Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3168
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O bibliotekach w bibliotece

Piątek, 7 czerwca 2019, 9:15
Aktualizacja: Sobota, 8 czerwca 2019, 8:07
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: O bibliotekach w bibliotece
Fot. Paweł Guszała
W Książnicy Karkonoskiej odbyła się konferencja międzynarodowa pt. „Rola bibliotek w XXI wieku”. W jej trakcie rozmawiano o przyszłości tego typu placówek i możliwościach ich rozwoju.

Konferencja była wynikiem realizowanego projektu unijnego koordynowanego przez stronę fińską pod nazwą „Hand in hand”, czyli ręka w rękę. To sformułowanie odnosi się do bibliotek i organizacji edukacyjnych, które wedle założeń projektu powinny „ramie w ramię” działać na rzecz społeczeństwa.

Organizacje takie jak nasza, która jest organizacją edukacyjną, współpracują z bibliotekami – tłumaczy Danuta Sadownik, prezes Zarządu Fundacji Aktywni XXI. - To bardzo dobrze funkcjonuje w Danii i w Finlandii, u nas musimy to jakoś połączyć i rozszerzyć współpracę nie tylko do budynku, ale i relacji interpersonalnych, do realizacji wspólnych zadań.
W ramach tego projektu byliśmy już w Finlandii, nasi partnerzy mieli okazję zobaczyć tamtejsze biblioteki i to co oferują. Teraz jesteśmy tu w Jeleniej Górze, aby poznać wasze placówki. Myślę, że pomieszczenia bibliotek w Polsce i Finlandii są w stanie wiele zaoferować – mówi Johanna Jokinen, koordynator projektu z Finlandii.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele bibliotek i organizacji edukacyjnych z Polski, Finlandii, Włoch i Dani. W trakcie ostatniego spotkania omawiane były dobre praktyki, chociażby te funkcjonujące w placówkach z krajów skandynawskich.

To obywatele w Danii czy Finlandii decydują o tym jak biblioteka ma wyglądać - kontynuuje D. Sadownik. – Już od momentu kiedy jest projektowana. A druga rzecz to zazdroszczę im tego, że w bibliotekach w tych krajach zawsze jest tłum ludzi.
Biblioteki w Finlandii to nie tylko książki, to przestrzeń dla ludzi, którzy coś tworzą, projektują, jest to miejsce do spotkań, nauki – mówi J. Jokinen.
Uczestnicy projektu mają podobną filozofię działania, Biblioteki stają się centrum spotkań dla osób nie tylko chcących się uczyć, ale odpoczywać czy organizować spotkania, w ten sposób tego typu placówki stają się częścią miejskiego życia – kończy Kylene De Angelis Training 2000 z Włoch.

Projekt „Hand in hand” dobiega końca, jednak jego uczestnicy już zapowiedzieli chęć kontynuowania międzynarodowej współpracy.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group