Sobota, 8 października
Imieniny: Brygidy, Pelagii
Czytających: 6306
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Nowy śmietnik

Sobota, 24 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 3 stycznia 2006, 22:07
Autor: Regionalny Tygodnik Informacyjny
W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Sanikomu podjęła decyzję o budowie nowego wysypiska śmieci. Stare nie spełnia dyrektyw UE i do końca 2009 roku zostanie zamknięte. Inwestycja ma kosztować około 13 milionów złotych.

Na dotychczasową kwaterę, jak mówią specjaliści od ochrony środowiska, trafiają śmieci prawie od pół wieku. 30 lat temu przeszła ona modernizację, w której partycypowały wówczas wszystkie większe zakłady z Kamiennej Góry i Lubawki. Dzisiaj mogłaby jeszcze przyjmować śmieci, ale jest nieszczelna.

Nim spółka należąca do dwóch samorządów, czyli Kamiennej Góry i Lubawki, wybuduje nowe składowisko śmieci, najpierw zmodernizuje stare.

Remont, prócz uformowania bryły, będzie zmierzał do takiego zabezpieczenia, które pozwoli zebrać wody opadowe. W związku z tym powstaną rowy opaskowe dookoła kwatery i zbiornik osadowy na odcieki. Powstanie również przepompownia, która część odzyskanych wód skieruje do oczyszczalni ścieków.

- Szacujemy, że ten etap prac będzie nas kosztował około 1,5 miliona złotych – mówi Andrzej Danilecki, dyrektor ds. inwestycji i ochrony środowiska w Sanikomie.

Ten wydatek trzeba ponieść, mimo że do końca 2009 roku musi powstać całkiem nowe wysypisko. Kierownictwo firmy chce na ten cel pozyskać środki z Funduszu Ochrony Środowiska i funduszy unijnych.
Nowa kwatera będzie mieściła się w pobliżu obecnej. Zajmie około 2 hektarów na działce należącej do Sanikomu. Prócz w pełni szczelnego, chroniącego wody gruntowe obiektu, powstanie linia sortująca odpady. Pozwoli ona osobno segregować szkło, butelki typu PET, makulaturę i frakcję biologiczną. Trzy pierwsze zostaną poddane recyklingowi, a ostatnia będzie kompostowana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group