Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9549
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O burzy wokół zmian w obrocie ziemią

Środa, 23 marca 2016, 8:43
Aktualizacja: Czwartek, 24 marca 2016, 7:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O burzy wokół zmian w obrocie ziemią
Fot. Przemek Kaczałko
– Główny temat konferencji to sprawy manipulacji i kłamstw jakie krążą w mediach o obrocie ziemią – zapowiedziała na wstępie posłanka Marzena Machałek. Pod koniec lutego rząd przyjął projekt ustawy o obrocie ziemią, tj. o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej, a posłanka PiS wraz z senatorem Krzysztofem Mrozem wyjaśniali wątpliwości.

- Sporne projekty ustaw dotyczą wstrzymania sprzedaży nieruchomości zasobów własności rolnej Skarbu Państwa, zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego oraz w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. - Artykuł 23 Konstytucji RP mówi, że podstawą polskiego ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne i my trzymamy się tego zapisu – mówiła Marzena Machałek.

Posłanka podkreślała również, że większość państw Unii Europejskiej chroni swoją ziemię przed wyprzedażą jej w ręce obcokrajowców, podając przykład Danii, czy Francji. - We Francji 85 proc. form korzystania z ziemi to jest dzierżawa, a w większości państw UE to jest 50 proc. - podkreślała posłanka.

- Lada moment kończy się okres ochronny. Wiemy, że ta wyprzedaż następuje w sposób podstępny przez tzw. słupy. Doprecyzowanie kim jest rolnik indywidualny pozwoli zatrzymać ten proceder – argumentowała Marzena Machałek. Jak podkreślali politycy PiS-u, polska ziemia powinna być w rękach polskich rolników i być przeznaczona na produkcję żywności. Ponadto parlamentarzystka zaznaczyła, że wstrzymanie sprzedaży nie dotyczy gruntów prywatnych, o czym grzmi PSL.

- Bardzo dużo jest świadomego wywoływania pewnych lęków. 1 maja mija 12 lat okresu przejściowego od wejścia Polski do Unii Europejskiej, gdzie były ograniczenia dla obcokrajowców w zakupie ziemi. Duńczycy jak wchodzili kiedyś do UE, to zastrzegli sobie, że bezterminowo Niemcy nie mogą kupować u nich ziemi, ponieważ bano się, że bogatszy sąsiad ją wykupi – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz. - Biorąc pod uwagę przepisy unijne, że nie może być dyskryminacji, musimy wprowadzić takie przepisy, które ograniczą obrót ziemią i będą zgodne z przepisami unijnymi. Wzorujemy się na przepisach francuskich, które określają, że ziemia rolnicza ma być dla rolników – dodał Krzysztof Mróz.

Senator „rozbija” również argument polityków PSL, którzy przestrzegają, że spowoduje to spadek cen ziemi. - Dzisiaj to właśnie rolnicy narzekają, że ceny ziemi są tak wywindowane, że prawdziwi rolnicy, którzy chcą produkować i żyć z rolnictwa, na pewno nie będą narzekali na zapisy tej ustawy – powiedział senator.

Politycy zapraszają również do pisania listów do premier Beaty Szydło, gdzie można po rejestracji zadawać pytania i otrzymywać informacje o działalności rządu. Będzie to możliwe poprzez stronę beataszydlo.gov.pl

Na zakończenie konferencji, jeleniogórscy politycy Prawa i Sprawiedliwości za pośrednictwem mediów składają mieszkańcom życzenia świąteczne. - Przygotowujemy się do jakże ważnych świąt zmartwychwstania pańskiego. Życzymy, aby ten czas był jak najlepiej przeżyty. Abyśmy umocnieni, z ufnością i nadzieją patrzyli w przyszłość naszych rodzin, Jeleniej Góry, naszej ojczyzny. Wszystkiego dobrego – powiedziała Marzena Machałek, do której życzeń przyłączył się Krzysztof Mróz.

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
873
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group