Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 7647
Zalogowanych: 54
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O bezcennej dzikiej przyrodzie w muzeum

Czwartek, 9 marca 2023, 8:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O bezcennej dzikiej przyrodzie w muzeum
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Karkonoskim odbył się pierwszy z serii wykładów, prowadzonych przez przewodników sudeckich. Na inaugurację o dzikich miejscach w Sudetach opowiadał Piotr Norko.

Przybyłych gości przywitała dyrektorka Muzeum Karkonoskiego, która podkreślała, że współpraca z przewodnikami układa się bardzo dobrze.

Cieszymy się, że razem z przewodnikami możemy świętować rok 2023 jako Rok Przewodników Sudeckich - to jubileusz 70-lecia powstania Koła Przewodników Sudeckich w Jeleniej Górze. Zaplanowaliśmy wiele wspólnych działań, w tym m.in. cykliczne wykłady pt. "Przewodnicy dla regionu" - powiedziała Julia Izabela Zaprucka, dyrektorka MK.

Dzięki prezentacji pt. "Ostatnie dzikie miejsca w Sudetach Zachodnich" okraszonej wyjątkowym opisem Piotra Norko, zgromadzeni w Muzeum Karkonoskim poznali piękne zakątki w Górach Kaczawskich, Rudawach Janowickich i Karkonoszach - zarówno te bardziej, jak i mniej znane, choć prowadzący zastrzegał, że nie wszystko może zdradzić, w celu ochrony dzieł "Matki Natury".

Dla mnie najbardziej dzikie jest gołoborze pod szczytem Skalnika - od góry jest nie do przejścia przez świerki, a od dołu jedna droga tam doprowadza, ale nie ma żadnych szlaków. To też kwestia bezpieczeństwa, bo grupy bym tam nie zaprowadził, ale dla mnie to najpiękniejsze, najbardziej dzikie miejsce - wyznał Piotr Norko, który zwrócił też uwagę na bogactwo roślin w Górach i Pogórzu Kaczawskim. - Jest niewiele regionów w Polsce, gdzie jest taki ogrom roślin chronionych, w tym storczyków. Mamy 10 rezerwatów przyrody w naszym regionie.

P. Norko zaznaczył również, że warto chronić przyrodę. Przestrzega też przed zakusami niektórych środowisk, które chciałyby np. więcej nartostrad w Karkonoszach.

Tak unikatowego środowiska w Polsce nie mamy. Wszystkie parki narodowe to tylko 1 procent powierzchni kraju. Przyroda KPN to tundra w Europie Środkowej. Dzięki wypiętrzeniu i przystosowaniu roślin, nie ma więcej takich skupisk roślin jak są w Karkonoszach - argumentuje przewodnik, pasjonat przyrody.

Piotr Norko - przewodnik sudecki, instruktor przewodnictwa, przodownik GOT z uprawnieniami na Sudety i Tatry. Pasjonat górskiej przyrody ze szczególnym zainteresowaniem florą. Działacz Ligi Ochrony Przyrody, odznaczony za działalność na tym polu Złotym Krzyżem Zasługi. Szczególnie chętnie przekazuje zasady ochrony przyrody młodzieży. Na bazie własnych fotografii zdradzi nam miejsca, które go urzekły. Będą to przede wszystkim rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i nie tylko. (źródło: organizator)

Wykłady będą się odbywać w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w Muzeum Karkonoskim. Ponadto, raz w miesiącu (w środy) odbywają spacery krajoznawczo-turystyczne, które zaczynają się od wykładu w Muzeum, a następnie grupa zwiedza miejsca, o których opowiadano.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
27%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
377
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group