Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 7743
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O jeleniogórskiej „Solidarności” w Dworze Czarne

Czwartek, 15 grudnia 2011, 15:41
Aktualizacja: 15:47
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: O jeleniogórskiej „Solidarności” w Dworze Czarne
Fot. Agrafka
– Powstanie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Województwa Jeleniogórskiego 17 września 1980 roku – to tytuł wykładu wygłoszonego wczoraj w Dworze Czarne przez Łukasza Sołtysika z Instytutu Pamięci Narodowej.

Okazją do spotkania była 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na spotkaniu, którego gospodarzem był kustosz Dworu Czarne, nie zabrakło działaczy jeleniogórskiej „Solidarności”. Przybyli Zbigniew Nawrocki, Michał Orlicz, Jerzy Popioł - przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w jeleniogórskim MPK, były przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego Tadeusz Lewandowski, Robert Mieszała z Celwiskozy, czy też Edward Wryszcz z Karelmy.

Warto podkreślić, że po wprowadzeniu stanu wojennego działał w Jeleniej Górze niezależny Teatr Czterdzieści i Cztery, a członkowie „Solidarności” uczestniczyli w działaniach niezależnej kultury, produkowali także ulotki propagandowe.

Grzegorz Waligóra z IPN opowiedział o naukowo-dokumentacyjnych projektach solidarnościowych, zaprezentował także dwie publikacje „Opozycja w PRL” oraz tzw. syntezę Solidarności, czyli sześć tomów z siedmiu, które do tej pory zostały wydane. Jest to zbiór artykułów poświęconych różnym zagadnieniom związanym z Solidarnością, a więc również kultura, oświata itp.

Łukasz Sołtysik jest autorem raportu o działalności NSZZ „Solidarność” w regionie jeleniogórskim.
- Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSSZ „Solidarność” Województwa Jeleniogórskiego powstał 17 września 1980r. Ilość członków wynosiła ok. 111 tys. z tym, że wiele osób ok. 40 tys. z tego regionu przyłączyła się do wrocławskiej „Solidarności” np. działacze z Bolesławca, ze Zgorzelca oraz jeden zakład z Kamiennej Góry – powiedział Łukasz Sołtysik z IPN.

Mocną grupę działaczy Solidarności stanowili: nieżyjący już Roman Niegosz, pierwszy przewodniczący MKZ, Andrzej Piesiak, następca Romana Niegosza, Michał Orlicz, Ryszard Kulesza, czy też Ryszard Matusiak. Osoby te w momencie wprowadzenia stanu wojennego były internowane na ponad rok. Dla wielu działalność związkowa była "trampoliną" do awansu. Po przemianach w 1989 roku śp. Roman Niegosz został posłem na Sejm kontraktowy, zaś Andrzej Piesiak - senatorem. W Parlamencie (jako poseł i senator) był także Tadeusz Lewandowski.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
810
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group