Czwartek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 6795
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowy wóz dla ochotników pod Chojnikiem

Czwartek, 17 lutego 2011, 8:16
Aktualizacja: Środa, 21 września 2011, 7:32
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nowy wóz dla ochotników pod Chojnikiem
Fot. TEJO
Nowy wóz strażacki za około 800 tys. zł jeszcze w tym roku trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieszowie. Miastu udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel z unijnego programu EWT Polska – Saksonia. Strażacy z OSP Sobieszów wraz z niemieckim partnerem z Boxberg wezmą także udział w licznych szkoleniach.

W ostatnim roku Ochotnicza Straż Pożarna z Sobieszowa wyjeżdżała do 120 pożarów. Służbę w niej pełni 22 strażaków, którzy przez wiele lat korzystali z ponad 20-letniego samochodu marki Jelcz. Pojazd ten ulega jednak częstym awariom i zużywa olbrzymie ilości paliwa. Nowy samochód za około 800 tys. zł trafi do OSP Sobieszów w drugim kwartale tego roku.

– Ochotnicze Straże Pożarne, zarówno z Sobieszowa, jak i z Goduszyna odgrywają istotną rolę w strukturze bezpieczeństwa Jeleniej Góry. Tymczasem od lat borykaliśmy się z problemem ich słabego wyposażenia oraz znalezienia pieniędzy na wymianę tego sprzętu. W ostatnich dniach w ramach unijnego programu współpracy transgranicznej otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowego samochodu dla OSP Sobieszów i wielu działań szkoleniowych. Wniosek został złożony wspólnie z gminą Boxberg, która z pozyskanych pieniędzy do końca roku wybuduje remizę strażacką, która ma być wykorzystywana również przez polską stronę jako Centrum Szkoleń Transgranicznych – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

W ramach projektu ochotnicy z Polski i Niemiec wezmą też udział w szeregu wspólnych akcji szkoleniowych, w tym wozem bojowym przy gaszeniu samochodu, usuwaniu skutków powodzi, zagrożeń lodowych, wypadków kolejowych z materiałami niebezpiecznymi. Strażacy przeprowadzą też warsztaty dla dzieci na temat zadań wozu strażackiego w sytuacji klęsk żywiołowych.
Wartość całego projektu to niemal 785 tys. euro.

- Bardzo cieszymy się z tej informacji. Na ten samochód czekaliśmy wiele lat. Obecnie pracujemy na 21-letnim jelczu, który często się psuje i pali 31 litrów na 100 km. Nowy sprzęt z pewnością poprawi jakość naszej pracy. Samochód, który otrzymamy, będzie nowszy nie tylko rocznikowo, ale i technicznie. Tymczasem z niecierpliwością czekamy, aż wóz dotrze do naszej jednostki – mówi Daniel Krajewski, naczelnik OSP Sobieszów.

Miasto oczekuje natomiast na ocenę wniosku dotyczącego projektu RPO, który ma wzmocnić skuteczność służb reagowania kryzysowego w Kotlinie Jeleniogórskiej. Projekt jest realizowany wspólnie z gminą Mysłakowice i zakłada m.in. zakup dwóch wozów ratowniczo-gaśniczych, które będą służyły m.in. jednostce OSP przy ul. Wiejskiej. Jeśli Jeleniej Górze uda się pozyskać dofinansowanie, zakupione zostanie też siedem syren alarmowych i 13 radiotelefonów.
W ramach projektu planowany jest również zakup samochodu do przewozu zwierząt żywych i padłych. Trafi on do Straży Miejskiej w Jeleniej Górze, gdzie będzie funkcjonował również jako pojazd do zwykłych działań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group