Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 5137
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O historii szopek podczas niedzieli w muzeum

Poniedziałek, 5 stycznia 2015, 10:51
Aktualizacja: 10:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O historii szopek podczas niedzieli w muzeum
Fot. Przemo
Tym razem „Niedziela w Muzeum” upłynęła pod znakiem wykładu o historii tworzenia szopek bożonarodzeniowych, nie zabrakło opowieści o jasełkach i pewnego rodzaju rozbracie z kościołem. Wczorajszy (4.01) wykład w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim poprowadziła kierowniczka działu etnologii Katarzyna Szafrańska.

Na tereny polskie szopka, którą zainicjował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. przywędrowała w XIII w. Zakonnicy pielgrzymowali w różne miejsca, roznosili tę tradycję głównie do kościołów, na początku za pomocą żywych postaci, potem za pomocą figur, które były produkowane w zależności od stanu majątkowego kościoła, czy ludzi, którzy chcieli się wykazać – opowiadała Katarzyna Szafrańska.

Przy okazji szopek wystawiano misteria mówiące o narodzinach i życiu Chrystusa. Później weszły bardziej ludowe opowieści, zwane jasełkami i odbywało się to bardziej na ludowo, co powodowało, że przedstawienia były żywiołowe i nawiązywały do czasu, w którym się odbywały (wydarzeń, postaci historycznych związanych z danym regionem, państwem).

Kierunek rozwoju tradycji związanych z szopkami odbiegał od powagi wydarzenia jakim w kulturze chrześcijańskiej były narodziny Chrystusa. To nie spodobało się władzom kościelnym, które postanowiły zakazać wykonywania jasełek w kościołach:
- Na początku XVIII w. zakazano wykonywania jasełek w kościołach dlatego, że te przedstawienia stały się bardzo wesołe, rubaszne. Widzowie rzucali sprośne dowcipy na temat aktorów i kukiełek, i nie korespondowało to z powagą adoracji narodzenia Chrystusa i powagą miejsca, w którym się to odbywało. Dochodziło nawet do scen bójek. Kościół zaprotestował, wyprowadzono jasełka na zewnątrz, a w kościołach mogła zostać tylko szopka składająca się z nieruchomych figur, przedstawiając tylko adorację narodzin Chrystusa – mówiła prelegentka.

Współcześnie szopki ilustrują to, co jest ważne dla danej społeczności, wracają do ludowości. Generalnie szopki na całym Dolnym Śląsku, który był katolicki, pojawiły się również w XIII wieku. W okresie reformacji, kiedy na tych terenach był zalew ludności protestanckiej, Kościół Katolicki chciał przyciągnąć do siebie wiernych za pomocą dekoracji, bogactwem wystroju kościelnego, ciekawymi kazaniami, ewentualnie przedstawieniem szopki i widowisk jasełkowych. Zakonnicy (głównie jezuici) mieli odwagę wprowadzenia na powrót tych przedstawień do kościoła, ale w bardziej stonowanym charakterze.

Muzeum Karkonoskie posiada zbiór przedwojennych szopek. W Jeleniej Górze obejrzeć można m.in. szopkę piramidową i skrzynkową. Są to poniemieckie zbiory, których autorzy są nieznani.

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
922
Mam psa
41%
Mam kota
24%
Mam 2 psy
5%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Rosjanie o wojnie. Czy chcą pokoju?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Szpital w Jeleniej Górze świętuje 25 lat
 
Jeleniogórskie ulice
Nazwa ulicy nie od pijaków, a od zakonników – Pijarska łączy nowe i stare
 
Inne wydarzenia
Nasz młody zapaśnik drugi w Polsce. Był najlepszy z całego Dolnego Śląska
 
Aktualności
Nowy Bike Park Czarne już czasowo zamknięty
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group