Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 7192
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przesieka: Nowy sezon w galerii NAJA

Piątek, 31 maja 2019, 12:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 czerwca 2019, 6:17
Autor: EH
Przesieka: Nowy sezon w galerii NAJA
Fot. Użyczone
Już jutro (1.06) przesiecka galeria rzeźby plenerowej NAJA inauguruje nowy, piąty sezon. Łatwo do niej trafić, gdyż znajduje się przy – wiodącej do wodospadu Podgórnej – Drodze Turystycznej, a odwiedzających ją gości witają widoczne z daleka kompozycje rzeźbiarskie.

Galeria NAJA to miejsce, w którym można nie tylko nacieszyć oko znakomitymi dziełami artystycznymi, lecz również zapoznać się z zasadami wkomponowywania ich w urozmaicony, pełen kwiatów, ozdobnych traw, kwitnących krzewów i iglaków teren.

To właśnie w ich otoczeniu znalazły swe miejsce wykonane z metalu, kamienia i drewna rzeźby oraz ceramiczne formy rzeźbiarskie autorstwa kadry dydaktycznej, absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odwiedzających witają lśniące w promieniach słońca „Aluminiaki” Michała Wysockiego, a na rdzawym szczycie kompozycji Michała Bączkiewicza przysiadają kosy i sikorki. Pod zwisającymi gałęziami sosny ukrywa się ceramiczne „Gniazdo” zrealizowane przez Katarzynę Kombor. Z rozłożystych traw wynurza się połyskujący fioletem ceramiczny paw Jolanty Kasińskiej, a promienie słoneczne załamują się w szklanych kroplach połyskujących na kamienne liściu autorstwa Alojzego Gryta (twórcy szklanej fontanny na wrocławskim Rynku). Pod rozłożystym orzechem pysznią się ceramiczne jabłka-siedziska wykonane przez Agatę Zworską-Story, a nieco dalej wyrasta spośród soczystej trawy również ceramiczna donica-grzyb Barbary Markiewicz. Powiewy wiatru poruszają zwisające z drzew kompozycje autorstwa Wiktorii Koenigsberg. Rajem dla mieszkańców łąki jest natomiast pełna wgłębień i zakamarków ceramiczna forma ogrodowa Anny Kryci.

W NAJI nie brakuje też obiektów, które zapewne przypadną do gustu miłośnikom abstrakcyjnych form rzeźbiarskich oraz dzieł sztuki nawiązujących swoisty dialog z odbiorcą. Wśród tych pierwszych należy wymienić „Kątowniki” Alojzego Gryta oraz granitowe „Runo Gedeona” Grzegorza Niemyjskiego. Szerokie pole do refleksji niosą natomiast ze sobą „Rodak” Jacka Wiącka oraz obiekt z cyklu „Zastygłe” Wojciecha Małka.

Oferta przesieckiej galerii nie ogranicza się jednak wyłącznie do form plenerowych, nadających się do zaaranżowania w parku, przydomowym ogrodzie lub na tarasie. W NAJI odwiedzjący napotkają również niewielkie obiekty, które znakomicie wyglądać będą we wnętrzu mieszkalnym bądź w biurze. To rozsnuwające wokół siebie nutkę tajemniczości i erotyzmu niewielkie rzeźby ceramiczne Stanisława Wiącka, wazoniki i pudełka Margaret Karimovej, misy i miseczki Joanny Opalskiej-Brzeckiej czy też sympatyczne kociaki Barbary Markiewicz.

Wszystkie wymienione prace oraz wiele innych, o które galeria NAJA systematycznie uzupełnia swą ekspozycję, oglądać można aż do października od wtorku do niedzieli, przyjeżdżając w tym celu specjalnie do Przesieki bądź przy okazji, wracając z górskich wędrówek po Karkonoszach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group