Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 8372
Zalogowanych: 72
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O historii szopek podczas niedzieli w muzeum

Poniedziałek, 5 stycznia 2015, 10:51
Aktualizacja: 10:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O historii szopek podczas niedzieli w muzeum
Fot. Przemo
Tym razem „Niedziela w Muzeum” upłynęła pod znakiem wykładu o historii tworzenia szopek bożonarodzeniowych, nie zabrakło opowieści o jasełkach i pewnego rodzaju rozbracie z kościołem. Wczorajszy (4.01) wykład w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim poprowadziła kierowniczka działu etnologii Katarzyna Szafrańska.

Na tereny polskie szopka, którą zainicjował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. przywędrowała w XIII w. Zakonnicy pielgrzymowali w różne miejsca, roznosili tę tradycję głównie do kościołów, na początku za pomocą żywych postaci, potem za pomocą figur, które były produkowane w zależności od stanu majątkowego kościoła, czy ludzi, którzy chcieli się wykazać – opowiadała Katarzyna Szafrańska.

Przy okazji szopek wystawiano misteria mówiące o narodzinach i życiu Chrystusa. Później weszły bardziej ludowe opowieści, zwane jasełkami i odbywało się to bardziej na ludowo, co powodowało, że przedstawienia były żywiołowe i nawiązywały do czasu, w którym się odbywały (wydarzeń, postaci historycznych związanych z danym regionem, państwem).

Kierunek rozwoju tradycji związanych z szopkami odbiegał od powagi wydarzenia jakim w kulturze chrześcijańskiej były narodziny Chrystusa. To nie spodobało się władzom kościelnym, które postanowiły zakazać wykonywania jasełek w kościołach:
- Na początku XVIII w. zakazano wykonywania jasełek w kościołach dlatego, że te przedstawienia stały się bardzo wesołe, rubaszne. Widzowie rzucali sprośne dowcipy na temat aktorów i kukiełek, i nie korespondowało to z powagą adoracji narodzenia Chrystusa i powagą miejsca, w którym się to odbywało. Dochodziło nawet do scen bójek. Kościół zaprotestował, wyprowadzono jasełka na zewnątrz, a w kościołach mogła zostać tylko szopka składająca się z nieruchomych figur, przedstawiając tylko adorację narodzin Chrystusa – mówiła prelegentka.

Współcześnie szopki ilustrują to, co jest ważne dla danej społeczności, wracają do ludowości. Generalnie szopki na całym Dolnym Śląsku, który był katolicki, pojawiły się również w XIII wieku. W okresie reformacji, kiedy na tych terenach był zalew ludności protestanckiej, Kościół Katolicki chciał przyciągnąć do siebie wiernych za pomocą dekoracji, bogactwem wystroju kościelnego, ciekawymi kazaniami, ewentualnie przedstawieniem szopki i widowisk jasełkowych. Zakonnicy (głównie jezuici) mieli odwagę wprowadzenia na powrót tych przedstawień do kościoła, ale w bardziej stonowanym charakterze.

Muzeum Karkonoskie posiada zbiór przedwojennych szopek. W Jeleniej Górze obejrzeć można m.in. szopkę piramidową i skrzynkową. Są to poniemieckie zbiory, których autorzy są nieznani.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
291
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group