Popioł - przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w jeleniogórskim MPK, były przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego Tadeusz Lewandowski, Robert Mieszała z Celwiskozy, czy też Edward Wryszcz z Karelmy.

Warto podkreślić, że po wprowadzeniu stanu wojennego działał w Jeleniej Górze niezależny Teatr Czterdzieści i Cztery, a członkowie „Solidarności” uczestniczyli w działaniach niezależnej kultury, produkowali także ulotki propagandowe.

Grzegorz Waligóra z IPN opowiedział o naukowo-dokumentacyjnych projektach solidarnościowych, zaprezentował także dwie publikacje „Opozycja w PRL” oraz tzw. syntezę Solidarności, czyli sześć tomów z siedmiu, które do tej pory zostały wydane. Jest to zbiór artykułów poświęconych różnym zagadnieniom związanym z Solidarnością, a więc również kultura, oświata itp.

Łukasz Sołtysik jest autorem raportu o działalności NSZZ „Solidarność” w regionie jeleniogórskim.
- Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSSZ „Solidarność” Województwa Jeleniogórskiego powstał 17 września 1980r. Ilość członków wynosiła ok. 111 tys. z tym, że wiele osób ok. 40 tys. z tego regionu przyłączyła się do wrocławskiej „Solidarności” np. działacze z Bolesławca, ze Zgorzelca oraz jeden zakład z Kamiennej Góry – powiedział Łukasz Sołtysik z IPN.

Mocną grupę działaczy Solidarności stanowili: nieżyjący już Roman Niegosz, pierwszy przewodniczący MKZ, Andrzej Piesiak, następca Romana Niegosza, Michał Orlicz, Ryszard Kulesza, czy też Ryszard Matusiak. Osoby te w momencie wprowadzenia stanu wojennego były internowane na ponad rok. Dla wielu działalność związkowa była "trampoliną" do awansu. Po przemianach w 1989 roku śp. Roman Niegosz został posłem na Sejm kontraktowy, zaś Andrzej Piesiak - senatorem. W Parlamencie (jako poseł i senator) był także Tadeusz Lewandowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group